Vuelta a España 2004  |  Stage 20. La Vega de Alcobendas - Puerto de Navacerrada   

59th edition

178 km, 25 September 2004

Rider Team Time
1.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak 4h52'20"
2.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 38"
3.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'25"
4.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 01'37"
5.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué 02'03"
6.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros 02'07"
7.
Cédric VASSEUR
Cofidis
8.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto 02'10"
9.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina 02'18"
10.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
11.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 02'24"
12.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 02'27"
13.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
14.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
15.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 02'39"
16.
Damiano CUNEGO
Saeco 02'48"
17.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto 02'49"
18.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 02'56"
19.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 02'57"
20.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir 03'01"
21.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 03'04"
22.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros 03'15"
23.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
24.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor 03'21"
25.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina 03'57"
26.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
27.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 04'11"
28.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir 04'13"
29.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
30.
Daniel ATIENZA
Cofidis 04'15"
31.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon 04'21"
32.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
33.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
34.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
35.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
36.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 04'24"
37.
Daniele RIGHI
Lampre
38.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
39.
Pieter WEENING
Rabobank 04'30"
40.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto 04'50"
41.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué 04'55"
42.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina 05'13"
43.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 05'19"
44.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol 05'21"
45.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
46.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 05'41"
47.
Tadej VALJAVEC
Phonak
48.
Manuel QUINZIATO
Lampre 06'09"
49.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros 06'18"
50.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
51.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol 06'26"
52.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
53.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
54.
Fränk SCHLECK
Team CSC 06'47"
55.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 06'55"
56.
Vladimir GUSEV
Team CSC 07'37"
57.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 08'36"
58.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
59.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
60.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 09'38"
61.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
62.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
63.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
64.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
65.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Café Baqué
66.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
67.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
68.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 11'19"
69.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
70.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
71.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
72.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
73.
Joost POSTHUMA
Rabobank
74.
Kevin DE WEERT
Rabobank
75.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
76.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
77.
Bert GRABSCH
Phonak
78.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 12'44"
79.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros
80.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 13'44"
81.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
82.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
83.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
84.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
85.
Guido TRENTIN
Cofidis
86.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 14'46"
87.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué 16'00"
88.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
89.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 24'57"
90.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto
91.
Paolo FORNACIARI
Saeco
92.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
93.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
94.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
95.
Marco VELO
Fassa Bortolo
96.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
97.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
98.
Mariano PICCOLI
Lampre
99.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
100.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
101.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
102.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
103.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
104.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
105.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
106.
Sylwester SZMYD
Saeco
107.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
108.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
109.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
110.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco
111.
Matthew WHITE
Cofidis
112.
Frank HØJ
Team CSC
113.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
114.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
115.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
116.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
117.
René ANDRLE
Liberty Seguros
118.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
119.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie

Stage information

Start, finish: Stage 20. La Vega de Alcobendas - Puerto de Navacerrada

Race Type: Mountain stage

Distance: 178 km

Date: 25 September 2004