Vuelta a España 2004  |  Stage 18. Bejar - Avila   

59th edition

196 km, 23 September 2004

Rider Team Time
1.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 5h02'59"
2.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Café Baqué
3.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto 19"
4.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Café Baqué
5.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 24"
6.
Cédric VASSEUR
Cofidis 35"
7.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon 37"
8.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Comunidad Valenciana - Kelme 01'24"
9.
Francisco MANCEBO
Illes Balears - Banesto
10.
Stefano GARZELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
11.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Liberty Seguros
12.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
13.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
14.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
15.
David BLANCO RODRIGUEZ
Comunidad Valenciana - Kelme 01'28"
16.
Marcos Antonio SERRANO
Liberty Seguros 01'32"
17.
Carlos GARCÍA QUESADA
Comunidad Valenciana - Kelme 01'33"
18.
David PLAZA ROMERO
Café Baqué 01'37"
19.
Jorge FERRIO LUQUE
Costa de Almeria - Paternina
20.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Costa de Almeria - Paternina
21.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
22.
Isidro NOZAL VEGA
Liberty Seguros
23.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Illes Balears - Banesto
24.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
25.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Comunidad Valenciana - Kelme
26.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Costa de Almeria - Paternina
27.
Damiano CUNEGO
Saeco 01'51"
28.
Rubén PLAZA MOLINA
Comunidad Valenciana - Kelme 02'03"
29.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 02'15"
30.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak 02'24"
31.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
32.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
33.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Saunier Duval - Prodir
34.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
35.
Luis PASAMONTES RODRÍGUEZ
Relax - Bodysol 02'28"
36.
Fränk SCHLECK
Team CSC
37.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 02'29"
38.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
39.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC
40.
Pieter WEENING
Rabobank
41.
José Antonio PECHARROMÁN
Quick Step - Davitamon
42.
Aitor PEREZ ARRIETA
Café Baqué
43.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Costa de Almeria - Paternina
44.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
45.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Café Baqué
46.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
47.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
48.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Illes Balears - Banesto
49.
David LATASA
Comunidad Valenciana - Kelme
50.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Phonak 02'37"
51.
Daniel ATIENZA
Cofidis
52.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Illes Balears - Banesto 03'00"
53.
Koldo GIL PÉREZ
Liberty Seguros 03'03"
54.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Illes Balears - Banesto 03'34"
55.
Erik ZABEL
T-Mobile Team 06'44"
56.
Ruslan IVANOV
Alessio - Bianchi
57.
Johan VAN SUMMEREN
Relax - Bodysol
58.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
59.
José Luis REBOLLO
Relax - Bodysol
60.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
61.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir
62.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon
63.
Josep JUFRE POU
Relax - Bodysol
64.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi
65.
Tadej VALJAVEC
Phonak
66.
Vladimir GUSEV
Team CSC
67.
Bert GRABSCH
Phonak
68.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
69.
Claus Michael MØLLER
Alessio - Bianchi
70.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
71.
Guennadi MIKHAILOV
US Postal Service p/b Berry Floor
72.
Roberto SGAMBELLURI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
73.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Bodysol
74.
Jörg JAKSCHE
Team CSC
75.
Rafael CASERO MORENO
Saunier Duval - Prodir
76.
Antonio CRUZ
US Postal Service p/b Berry Floor
77.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
78.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
79.
Sylwester SZMYD
Saeco
80.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Café Baqué 06'49"
81.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 07'59"
82.
David HERRERO LLORENTE
Costa de Almeria - Paternina 09'32"
83.
Joost POSTHUMA
Rabobank
84.
Kevin DE WEERT
Rabobank
85.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 12'50"
86.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor 13'17"
87.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros 18'44"
88.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros
89.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Liberty Seguros
90.
Mauro GEROSA
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 21'08"
91.
Mariano PICCOLI
Lampre
92.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
93.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
94.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
95.
Marco VELO
Fassa Bortolo
96.
Cadel EVANS
T-Mobile Team
97.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Comunidad Valenciana - Kelme
98.
Francisco CABELLO LUQUE
Comunidad Valenciana - Kelme
99.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco
100.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
101.
Manuel QUINZIATO
Lampre
102.
Antonio COLÓM MAS
Illes Balears - Banesto
103.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Fassa Bortolo
104.
David FERNANDEZ DOMINGO
Costa de Almeria - Paternina
105.
Herbert GUTIERREZ GARCIA
Café Baqué
106.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Relax - Bodysol
107.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
108.
Paolo FORNACIARI
Saeco
109.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
110.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir
111.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi
112.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
113.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
114.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
115.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
116.
Matthew WHITE
Cofidis
117.
Frank HØJ
Team CSC
118.
René ANDRLE
Liberty Seguros
119.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Davitamon
120.
Guido TRENTIN
Cofidis
121.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
122.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie
123.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Davitamon
124.
Danilo DI LUCA
Saeco
125.
Daniele RIGHI
Lampre

Stage information

Start, finish: Stage 18. Bejar - Avila

Race Type: Mountain stage

Distance: 196 km

Date: 23 September 2004