Vuelta a España 1999  |  Stage 7. Salamanca - Leon   

54th edition

205 km, 11 September 1999

Rider Team Time
1.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 4h39'35"
2.
Robbie MCEWEN
Rabobank
3.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
4.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
5.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
6.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
7.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
8.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
9.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
10.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
11.
Cristian MORENI
Liquigas
12.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
13.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
14.
Markus ZBERG
Rabobank
15.
Bram DE GROOT
Rabobank
16.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
17.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
18.
Kurt Asle ARVESEN
Riso Scotti - Vinavil
19.
Andrei KIVILEV
Festina - Lotus
20.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
21.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
22.
Simone ZUCCHI
Team Polti
23.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
24.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
25.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
26.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
27.
Daniele GALLI
Amica Chips - Costa de Almeria
28.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
29.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
30.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
31.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
32.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
33.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
34.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
35.
Leonardo GUIDI
Team Polti
36.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
37.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
38.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
39.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
40.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
41.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
42.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
43.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
44.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
45.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
46.
Marco MILESI
Liquigas
47.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
48.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
49.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
50.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
51.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
52.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
53.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
54.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
55.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
56.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
57.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
58.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
59.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
60.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
61.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
62.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
63.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
64.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
65.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
66.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
67.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
68.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
69.
Andrei TETERYUK
Liquigas
70.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus
71.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
72.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
73.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
74.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria
75.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
76.
Davide REBELLIN
Team Polti
77.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
78.
Alex ZÜLLE
Banesto
79.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis
80.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
81.
Stefano CATTAI
Team Polti
82.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
83.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
84.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
85.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
86.
Jan BOVEN
Rabobank
87.
Orlando RODRIGUES
Banesto
88.
Marty JEMISON
US Postal Service
89.
Grischa NIERMANN
Rabobank
90.
Anthony ROKIA
Cofidis
91.
Rossano BRASI
Team Polti
92.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
93.
Nicola MICELI
Liquigas
94.
Ruslan IVANOV
Liquigas
95.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
96.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil
97.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
98.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
99.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
100.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
101.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
102.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
103.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
104.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
105.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
106.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
107.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
108.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
109.
Massimiliano LELLI
Cofidis
110.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
111.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
112.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
113.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
114.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
115.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
116.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
117.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
118.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
119.
Frank HØJ
US Postal Service
120.
Luis Miguel Paulo SARREIRA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
121.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
122.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
123.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
124.
Cesar GARCIA CALVO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
125.
Cristian SALVATO
Team Polti
126.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
127.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
128.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
129.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
130.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
131.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
132.
Daniel ATIENZA
Team Polti
133.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
134.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
135.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
136.
Christophe RINERO
Cofidis
137.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
138.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
139.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus
140.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
141.
César SOLAUN
Banesto
142.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
143.
Nicolas JALABERT
Cofidis
144.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
145.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
146.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
147.
Daniele CONTRINI
Liquigas
148.
Julian DEAN
US Postal Service 25"
149.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 28"
150.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
151.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 35"
152.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites 48"
153.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 57"
154.
Frankie ANDREU
US Postal Service
155.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
156.
Dylan CASEY
US Postal Service
157.
David GEORGE
US Postal Service
158.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
159.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
160.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale
161.
Benoît JOACHIM
US Postal Service
162.
Enrico CASSANI
Team Polti
163.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
164.
Nico MATTAN
Cofidis
165.
Roland MEIER
Cofidis
166.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 01'08"
167.
Jacky DURAND
Lotto - Mobistar 01'34"
168.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale
169.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom 01'57"
170.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
171.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 15'32"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 7. Salamanca - Leon

Race Type: Sprint stage

Distance: 205 km

Date: 11 September 1999