Vuelta a España 2001  |  Stage 11. Alp - Estació de Pal (And)   

56th edition

154 km, 19 September 2001

Rider Team Time
1.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com 4h08'28"
2.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo 01'44"
3.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
4.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
5.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
6.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
7.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
8.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 01'49"
9.
Iñigo CUESTA
Cofidis 02'10"
10.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 02'31"
11.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service
12.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 02'48"
13.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
14.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
15.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
16.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 02'58"
17.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 03'03"
18.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 03'21"
19.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 03'36"
20.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
21.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 03'53"
22.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 04'11"
23.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 05'17"
24.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
25.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 05'21"
26.
David MILLAR
Cofidis 06'42"
27.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 06'49"
28.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 07'06"
29.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
30.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo 07'20"
31.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 07'54"
32.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 08'18"
33.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 08'24"
34.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
35.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
36.
Beat ZBERG
Rabobank 08'32"
37.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
38.
Daniel ATIENZA
Cofidis
39.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
40.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
41.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
42.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 09'17"
43.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 09'20"
44.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 09'22"
45.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus 10'00"
46.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 10'02"
47.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 11'07"
48.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco
49.
Geert VERHEYEN
Rabobank
50.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
51.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 12'13"
52.
William Chann MCRAE
US Postal Service 12'25"
53.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria
54.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
55.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 13'07"
56.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo 13'33"
57.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
58.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 14'20"
59.
Matthé PRONK
Rabobank
60.
Alexandr SHEFER
Alessio
61.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
62.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step 15'10"
63.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 17'26"
64.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski 19'55"
65.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
66.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
67.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
68.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
69.
Julian DEAN
US Postal Service
70.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
71.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
72.
Jörg LUDEWIG
Saeco
73.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
74.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
75.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
76.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
77.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
78.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
79.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
80.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
81.
Massimiliano LELLI
Cofidis
82.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
83.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
84.
Marc LOTZ
Rabobank
85.
Peter FARAZIJN
Cofidis
86.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
87.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
88.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
89.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
90.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
91.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
92.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
93.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
94.
Claude LAMOUR
Cofidis
95.
Guido TRENTIN
Cofidis
96.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
97.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
98.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
99.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
100.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
101.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 21'21"
102.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 23'23"
103.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 24'20"
104.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
105.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
106.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS 25'45"
107.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
108.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
109.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
110.
Igor PUGACI
Saeco
111.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco
112.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
113.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
114.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
115.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
116.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
117.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
118.
Addy ENGELS
Rabobank
119.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
120.
Karsten KROON
Rabobank
121.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
122.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
123.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
124.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
125.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
126.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
127.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
128.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
129.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
130.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
131.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
132.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
133.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
134.
Salvatore COMMESSO
Saeco
135.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
136.
Alberto VINALE
Alessio
137.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
138.
Jan BOVEN
Rabobank
139.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
140.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
141.
Janek TOMBAK
Cofidis
142.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
143.
Matthew WHITE
US Postal Service
144.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
145.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
146.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
147.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo
148.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
149.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
150.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
151.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
152.
Antonio CRUZ
US Postal Service
153.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
154.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
155.
Thorsten NITSCHE
Saeco
156.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
157.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 26'57"
158.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo 36'04"

Stage information

Start, finish: Stage 11. Alp - Estació de Pal (And)

Race Type: Mountain stage

Distance: 154 km

Date: 19 September 2001