Tour de Suisse 2000  |  Stage 6. Ulrichen - Ulrichen   

64th edition

103 km, 18 June 2000

Rider Team Time
1.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti 3h05'47"
2.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
3.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
4.
Michael BOOGERD
Rabobank 00'21"
5.
Richard VIRENQUE
Team Polti
6.
Sven MONTGOMERY
Francaise des Jeux 00'25"
7.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom 01'01"
8.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 01'05"
9.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
10.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
11.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli
12.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
13.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
14.
Christian CHARRIERE
Phonak 01'55"
15.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
16.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
17.
Roland MEIER
Cofidis
18.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
19.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 02'32"
20.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 02'45"
21.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata 04'41"
22.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux 05'08"
23.
Grischa NIERMANN
Rabobank
24.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 07'11"
25.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
26.
Pascal HERVÉ
Team Polti
27.
Steve ZAMPIERI
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 08'41"
28.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step 08'50"
29.
Massimiliano LELLI
Cofidis
30.
Markus ZBERG
Rabobank 11'39"
31.
Christian HEULE
Post Swiss Team
32.
Jan BRATKOWSKI
Team Coast
33.
Matthias BUXHOFER
Phonak
34.
Torsten SCHMIDT
Team Gerolsteiner
35.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Gerolsteiner
36.
Dirk MÜLLER
Post Swiss Team
37.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
38.
Rene STADELMANN
Phonak
39.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
40.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
41.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
42.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
43.
Floyd LANDIS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
44.
Marc WAUTERS
Rabobank
45.
Fabio SACCHI
Team Polti
46.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
47.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
48.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
49.
Fred RODRIGUEZ
Mapei - Quick Step
50.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
51.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
52.
Peter FARAZIJN
Cofidis
53.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
54.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
55.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 16'12"
56.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
57.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak
58.
Stephan GOTTSCHLING
Post Swiss Team
59.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo
60.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
61.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti
62.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
63.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
64.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
65.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner
66.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
67.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
68.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner
69.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
70.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
71.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner
72.
Rossano BRASI
Team Polti
73.
Pierre ACKERMANN
Post Swiss Team 18'00"
74.
Marcel STRAUSS
Post Swiss Team
75.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 19'24"
76.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 21'54"
77.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 23'47"
78.
Christian SIDLER
Post Swiss Team 23'49"
79.
Frank HØJ
Francaise des Jeux
80.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom 24'55"
81.
Chris HORNER
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
82.
Kirk WILLETT
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
83.
Stefan RÜTIMANN
Vini Caldirola - Sidermec
84.
Jean-Patrick NAZON
Francaise des Jeux
85.
Lukas ZUMSTEG
Phonak
86.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec
87.
Fausto DOTTI
Liquigas - Pata
88.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
89.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom
90.
Mirko CREPALDI
Team Polti
91.
Michael RICH
Team Gerolsteiner
92.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
93.
Marc LOTZ
Rabobank
94.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux
95.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Sidermec
96.
Jérôme DELBOVE
Phonak
97.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
98.
Nico MATTAN
Cofidis
99.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
100.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Albacom
101.
Christian POOS
Post Swiss Team
102.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
103.
David TANI
Mapei - Quick Step
104.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
105.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
106.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli
107.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
108.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
109.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
110.
Chris PEERS
Cofidis
111.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
112.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli
113.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 29'20"
114.
Dominique PERRAS
Phonak 34'16"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Ulrichen - Ulrichen

Distance: 103 km

Date: 18 June 2000