2.HC

Bayern Rundfahrt 2013  |  Stage 2. Mühldorf a. Inn - Viechtach   

17th edition

192.6 km, 23 May 2013

Rider Team Time
1.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge 4h41'30"
2.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
3.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
4.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
5.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
6.
Michel KREDER
Garmin - Sharp
7.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
8.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
9.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
10.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
11.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano
12.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
13.
Marcel WYSS
IAM Cycling
14.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
15.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
16.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi
17.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
18.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
19.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka
20.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
21.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team
22.
David LELAY
Sojasun
23.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
24.
Jérémy ROY
FDJ.fr
25.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
26.
Dominic KLEMME
IAM Cycling
27.
Davide MALACARNE
Team Europcar
28.
Ben SWIFT
Sky Procycling
29.
Björn THURAU
Team Europcar 00'11"
30.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
31.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
32.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
33.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
34.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling 00'15"
35.
Ian STANNARD
Sky Procycling
36.
Yannick TALABARDON
Sojasun
37.
Manuele MORI
Lampre - Merida 00'22"
38.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura 00'23"
39.
Brice FEILLU
Sojasun 00'26"
40.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp 00'41"
41.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
42.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida 00'50"
43.
Matteo BONO
Lampre - Merida
44.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 00'56"
45.
Nikodemus HOLLER
Thüringer Energie Team 02'13"
46.
Cyril GAUTIER
Team Europcar 02'49"
47.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano 04'00"
48.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 10'28"
49.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr 12'38"
50.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka
51.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge
52.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
53.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
54.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura
55.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
56.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
57.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
58.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
59.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
60.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
61.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
62.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
63.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
64.
Johannes WEBER
Team Heizomat
65.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano
66.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano
67.
Maximilian WERDA
Team Stölting
68.
Max WALSLEBEN
Nutrixxion Abus
69.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling
70.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
71.
William BONNET
FDJ.fr
72.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
73.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
74.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge
75.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team
76.
Cyril LEMOINE
Sojasun
77.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
78.
Christophe KERN
Team Europcar
79.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 19'30"
80.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team
81.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp 23'00"
82.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
83.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
84.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Abus
85.
Jetse BOL
Belkin Pro Cycling Team
86.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
87.
Lucas LISS
Rad-Net Rose Team
88.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
89.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp
90.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge
91.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team
92.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
93.
Alex FRAME
Thüringer Energie Team
94.
Jan DIETEREN
Team Stölting
95.
Thomas KOEP
Team Stölting
96.
Luke ROBERTS
Team Stölting
97.
Jan OELERICH
Team Stölting
99.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team
100.
Maxime DANIEL
Sojasun
101.
Tobias DOHLUS
Nutrixxion Abus
102.
Alexander KRIEGER
Rad-Net Rose Team
103.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
104.
Florian SCHEIT
Rad-Net Rose Team
105.
Roger KLUGE
Team NetAPP - Endura
106.
Yohann GÈNE
Team Europcar
107.
Jean Marc MARINO
Sojasun
108.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team
109.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team 27'00"
110.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
111.
Jan BROCKHOFF
Thüringer Energie Team
112.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
113.
Manuel STRAUB
Team Heizomat
114.
Jan WALZLEIN
Team Heizomat
115.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus
116.
Russell DOWNING
Team NetAPP - Endura
117.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
118.
Max MERK
Team Heizomat
119.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk
120.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp
121.
Jack CUMMINGS
Thüringer Energie Team
122.
Moritz SCHAFFNER
Thüringer Energie Team
123.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team
124.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk
125.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus
126.
Dennis VAN WINDEN
Belkin Pro Cycling Team
127.
Steffen RADOCHLA
Euskaltel Euskadi
128.
Andre SCHULZE
Euskaltel Euskadi
129.
Christopher MUCHE
Rad-Net Rose Team
130.
Andrea CIACCHINI
Team Novo Nordisk
131.
Maximilian SCHACHMANN
Thüringer Energie Team
132.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Abus
133.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team
134.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
135.
Jimmy ENGOULVENT
Sojasun
136.
Rick AMPLER
Nutrixxion Abus
137.
Alexander GRAD
Team Heizomat

Stage information

Start, finish: Stage 2. Mühldorf a. Inn - Viechtach

Distance: 192.6 km

Date: 23 May 2013