Vuelta a España 1999  |  Stage 8. Leon - Alto de L'Angliru   

54th edition

176 km, 12 September 1999

Rider Team Time
1.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 4h52'04"
2.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
3.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 01'01"
4.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto 01'13"
5.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'44"
6.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 02'03"
7.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 02'45"
8.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
9.
Davide REBELLIN
Team Polti 03'00"
10.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'09"
11.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
12.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'16"
13.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'34"
14.
Nicola MICELI
Liquigas 04'41"
15.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 05'04"
16.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 05'08"
17.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 05'09"
18.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 05'18"
19.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 05'28"
20.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar 05'46"
21.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 06'30"
22.
Andrei KIVILEV
Festina - Lotus 06'39"
23.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca 07'00"
24.
Alex ZÜLLE
Banesto 07'17"
25.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 07'20"
26.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis 07'24"
27.
Ruslan IVANOV
Liquigas 07'33"
28.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 07'38"
29.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step 08'50"
30.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 09'07"
31.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 10'05"
32.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
33.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 10'16"
34.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 10'34"
35.
Andrei TETERYUK
Liquigas 10'35"
36.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 11'01"
37.
Orlando RODRIGUES
Banesto 11'12"
38.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 11'16"
39.
Grischa NIERMANN
Rabobank 11'24"
40.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca 11'30"
41.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 12'16"
42.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 12'24"
43.
Markus ZBERG
Rabobank 12'50"
44.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 13'01"
45.
Massimiliano LELLI
Cofidis 13'17"
46.
Marty JEMISON
US Postal Service 13'27"
47.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 14'49"
48.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites 15'03"
49.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 15'25"
50.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 15'46"
51.
Bram DE GROOT
Rabobank
52.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
53.
Stefano CATTAI
Team Polti
54.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 15'55"
55.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 15'58"
56.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale 16'41"
57.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
58.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil 17'07"
59.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
60.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
61.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 17'12"
62.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom 17'32"
63.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
64.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 17'57"
65.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 19'15"
66.
Jan BOVEN
Rabobank 19'18"
67.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 19'21"
68.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 19'55"
69.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 20'13"
70.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 20'31"
71.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
72.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus 20'37"
73.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service 21'10"
74.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 21'58"
75.
Julian DEAN
US Postal Service 22'20"
76.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 22'36"
77.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 23'08"
78.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 23'51"
79.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 24'02"
80.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 24'23"
81.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 24'48"
82.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 24'49"
83.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 24'52"
84.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 25'21"
85.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
86.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 25'28"
87.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 25'59"
88.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 26'11"
89.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
90.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria 26'16"
91.
Frankie ANDREU
US Postal Service 26'36"
92.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 26'39"
93.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar 26'48"
94.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 26'57"
95.
Rossano BRASI
Team Polti 26'59"
96.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 27'03"
97.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil 27'05"
98.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 27'07"
99.
Frank HØJ
US Postal Service
100.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar 27'52"
101.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 27'54"
102.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 27'57"
103.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 28'00"
104.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
105.
César SOLAUN
Banesto 28'44"
106.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
107.
Cesar GARCIA CALVO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 29'00"
108.
Luis Miguel Paulo SARREIRA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 29'20"
109.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria 29'23"
110.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 29'36"
111.
Roland MEIER
Cofidis 29'41"
112.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
113.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
114.
Christophe RINERO
Cofidis
115.
David GEORGE
US Postal Service
116.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
117.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 29'55"
118.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
119.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 30'11"
120.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 30'14"
121.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
122.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
123.
Cristian MORENI
Liquigas
124.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale 30'16"
125.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil 30'34"
126.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 30'42"
127.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 30'47"
128.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
129.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
130.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
131.
Simone ZUCCHI
Team Polti
132.
Cristian SALVATO
Team Polti 30'58"
133.
Marco MILESI
Liquigas 31'15"
134.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
135.
Enrico CASSANI
Team Polti 31'22"
136.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 31'26"
137.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 31'38"
138.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
139.
Dylan CASEY
US Postal Service 31'45"
140.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil 31'48"
141.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 32'16"
142.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale 32'23"
143.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites 32'35"
144.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 32'39"
145.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
146.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 32'42"
147.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
148.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
149.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
150.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus 32'58"
151.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
152.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
153.
Nicolas JALABERT
Cofidis
154.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
155.
Daniele GALLI
Amica Chips - Costa de Almeria 33'11"
156.
Robbie MCEWEN
Rabobank 33'31"
157.
Daniele CONTRINI
Liquigas 33'42"
158.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale 33'47"
159.
Anthony ROKIA
Cofidis 34'25"
160.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 34'48"
161.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 34'50"
162.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 35'09"
163.
Leonardo GUIDI
Team Polti
164.
Jacky DURAND
Lotto - Mobistar 35'56"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 8. Leon - Alto de L'Angliru

Race Type: Mountain stage

Distance: 176 km

Date: 12 September 1999