2.UWT

Tirreno - Adriatico 2021  |  Stage 6. Castelraimondo - Lido di Ferno   

56th edition

169 km, 15 March 2021

Rider Team Time
1.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation 3h42'09"
2.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
3.
Simone VELASCO
Gazprom - RusVelo
4.
Jan BAKELANTS
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
5.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team
6.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 25"
7.
Tim MERLIER
Alpecin - Fenix 01'09"
8.
Davide BALLERINI
Deceuninck - Quick Step
9.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
10.
Max KANTER
Team DSM
11.
Hugo HOFSTETTER
Israel Start - Up Nation
12.
Andrea VENDRAME
Ag2r Citroen Team
13.
Wout VAN AERT
Jumbo - Visma
14.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
15.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
16.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
17.
Andrea PASQUALON
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
18.
Vincenzo ALBANESE
Eolo - Kometa Cycling Team
19.
Fred WRIGHT
Bahrain - Victourios
20.
Lorenzo MANZIN
TotalEnergies
21.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
22.
Hugo HOULE
Astana - Premier Tech
23.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step
24.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
25.
Tadej POGAČAR
UAE Team Emirates
26.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation
27.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team
28.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe
29.
Pieter VANSPEYBROUCK
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
30.
Tobias Svendsen FOSS
Jumbo - Visma
31.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
32.
Fabio FELLINE
Astana - Premier Tech
33.
Sergio Andrés HIGUITA GARCIA
EF Education - Nippo
34.
Matteo FABBRO
Bora - Hansgrohe
35.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
36.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
37.
Davide FORMOLO
UAE Team Emirates
38.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Team Arkéa - Samsic
40.
Victor DE LA PARTE
TotalEnergies
41.
Timo ROOSEN
Jumbo - Visma
42.
Mikel LANDA MEANA
Bahrain - Victourios
43.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana - Premier Tech
44.
Michał KWIATKOWSKI
Ineos Grenadiers
45.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Ineos Grenadiers
46.
Joris NIEUWENHUIS
Team DSM
47.
Eduardo SEPULVEDA
Androni Giocattoli - Sidermec
48.
Dario CATALDO
Movistar Team
49.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
50.
Greg VAN AVERMAET
Ag2r Citroen Team
51.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo
52.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
53.
Michael SCHÄR
Ag2r Citroen Team
54.
Damiano CARUSO
Bahrain - Victourios
55.
Lorenzo ROTA
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
56.
Davide VILLELLA
Movistar Team
57.
Romain BARDET
Team DSM
58.
Nathan VAN HOOYDONCK
Jumbo - Visma
59.
Robert STANNARD
Team BikeExchange
60.
Jakob FUGLSANG
Astana - Premier Tech
61.
Jack BAUER
Team BikeExchange
62.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix
63.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
TotalEnergies
64.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
65.
Luka MEZGEC
Team BikeExchange
66.
Giovanni ALEOTTI
Bora - Hansgrohe
67.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic
68.
Lawrence WARBASSE
Ag2r Citroen Team
69.
Julien SIMON
TotalEnergies
70.
Michael HEPBURN
Team BikeExchange
71.
Nans PETERS
Ag2r Citroen Team
72.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step
73.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic
74.
Alex ARANBURU DEBA
Astana - Premier Tech
75.
Simon YATES
Team BikeExchange
76.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Qhubeka - NextHash
77.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
78.
Pavel KOCHETKOV
Gazprom - RusVelo
79.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
80.
Andrey ZEITS
Team BikeExchange
81.
Pavel SIVAKOV
Ineos Grenadiers
82.
Roman KREUZIGER
Gazprom - RusVelo
83.
Ilnur ZAKARIN
Gazprom - RusVelo
84.
Mattia BAIS
Androni Giocattoli - Sidermec
85.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step
86.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r Citroen Team
87.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo
88.
Ariel Maximiliano RICHEZE
UAE Team Emirates
89.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
90.
Domenico POZZOVIVO
Team Qhubeka - NextHash
91.
Salvatore PUCCIO
Ineos Grenadiers
92.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
93.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix
94.
Robert GESINK
Jumbo - Visma
95.
Alessandro DE MARCHI
Israel Start - Up Nation
96.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Movistar Team
97.
Gianni VERMEERSCH
Alpecin - Fenix
98.
Loïc VLIEGEN
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
99.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
100.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation
101.
Alejandro ROPERO MOLINA
Eolo - Kometa Cycling Team
102.
Guy NIV
Israel Start - Up Nation
103.
Chris HAMILTON
Team DSM
104.
Christopher JUUL JENSEN
Team BikeExchange
105.
Jan HIRT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
106.
Niccolò BONIFAZIO
TotalEnergies 01'30"
107.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 01'33"
108.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits 01'37"
109.
Adrien PETIT
TotalEnergies 01'39"
110.
Edoardo AFFINI
Jumbo - Visma 01'40"
111.
Nico DENZ
Team DSM 01'46"
112.
Martijn TUSVELD
Team DSM
113.
Nikias ARNDT
Team DSM
114.
Alberto BETTIOL
EF Education - Nippo
115.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 01'52"
116.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 02'11"
117.
Natnael Ocbit TESFATSION
Androni Giocattoli - Sidermec 02'50"
118.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
119.
Zdeněk ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step
120.
Niki TERPSTRA
TotalEnergies
121.
Rafał MAJKA
UAE Team Emirates
122.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
123.
Geraint THOMAS
Ineos Grenadiers
124.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic
125.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
126.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
127.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ
128.
Mark CHRISTIAN
Eolo - Kometa Cycling Team
129.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Qhubeka - NextHash 02'53"
130.
Dimitri CLAEYS
Team Qhubeka - NextHash
131.
Aimé DE GENDT
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
132.
Sebastian LANGEVELD
EF Education - Nippo
133.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Ineos Grenadiers 03'09"
134.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 03'13"
135.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
136.
Simon CLARKE
Team Qhubeka - NextHash 03'25"
137.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix 03'32"
138.
Manuele BOARO
Astana - Premier Tech 04'32"
139.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 05'39"
140.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
141.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team
142.
Xandro MEURISSE
Alpecin - Fenix 10'08"
143.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
144.
Davide BAIS
Eolo - Kometa Cycling Team
145.
Filippo GANNA
Ineos Grenadiers
146.
Jan TRATNIK
Bahrain - Victourios
147.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - Victourios 10'31"
148.
Eros CAPECCHI
Bahrain - Victourios
149.
Mark PADUN
Bahrain - Victourios
150.
Denis NEKRASOV
Gazprom - RusVelo
151.
Thomas SCULLY
EF Education - Nippo
152.
Lilian CALMEJANE
Ag2r Citroen Team
153.
Paul MARTENS
Jumbo - Visma
154.
John ARCHIBALD
Eolo - Kometa Cycling Team
155.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
156.
Samuele RIVI
Eolo - Kometa Cycling Team 12'01"
157.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic
158.
Ivan ROVNY
Gazprom - RusVelo
159.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
160.
Davide MARTINELLI
Astana - Premier Tech
161.
Marco CANOLA
Gazprom - RusVelo
162.
Simon CARR
EF Education - Nippo
163.
Alex HOWES
EF Education - Nippo
164.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo

Stage information

Start, finish: Stage 6. Castelraimondo - Lido di Ferno

Distance: 169 km

Date: 15 March 2021