Vuelta a España 2004  |  Stage 19. Avila - Collado Villalba   

59th edition

142 km, 24 September 2004

Rider Team Time
1.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir 3h33'32"
2.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi 01'23"
3.
Damiano CUNEGO
Saeco
4.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
5.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
6.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
7.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué
8.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
9.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
10.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo
11.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
12.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué
13.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
14.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros
15.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme
16.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'31"
17.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 06'25"
18.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
19.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
20.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
21.
Daniele RIGHI
Lampre
22.
Marco VELO
Fassa Bortolo
23.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme
24.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
25.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
26.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
27.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
28.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
29.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
30.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
31.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol
32.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
33.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak
34.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
35.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
36.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
37.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
38.
Erik ZABEL
T-Mobile Team
39.
Bert GRABSCH
Phonak
40.
Tadej VALJAVEC
Phonak
41.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto
42.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
43.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina
44.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak
45.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
46.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
47.
Fränk SCHLECK
Team CSC
48.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
49.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
50.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
51.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
52.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
53.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
54.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
55.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
56.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
57.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
58.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
59.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
60.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
61.
Kevin DE WEERT
Rabobank
62.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
63.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Café Baqué
64.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
65.
Daniel ATIENZA
Cofidis
66.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto
67.
Cédric VASSEUR
Cofidis
68.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
69.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
70.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
71.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
72.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor
73.
Joost POSTHUMA
Rabobank
74.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
75.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
76.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
77.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
78.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 06'38"
79.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 06'40"
80.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
81.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros 06'45"
82.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
83.
Sylwester SZMYD
Saeco
84.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
85.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
86.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 06'56"
87.
René ANDRLE
Liberty Seguros 07'02"
88.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor 07'05"
89.
Pieter WEENING
Rabobank 07'07"
90.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
91.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 07'11"
92.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 07'18"
93.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre 07'37"
94.
Manuel QUINZIATO
Lampre 07'39"
95.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 07'40"
96.
Guido TRENTIN
Cofidis
97.
Jörg JAKSCHE
Team CSC 07'53"
98.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros 07'55"
99.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo 08'09"
100.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros 08'45"
101.
Vladimir GUSEV
Team CSC 12'00"
102.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 12'02"
103.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
104.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
105.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
106.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 16'12"
107.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
108.
Matthew WHITE
Cofidis
109.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué 16'39"
110.
Paolo FORNACIARI
Saeco
111.
Mariano PICCOLI
Lampre
112.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
113.
Frank HØJ
Team CSC
114.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
115.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
116.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
117.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
118.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
119.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 19. Avila - Collado Villalba

Race Type: Mountain stage

Distance: 142 km

Date: 24 September 2004