2.HC

Bayern Rundfahrt 2013  |  Stage 4. Schierling - Schierling   

17th edition

31.2 km, 25 May 2013

Rider Team Time
1.
Adriano MALORI
Lampre - Merida 38'19"
2.
Jasha SÜTTERLIN
Thüringer Energie Team 00'18"
3.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura 00'19"
4.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
5.
Jérémy ROY
FDJ.fr 00'26"
6.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano 00'29"
7.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 00'36"
8.
Ian STANNARD
Sky Procycling 00'37"
9.
Marcel WYSS
IAM Cycling 00'42"
10.
Ignatas KONOVALOVAS
MTN - Qhubeka 00'49"
11.
Martin ELMIGER
IAM Cycling 00'55"
12.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge 00'59"
13.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano 01'03"
14.
Thibaut PINOT
FDJ.fr 01'09"
15.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp 01'15"
16.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge 01'18"
17.
Cyril LEMOINE
Sojasun 01'19"
18.
Bram TANKINK
Belkin Pro Cycling Team 01'20"
19.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka 01'22"
20.
Maximilian SCHACHMANN
Thüringer Energie Team 01'25"
21.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge 01'27"
22.
Thomas LÖVKVIST
IAM Cycling 01'33"
23.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge 01'40"
24.
Francois PARISIEN
Team Argos - Shimano 01'45"
25.
David LELAY
Sojasun
26.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr 01'53"
27.
Pierre ROLLAND
Team Europcar
28.
Brice FEILLU
Sojasun 01'57"
29.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
30.
Stefan DENIFL
IAM Cycling 01'58"
31.
Jan Niklas DROSTE
Team Heizomat
32.
Alexander WETTERHALL
Team NetAPP - Endura 01'59"
33.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale 02'00"
34.
Jack BAUER
Garmin - Sharp
35.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 02'01"
36.
Patrick SCHELLING
IAM Cycling 02'02"
37.
William BONNET
FDJ.fr
38.
Ben SWIFT
Sky Procycling 02'08"
39.
Kersten THIELE
Rad-Net Rose Team 02'09"
40.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 02'11"
41.
Cédric PINEAU
FDJ.fr 02'15"
42.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 02'17"
43.
Michel KREDER
Garmin - Sharp 02'19"
44.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge 02'20"
45.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team 02'21"
46.
Christophe KERN
Team Europcar 02'23"
47.
Martin REIMER
MTN - Qhubeka 02'30"
48.
Dominic KLEMME
IAM Cycling
49.
Björn THURAU
Team Europcar 02'34"
50.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling 02'41"
51.
Silvio HERKLOTZ
Team Stölting 02'42"
52.
Yoann OFFREDO
FDJ.fr 02'43"
53.
Andreas SCHILLINGER
Team NetAPP - Endura 02'46"
54.
Moritz SCHAFFNER
Thüringer Energie Team 02'47"
55.
Cyril GAUTIER
Team Europcar
56.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka 02'48"
57.
Luke ROBERTS
Team Stölting 02'54"
58.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 02'55"
59.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida 03'00"
60.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
61.
Raymond KREDER
Garmin - Sharp 03'01"
62.
Thomas KOEP
Team Stölting 03'10"
63.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi 03'11"
64.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp 03'14"
65.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel Euskadi 03'16"
66.
Matteo BONO
Lampre - Merida
67.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 03'18"
68.
John GADRET
Ag2r La Mondiale 03'19"
69.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 03'22"
70.
Lucas LISS
Rad-Net Rose Team 03'27"
71.
Maximilian WERDA
Team Stölting 03'30"
72.
Christopher SUTTON
Sky Procycling 03'31"
73.
Aidis KRUOPIS
Orica - GreenEdge 03'32"
74.
Jonathan TIERNAN LOCKE
Sky Procycling 03'35"
75.
Davide MALACARNE
Team Europcar 03'39"
76.
Manuele MORI
Lampre - Merida 03'40"
77.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Abus 03'42"
78.
Blaž JARC
Team NetAPP - Endura
79.
Henning BOMMEL
Rad-Net Rose Team 03'44"
80.
Theo REINHARDT
Rad-Net Rose Team 03'45"
81.
Meron RUSSOM
MTN - Qhubeka 03'46"
82.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 03'47"
83.
Alex FRAME
Thüringer Energie Team
84.
Fabian WEGMANN
Garmin - Sharp 03'49"
85.
Russell DOWNING
Team NetAPP - Endura 03'54"
86.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team 04'01"
87.
Nikodemus HOLLER
Thüringer Energie Team
88.
Johannes WEBER
Team Heizomat
89.
Jean Marc MARINO
Sojasun 04'16"
90.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida 04'17"
91.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP - Endura 04'22"
92.
Jan DIETEREN
Team Stölting 04'23"
93.
Alexander KRIEGER
Rad-Net Rose Team 04'24"
94.
Graeme BROWN
Belkin Pro Cycling Team 04'33"
95.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
96.
Alexander SCHMITT
Nutrixxion Abus 04'34"
97.
Yauheni HUTAROVICH
Ag2r La Mondiale
98.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk 04'37"
99.
Yohann GÈNE
Team Europcar 04'39"
100.
Max WALSLEBEN
Nutrixxion Abus 04'40"
101.
Maxime DANIEL
Sojasun 04'50"
102.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Euskaltel Euskadi 04'56"
103.
Jan BROCKHOFF
Thüringer Energie Team 04'58"
104.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
105.
Roger KLUGE
Team NetAPP - Endura 05'00"
106.
Jonas AHLSTRAND
Team Argos - Shimano 05'01"
107.
Dennis VAN WINDEN
Belkin Pro Cycling Team 05'03"
108.
Tobias DOHLUS
Nutrixxion Abus 05'09"
109.
Jack CUMMINGS
Thüringer Energie Team 05'11"
110.
Florian SCHEIT
Rad-Net Rose Team 05'13"
111.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk 05'19"
112.
Jan WALZLEIN
Team Heizomat 05'20"
113.
Yannick TALABARDON
Sojasun
114.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk 05'23"
115.
Jon ABERASTURI IZAGA
Euskaltel Euskadi 05'27"
116.
Jetse BOL
Belkin Pro Cycling Team 05'28"
117.
Steffen RADOCHLA
Euskaltel Euskadi 05'34"
118.
Theo BOS
Belkin Pro Cycling Team 05'35"
119.
Jan OELERICH
Team Stölting 05'40"
120.
Fabian SCHORMAIR
Team Heizomat 05'49"
121.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 05'50"
122.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk 05'52"
123.
Rick AMPLER
Nutrixxion Abus
124.
Alexander GRAD
Team Heizomat 05'53"
126.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
127.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Abus 06'07"
128.
Manuel STRAUB
Team Heizomat 06'19"
129.
Jimmy ENGOULVENT
Sojasun 06'38"
130.
Sebastian KÖRBER
Nutrixxion Abus 06'45"
131.
Steele VON HOFF
Garmin - Sharp 06'46"
132.
Christopher MUCHE
Rad-Net Rose Team 06'54"
133.
Andre SCHULZE
Euskaltel Euskadi 07'14"
134.
Jérôme COUSIN
Team Europcar 07'18"
135.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk 07'27"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Schierling - Schierling

Race Type: Time Trial

Distance: 31.2 km

Date: 25 May 2013