2.HC

Bayern Rundfahrt 2013  |  Stage 1. Pfaffenhofen a.d.Ilm - Mühldorf a. Inn   

17th edition

193.1 km, 22 May 2013

Rider Team Time
1.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp 4h34'05"
2.
Ben SWIFT
Sky Procycling
3.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
4.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
5.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
6.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano
7.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
8.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
9.
Manuele MORI
Lampre - Merida
10.
Johannes WEBER
Team Heizomat
11.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
12.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp
13.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
14.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team
15.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
16.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
17.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
18.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
19.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge
20.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
21.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
22.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
23.
Cyril GAUTIER
Team Europcar
24.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano
25.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team
26.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge
27.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
28.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
29.
Michel KREDER
Garmin - Sharp
30.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team
31.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
32.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team
33.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
34.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
35.
Roger KLUGE
Team NetAPP - Endura
36.
Nikodemus HOLLER
Thüringer Energie Team
37.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
38.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Abus
39.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
40.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
41.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
42.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
43.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
44.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
45.
Jérémy ROY
FDJ.fr
46.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
47.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
48.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
49.
Marcel WYSS
IAM Cycling
50.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge
51.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team
52.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi
53.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka
54.
Russell DOWNING
Team NetAPP - Endura
55.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
56.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
57.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
58.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura
59.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
60.
Maximilian WERDA
Team Stölting 00'16"
61.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano
62.
Florian SCHEIT
Rad-Net Rose Team
63.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
64.
Jan DIETEREN
Team Stölting
66.
Matteo BONO
Lampre - Merida
67.
Thomas KOEP
Team Stölting
68.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling 00'18"
69.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus 00'19"
70.
Yohann GÈNE
Team Europcar
71.
Dominic KLEMME
IAM Cycling 00'22"
72.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
73.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
74.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
75.
Jan BROCKHOFF
Thüringer Energie Team
76.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling
77.
Max MERK
Team Heizomat
78.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
79.
Alexander KRIEGER
Rad-Net Rose Team
80.
David LELAY
Sojasun
81.
William BONNET
FDJ.fr 00'25"
82.
Ian STANNARD
Sky Procycling 00'34"
83.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
84.
Lucas LISS
Rad-Net Rose Team
85.
Moritz SCHAFFNER
Thüringer Energie Team
86.
Davide MALACARNE
Team Europcar 00'36"
87.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano
88.
Cyril LEMOINE
Sojasun
89.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
90.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
91.
Björn THURAU
Team Europcar
92.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
93.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk 00'41"
94.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus
95.
Tobias DOHLUS
Nutrixxion Abus
96.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Abus
97.
Yannick TALABARDON
Sojasun
98.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi 00'43"
99.
Cédric PINEAU
FDJ.fr 00'54"
100.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp
101.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
102.
Steffen RADOCHLA
Euskaltel Euskadi
103.
Maximilian SCHACHMANN
Thüringer Energie Team
104.
Alexander GRAD
Team Heizomat
105.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
106.
Thibaut PINOT
FDJ.fr 01'04"
107.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge
108.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team
109.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano 01'30"
110.
Dennis VAN WINDEN
Belkin Pro Cycling Team 01'40"
111.
Jetse BOL
Belkin Pro Cycling Team
112.
Andre SCHULZE
Euskaltel Euskadi 02'33"
113.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team
114.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp 04'10"
115.
Rick AMPLER
Nutrixxion Abus 07'02"
116.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team
117.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 12'36"
118.
Christopher MUCHE
Rad-Net Rose Team
119.
Maxime DANIEL
Sojasun
120.
Luke ROBERTS
Team Stölting
121.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
122.
Max WALSLEBEN
Nutrixxion Abus
123.
Jimmy ENGOULVENT
Sojasun
124.
Christian MAGER
Team Stölting
125.
Brice FEILLU
Sojasun
126.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
127.
Jean Marc MARINO
Sojasun
128.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling
129.
Jan OELERICH
Team Stölting
130.
Christophe KERN
Team Europcar
131.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk
132.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka 14'53"
133.
Jack CUMMINGS
Thüringer Energie Team 14'59"
134.
Manuel STRAUB
Team Heizomat 15'02"
135.
Jan WALZLEIN
Team Heizomat
136.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team
137.
Alex FRAME
Thüringer Energie Team 19'53"
138.
Andrea CIACCHINI
Team Novo Nordisk
139.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk 20'02"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Pfaffenhofen a.d.Ilm - Mühldorf a. Inn

Race Type: Sprint stage

Distance: 193.1 km

Date: 22 May 2013