Giro d'Italia 2001  |  Stage 19. Alba - Busto Arsizio   

84th edition

163 km, 8 June 2001

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Saeco 3h35'04"
2.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
3.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
4.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Formaggi Trentini
5.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
6.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola
7.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
8.
Ivan QUARANTA
Alexia Alluminio
9.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola
10.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
11.
Uroš MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
12.
Abraham OLANO MANZANO
O.N.C.E. - Eroski
13.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini
14.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
15.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 10"
16.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 12"
17.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
18.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
19.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
20.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
21.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
22.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
23.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
24.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
25.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
26.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
27.
Marco MAGNANI
Alexia Alluminio
28.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
29.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
30.
Mauro ZANETTI
Alessio
31.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com
32.
Ivan GOTTI
Alessio
33.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola
34.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
35.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
36.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
37.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
38.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom
39.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
40.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
41.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
42.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
43.
Davide CASAROTTO
Alessio
44.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Selle Italia - Pacific
45.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
46.
Biagio CONTE
Saeco 19"
47.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata 21"
48.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
49.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro
50.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
51.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
52.
Fabio SACCHI
Saeco
53.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
54.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Selle Italia - Pacific
55.
David LATASA LASA
iBanesto.com
56.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro
57.
Fortunato BALIANI
Selle Italia - Pacific
58.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
59.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
60.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
61.
Jon ODRIOZOLA
iBanesto.com
62.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
63.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
64.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
65.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
66.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
67.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
68.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
69.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Selle Italia - Pacific
70.
Gianluca VALOTI
Alexia Alluminio
71.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
72.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
73.
César SOLAUN SOLANA
iBanesto.com
74.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
75.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
76.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
77.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
78.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
79.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca
80.
Ruslan IVANOV
Alessio
81.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
82.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 28"
83.
David NAVAS
iBanesto.com
84.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 30"
85.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
86.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 32"
87.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
88.
Francesco SECCHIARI
Saeco
89.
Mario SCIREA
Saeco
90.
Pavel PADRNOS
Saeco
91.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
92.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Selle Italia - Pacific
93.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
94.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
95.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
96.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
97.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Pacific
98.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
99.
Andrea BROGNARA
Alexia Alluminio
100.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Selle Italia - Pacific
101.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour
102.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
103.
Mario MANZONI
Alexia Alluminio
104.
Timothy JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini
105.
Laurent DUFAUX
Saeco
106.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
107.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
108.
Giuseppe DI GRANDE
Tacconi Sport - Vini Caldirola
109.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
110.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
111.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
112.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
113.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
114.
Dario ANDRIOTTO
Alexia Alluminio 39"
115.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 43"
116.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini
117.
Martin HVASTIJA
Alessio
118.
Pascal DERAMÉ
Bonjour
119.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
120.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
121.
Marco VILLA
Alexia Alluminio 52"
122.
Domenico ROMANO
Panaria - Fiordo 54"
123.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
124.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
125.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
126.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco
127.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
128.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
129.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 01'01"
130.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
131.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini
132.
Alexandr SHEFER
Alessio
133.
Eddy SERRI
Alexia Alluminio 01'04"
134.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 01'09"
135.
Michele GOBBI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 01'11"
136.
Massimiliano MORI
Saeco 01'16"
137.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 01'48"
138.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 02'05"
139.
Michele COPPOLILLO
Panaria - Fiordo 03'38"
140.
Thomas VOECKLER
Bonjour 05'34"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 19. Alba - Busto Arsizio

Race Type: Sprint stage

Distance: 163 km

Date: 8 June 2001