Tour de Suisse 2000  |  Stage 9. St.Moritz - Arosa   

64th edition

150 km, 21 June 2000

Rider Team Time
1.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli 3h47'59"
2.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli 03'34"
3.
Christian HEULE
Post Swiss Team 03'44"
4.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner 04'20"
5.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom
6.
Marc WAUTERS
Rabobank 05'08"
7.
Stefan RÜTIMANN
Vini Caldirola - Sidermec 05'20"
8.
Matthias BUXHOFER
Phonak 05'32"
9.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli 07'22"
10.
Michael BOOGERD
Rabobank 08'17"
11.
Richard VIRENQUE
Team Polti 08'21"
12.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
13.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
14.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
15.
Sven MONTGOMERY
Francaise des Jeux
16.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli
17.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
18.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom 08'47"
19.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
20.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
21.
Roland MEIER
Cofidis
22.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
23.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
24.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
25.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 09'28"
26.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
27.
Christian CHARRIERE
Phonak 09'48"
28.
Grischa NIERMANN
Rabobank 09'52"
29.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata 10'26"
30.
Marcel STRAUSS
Post Swiss Team
31.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
32.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
33.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 11'53"
34.
Pascal HERVÉ
Team Polti 12'17"
35.
Stephan GOTTSCHLING
Post Swiss Team 14'48"
36.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
37.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 15'02"
38.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
39.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux
40.
Massimiliano LELLI
Cofidis 15'30"
41.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
42.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
43.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak
44.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
45.
Nico MATTAN
Cofidis 16'18"
46.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Sidermec 16'32"
47.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 16'50"
48.
Fabio SACCHI
Team Polti 18'14"
49.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
50.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
51.
Rene STADELMANN
Phonak 19'52"
52.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
53.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
54.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
55.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
56.
Peter FARAZIJN
Cofidis 20'29"
57.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 21'13"
58.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
59.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 24'57"
60.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
61.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
62.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 29'09"
63.
Markus ZBERG
Rabobank
64.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
65.
Christian SIDLER
Post Swiss Team
66.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner
67.
Christian POOS
Post Swiss Team
68.
Kirk WILLETT
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
69.
Frank HØJ
Francaise des Jeux
70.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo
71.
Pierre ACKERMANN
Post Swiss Team
72.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec
73.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
74.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom
75.
Steve ZAMPIERI
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
76.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
77.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
78.
Marc LOTZ
Rabobank
79.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
80.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
81.
Fred RODRIGUEZ
Mapei - Quick Step
82.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
83.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
84.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
85.
David TANI
Mapei - Quick Step
86.
Mirko CREPALDI
Team Polti
87.
Chris PEERS
Cofidis
88.
Rossano BRASI
Team Polti
89.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
90.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
91.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner
92.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Gerolsteiner

Stage information

Start, finish: Stage 9. St.Moritz - Arosa

Distance: 150 km

Date: 21 June 2000