Setmana Catalana 2003  |  Stage 1. Lloret de Mar - Lloret de Mar   

40th edition

145 km, 24 March 2003

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 3h25'15"
2.
Alexandre USOV
Phonak
3.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
4.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
5.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
6.
Danilo HONDO
Team Telekom
7.
Addy ENGELS
Rabobank
8.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor
9.
Beat ZBERG
Rabobank
10.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
11.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
12.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
13.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
14.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
15.
Wladimir BELLI
Lampre
16.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
17.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
18.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
19.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
20.
Marco SERPELLINI
Lampre
21.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
22.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
23.
Koldo GIL PÉREZ
O.N.C.E. - Eroski
24.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
25.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski
26.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
27.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
28.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
29.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
30.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo
31.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
32.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner
33.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
34.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
35.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
36.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
37.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
38.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
39.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
40.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
41.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
42.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
43.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
44.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
45.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
46.
Gilberto SIMONI
Saeco
48.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
49.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com
50.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
51.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
52.
Thorsten RUND
Team Bianchi
53.
Aitor KINTANA
Labarca 2 - Café Baqué
54.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
55.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
56.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
57.
Damiano CUNEGO
Saeco
58.
Grischa NIERMANN
Rabobank
59.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor
60.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Kelme - Costa Blanca
61.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
62.
Bobby JULICH
Team Telekom
63.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
64.
Sergio BARBERO
Lampre
65.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
66.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
67.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
68.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
69.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
70.
David ZABRISKIE
US Postal Service p/b Berry Floor
71.
Adolfo GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
72.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
73.
Marco FERTONANI
Phonak
74.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
75.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
76.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
77.
Eddy RATTI
Lampre
78.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
79.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
80.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
81.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
82.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
83.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
84.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
85.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
86.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
87.
Stefan KUPFERNAGEL
Phonak
88.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
89.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
90.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
91.
Igor PUGACI
Saeco
92.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service p/b Berry Floor
93.
Marco PINOTTI
Lampre
94.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax
95.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service p/b Berry Floor
96.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
97.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi
98.
Jordi RIERA
Kelme - Costa Blanca
99.
Isaac GÁLVEZ LÓPEZ
Kelme - Costa Blanca
100.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
101.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca
102.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
103.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
104.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
105.
Erik DEKKER
Rabobank
106.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Paternina - Costa de Almeria
107.
David FERNANDEZ DOMINGO
Relax - Fuenlabrada
108.
Salvatore COMMESSO
Saeco
109.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
110.
Milan KADLEC
Lampre
111.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
112.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
113.
Andrea TAFI
Team CSC - Imax
114.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
115.
Unai ELORRIAGA ZUBIAUR
Labarca 2 - Café Baqué
116.
Xavier TONDO VOLPINI
Paternina - Costa de Almeria
117.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
118.
Denis BERTOLINI
Phonak
119.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Imax
120.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre
121.
Christian WERNER
Team Telekom
122.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
123.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
124.
José Antonio PECHARROMÁN
Paternina - Costa de Almeria
125.
Remmert WIELINGA
Rabobank
126.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
127.
Michael RICH
Gerolsteiner
128.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Imax
129.
Daniele NARDELLO
Team Telekom
130.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
131.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
132.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
133.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
134.
Nicola GAVAZZI
Saeco

Stage information

Start, finish: Stage 1. Lloret de Mar - Lloret de Mar

Race Type: Sprint stage

Distance: 145 km

Date: 24 March 2003