Vuelta a España 2001  |  Stage 3. Valladolid - Leon   

56th edition

140 km, 10 September 2001

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 3h02'50"
2.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco
3.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
4.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
5.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
6.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
7.
Julian DEAN
US Postal Service
8.
Janek TOMBAK
Cofidis
9.
Lars MICHAELSEN
Team Coast - Buffalo
10.
Salvatore COMMESSO
Saeco
11.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
12.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
13.
Matthé PRONK
Rabobank
14.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
15.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
16.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
17.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
18.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
19.
David MILLAR
Cofidis
20.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
21.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites - Latexco
22.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
23.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
24.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
25.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
26.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
27.
Thorsten NITSCHE
Saeco
28.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
29.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
30.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
31.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
32.
Martin HVASTIJA
Alessio
33.
Biagio CONTE
Saeco
34.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
35.
Endrio LEONI
Alessio
36.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 07"
37.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
38.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
39.
Jan BOVEN
Rabobank
40.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
41.
Claude LAMOUR
Cofidis
42.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
43.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
44.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco
45.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
46.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
47.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
48.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
49.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
50.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step 13"
51.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 22"
52.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
53.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
54.
William Chann MCRAE
US Postal Service
55.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
56.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com
57.
Guido TRENTIN
Cofidis
58.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
59.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
60.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
61.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
62.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
63.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
64.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
65.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski
66.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
67.
Jorge CAPITÁN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
68.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
69.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
70.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
71.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
72.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
73.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
74.
Mauro GIANETTI
Team Coast - Buffalo
75.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
76.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast - Buffalo
77.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
78.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
79.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
80.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
81.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
82.
Pavel PADRNOS
Saeco
83.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco
84.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
85.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
86.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
87.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
88.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
89.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites - Latexco
90.
Michael ANDERSSON
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
91.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
92.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
93.
Jörg LUDEWIG
Saeco
94.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
95.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
96.
Ivan GOTTI
Alessio
97.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo
98.
Davide CASAROTTO
Alessio
99.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
100.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
101.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
102.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Festina - Lotus
103.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
104.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
105.
Daniel ATIENZA
Cofidis
106.
Geert VERHEYEN
Rabobank
107.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
108.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
109.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
110.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
111.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
112.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
113.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
114.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
115.
Filippo SIMEONI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
116.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites - Latexco
117.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
118.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
119.
Kyrylo POSPYEYEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
120.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
121.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
122.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
123.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
124.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
125.
Iñigo CUESTA
Cofidis
126.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus
127.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
128.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
129.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
130.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
131.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
132.
Dario PIERI
Saeco
133.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
134.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
135.
Massimiliano LELLI
Cofidis
136.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites - Latexco
137.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 38"
138.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
139.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
140.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
iBanesto.com
141.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
142.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS
143.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
144.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
145.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria
146.
Cristian MORENI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
147.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
148.
Matthew WHITE
US Postal Service
149.
Beat ZBERG
Rabobank
150.
Igor PUGACI
Saeco
151.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
152.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
153.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 01'00"
154.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
155.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
156.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
157.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
158.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
159.
Antonio CRUZ
US Postal Service
160.
Addy ENGELS
Rabobank
161.
Alessio GALLETTI
Saeco 01'05"
162.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
163.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus 01'24"
164.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
165.
Ruslan IVANOV
Alessio
166.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin
167.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
168.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 01'51"
169.
Karsten KROON
Rabobank 01'59"
170.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 02'12"
171.
Glenn MAGNUSSON
Domo - Farm Frites - Latexco 02'48"
172.
Peter FARAZIJN
Cofidis
173.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
174.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo 02'59"
175.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 03'01"
176.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step 03'08"
177.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites - Latexco 03'23"
178.
Alexandr SHEFER
Alessio 03'42"
179.
Frank HØJ
Team Coast - Buffalo 03'55"
180.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
181.
Marc LOTZ
Rabobank
182.
Alberto VINALE
Alessio 04'00"
183.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'07"
184.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo 04'26"
185.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
186.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo 05'07"
187.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 3. Valladolid - Leon

Race Type: Sprint stage

Distance: 140 km

Date: 10 September 2001