2.HC

Bayern Rundfahrt 2013  |  Stage 3. Viechtach - Kelheim   

17th edition

196.8 km, 24 May 2013

Rider Team Time
1.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka 5h10'15"
2.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
3.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
4.
Ben SWIFT
Sky Procycling
5.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
6.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge
7.
Cyril LEMOINE
Sojasun
8.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team
9.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp
10.
Yohann GÈNE
Team Europcar
11.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Abus
12.
Russell DOWNING
Team NetAPP - Endura
13.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge
14.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura
15.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
16.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
17.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi
18.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano
19.
Maxime DANIEL
Sojasun
20.
Roger KLUGE
Team NetAPP - Endura
21.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
22.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp
23.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team
24.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
25.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team
26.
Jan DIETEREN
Team Stölting
27.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp
28.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
29.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr
30.
Marcel WYSS
IAM Cycling
31.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
32.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
33.
Michel KREDER
Garmin - Sharp
34.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
35.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano
36.
Martin ELMIGER
IAM Cycling
37.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team
38.
Maximilian WERDA
Team Stölting
39.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp
40.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
41.
Cyril GAUTIER
Team Europcar
42.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka
43.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting
44.
Jean Marc MARINO
Sojasun
45.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
46.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
47.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
48.
Ian STANNARD
Sky Procycling
49.
David LELAY
Sojasun
50.
Dominic KLEMME
IAM Cycling
51.
Maximilian SCHACHMANN
Thüringer Energie Team
52.
Nikodemus HOLLER
Thüringer Energie Team
53.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling
54.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano
55.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida
56.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
57.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura
58.
John GADRET
Ag2r La Mondiale
59.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
60.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi
61.
Alexander GRAD
Team Heizomat
62.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
63.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat
64.
Luke ROBERTS
Team Stölting
65.
Jérémy ROY
FDJ.fr
66.
Steffen RADOCHLA
Euskaltel Euskadi
68.
Yannick TALABARDON
Sojasun
69.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team
70.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka
71.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
72.
Alex FRAME
Thüringer Energie Team
73.
Manuele MORI
Lampre - Merida
74.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura
75.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
76.
Alexander KRIEGER
Rad-Net Rose Team
77.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
78.
William BONNET
FDJ.fr
79.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi
80.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
81.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi
82.
Thibaut PINOT
FDJ.fr
83.
Brice FEILLU
Sojasun
84.
Johannes WEBER
Team Heizomat
85.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka
86.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
87.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano
88.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
89.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka
90.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling
91.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge
92.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team
93.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team
94.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
95.
Matteo BONO
Lampre - Merida
96.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
97.
Jan OELERICH
Team Stölting
98.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
99.
Max WALSLEBEN
Nutrixxion Abus
100.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
101.
Davide MALACARNE
Team Europcar
102.
Christophe KERN
Team Europcar
103.
Björn THURAU
Team Europcar
104.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
105.
Rick AMPLER
Nutrixxion Abus
106.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp
107.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling
108.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano
109.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
110.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team 00'29"
111.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge 00'30"
112.
Jack BAUER
Garmin - Sharp 00'52"
113.
Jetse BOL
Belkin Pro Cycling Team 01'41"
114.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 01'57"
115.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus 02'13"
116.
Lucas LISS
Rad-Net Rose Team
117.
Tobias DOHLUS
Nutrixxion Abus
118.
Manuel STRAUB
Team Heizomat
119.
Thomas KOEP
Team Stölting
120.
Jimmy ENGOULVENT
Sojasun
121.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Abus
122.
Dennis VAN WINDEN
Belkin Pro Cycling Team 02'38"
123.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge
124.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk 03'50"
125.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 04'14"
126.
Jack CUMMINGS
Thüringer Energie Team 06'32"
127.
Moritz SCHAFFNER
Thüringer Energie Team
128.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge 08'19"
129.
Jan WALZLEIN
Team Heizomat
130.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk
131.
Jan BROCKHOFF
Thüringer Energie Team
132.
Max MERK
Team Heizomat
133.
Andre SCHULZE
Euskaltel Euskadi
134.
Christopher MUCHE
Rad-Net Rose Team
135.
Florian SCHEIT
Rad-Net Rose Team
136.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus

Stage information

Start, finish: Stage 3. Viechtach - Kelheim

Distance: 196.8 km

Date: 24 May 2013