Vuelta a España 1999  |  Stage 9. Gijon - Los Corrales de Buelna   

54th edition

186 km, 13 September 1999

Rider Team Time
1.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 4h33'04"
2.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 03"
3.
Nicola MICELI
Liquigas
4.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
5.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
6.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 08"
7.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 54"
8.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites 01'10"
9.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
10.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale 01'16"
11.
Daniele CONTRINI
Liquigas 02'00"
12.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 03'11"
13.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 03'14"
14.
Davide REBELLIN
Team Polti
15.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
16.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
17.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
18.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
19.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 03'53"
20.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
21.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 03'55"
22.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
23.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
24.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
25.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
26.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
27.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
28.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
29.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
30.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
31.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 04'07"
32.
Ruslan IVANOV
Liquigas
33.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis 04'26"
34.
Andrei TETERYUK
Liquigas
35.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
36.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
37.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
38.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
39.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
40.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
41.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 04'50"
42.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
43.
Bram DE GROOT
Rabobank
44.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
45.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
46.
Andrei KIVILEV
Festina - Lotus
47.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
48.
Frank HØJ
US Postal Service
49.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
50.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
51.
Grischa NIERMANN
Rabobank
52.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
53.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
54.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
55.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus
56.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
57.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
58.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
59.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
60.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 05'56"
61.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 06'15"
62.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
63.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 06'40"
64.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria 07'10"
65.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
66.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 07'33"
67.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
69.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
70.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
71.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
72.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 07'55"
73.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
74.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
75.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
76.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
77.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
78.
Marco MILESI
Liquigas
79.
Massimiliano LELLI
Cofidis 08'28"
80.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 08'33"
81.
Stefano CATTAI
Team Polti 08'46"
82.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
83.
Marty JEMISON
US Postal Service
84.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
85.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
86.
Alex ZÜLLE
Banesto
87.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
88.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
89.
Cristian MORENI
Liquigas
90.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
91.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
92.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
93.
Simone ZUCCHI
Team Polti
94.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
95.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
96.
Robbie MCEWEN
Rabobank
97.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
98.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
99.
Rossano BRASI
Team Polti
100.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
101.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
102.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
103.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 09'54"
104.
Markus ZBERG
Rabobank 10'13"
105.
Jan BOVEN
Rabobank
106.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas 10'33"
107.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 10'43"
108.
Roland MEIER
Cofidis
109.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 10'52"
110.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
111.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom
112.
Frankie ANDREU
US Postal Service
113.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
114.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 11'37"
115.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 12'07"
116.
César SOLAUN
Banesto
117.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
118.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
119.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
120.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
121.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
122.
Orlando RODRIGUES
Banesto
123.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
124.
Leonardo GUIDI
Team Polti 15'31"
125.
Enrico CASSANI
Team Polti
126.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
127.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
128.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 15'54"
129.
Jacky DURAND
Lotto - Mobistar 17'15"
130.
Marcel WÜST
Festina - Lotus
131.
Cristian SALVATO
Team Polti
132.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
133.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale 19'27"
134.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar 20'06"
135.
Anthony ROKIA
Cofidis
136.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 20'13"
137.
Nicolas JALABERT
Cofidis
138.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
139.
Christophe RINERO
Cofidis
140.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
141.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus
142.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
143.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
144.
David GEORGE
US Postal Service
145.
Julian DEAN
US Postal Service
146.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 22'13"
147.
Dylan CASEY
US Postal Service
148.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
149.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 22'48"
150.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
151.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
152.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
153.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
154.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
155.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 23'25"
156.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 31'13"
157.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
158.
Cesar GARCIA CALVO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 9. Gijon - Los Corrales de Buelna

Race Type: Mountain stage

Distance: 186 km

Date: 13 September 1999