2.HC

Bayern Rundfahrt 2012  |  Stage 5. Feuchtwangen - Bamberg   

16th edition

164.9 km, 27 May 2012

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Lampre - ISD 3h48'06"
2.
Allan DAVIS
Orica - GreenEdge
3.
Andre SCHULZE
Team NetAPP
4.
Rafaâ CHTIOUI
Team Europcar
5.
Baden COOKE
Orica - GreenEdge
6.
John DEGENKOLB
Team Argos - Shimano
7.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Team Garmin - Sharp
8.
Tony GALLOPIN
RadioShack - Nissan
9.
Sven VANDOUSSELAERE
Topsport Vlaanderen - Mercator
10.
Rüdiger SELIG
Katusha Team
11.
Jarosław MARYCZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
12.
Stéphane POULHIES
Saur - Sojasun
13.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
14.
Alexander KRIEGER
Team Heizomat
15.
Blaž JARC
Team NetAPP
16.
Christian KNEES
Sky Procycling
17.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
18.
Ralf MATZKA
Thüringer Energie Team
19.
Björn THURAU
Team Europcar
20.
Yauheni HUTAROVICH
FDJ - Big Mat
21.
David BOUCHER
FDJ - Big Mat
22.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Nissan
23.
Tino THÖMEL
Team NSP - Ghost
24.
David TANNER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
25.
Vladimir GUSEV
Katusha Team
26.
Davide MALACARNE
Team Europcar
27.
Jérôme COPPEL
Saur - Sojasun
28.
Stefan GANSER
Team Eddy Merckx - Indeland
29.
Kanstantsin SIUTSOU
Sky Procycling
30.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP
31.
Jérémy ROY
FDJ - Big Mat
32.
Christian MAGER
Team Heizomat
33.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel - Euskadi
34.
Guillaume LEVARLET
Saur - Sojasun
35.
David MILLAR
Team Garmin - Sharp
36.
Richie PORTE
Sky Procycling
37.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
38.
Michael ROGERS
Sky Procycling
39.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
40.
Patrick GRETSCH
Team Argos - Shimano
41.
Gijs VAN HOECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
42.
Joost POSTHUMA
RadioShack - Nissan
43.
Anthony DELAPLACE
Saur - Sojasun
44.
Alexandre PICHOT
Team Europcar
45.
Johan VAN SUMMEREN
Team Garmin - Sharp
46.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
47.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
48.
Andreas STAUFF
Team Eddy Merckx - Indeland
49.
Thomas LÖVKVIST
Sky Procycling
50.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Euskaltel - Euskadi
51.
Troels Rønning VINTHER
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
52.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team
53.
Yuriy KRIVTSOV
Lampre - ISD
54.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
RadioShack - Nissan
55.
Laurent DIDIER
RadioShack - Nissan
56.
Jakob STEIGMILLER
Thüringer Energie Team
57.
David LELAY
Saur - Sojasun
58.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
59.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP
60.
Paul POUX
Saur - Sojasun
61.
Tim DECLERCQ
Topsport Vlaanderen - Mercator
62.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
63.
Robert RETSCHKE
Team Eddy Merckx - Indeland
64.
Thomas DEKKER
Team Garmin - Sharp
65.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator
66.
Marco HALLER
Katusha Team
67.
Matthieu SPRICK
Team Argos - Shimano
68.
Arthur VAN OVERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Mercator
69.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
70.
Christopher JUUL JENSEN
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
71.
Andreas KLIER
Team Garmin - Sharp
72.
Alexander NORDHOFF
Team Eddy Merckx - Indeland
73.
Raphael FREIENSTEIN
Team Heizomat
74.
Fabian WEGMANN
Team Garmin - Sharp
75.
Christophe KERN
Team Europcar
76.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
77.
Fabian THIEL
Thüringer Energie Team
78.
Fabrice JEANDESBOZ
Saur - Sojasun
79.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
80.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
81.
Cédric PINEAU
FDJ - Big Mat
82.
Thibaut PINOT
FDJ - Big Mat
83.
Christophe LE MÉVEL
Team Garmin - Sharp
84.
Davide VIGANO
Lampre - ISD
85.
Anthony CHARTEAU
Team Europcar 00'23"
86.
Steffen RADOCHLA
Team NSP - Ghost
87.
Holger BURKHARDT
Nutrixxion Abus
88.
Danilo HONDO
Lampre - ISD
89.
Manuele MORI
Lampre - ISD
90.
Karsten KROON
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank 00'29"
91.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge
92.
Thomas BONNIN
Team Argos - Shimano 00'35"
93.
Jérôme BAUGNIES
Team NetAPP 00'39"
94.
Alexander PORSEV
Katusha Team 00'56"
95.
Grega BOLE
Lampre - ISD 01'03"
96.
Dirk MÜLLER
Nutrixxion Abus 01'08"
97.
Kenny ELISSONDE
FDJ - Big Mat
98.
Anthony ROUX
FDJ - Big Mat 01'11"
99.
Michael KURTH
Team Eddy Merckx - Indeland
100.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Eddy Merckx - Indeland
101.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus
102.
Fabian BRUNO
Team Heizomat
103.
Marius JESSENBERGER
Team Heizomat
104.
Ran MARGALIOT
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
105.
Thomas VOECKLER
Team Europcar 01'18"
106.
Michael SCHWEIZER
Nutrixxion Abus 01'25"
107.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 01'35"
108.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge
109.
Jacob FIEDLER
Team NSP - Ghost 01'48"
110.
Davide CIMOLAI
Lampre - ISD
111.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge
112.
Maximilian WERDA
Thüringer Energie Team 04'14"
113.
Markus EICHLER
Team NetAPP 06'21"
114.
René HOOGHIEMSTER
Team NSP - Ghost
115.
Bastian BURGEL
Thüringer Energie Team 06'34"
116.
Dominic KLEMME
Team Argos - Shimano
117.
Markus FOTHEN
Team NSP - Ghost
118.
Jonas SCHMEISER
Team NSP - Ghost
119.
Danny PATE
Sky Procycling
120.
Michael ALBASINI
Orica - GreenEdge
121.
Benjamin DIETRICH
Thüringer Energie Team
122.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus
123.
Florian MONREAL
Team Eddy Merckx - Indeland
124.
Jannick GEISLER
Team Heizomat
125.
André BENOIT
Team Heizomat
126.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling

Stage information

Start, finish: Stage 5. Feuchtwangen - Bamberg

Distance: 164.9 km

Date: 27 May 2012