2.PT

Tour de Pologne 2006  |  Stage 4. Bydgoszcz - Poznan   

63rd edition

182 km, 7 September 2006

Rider Team Time
1.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital 4h15'43"
2.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems
3.
Sebastien CHAVANEL
Bouygues Telecom
4.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
5.
Jaan KIRSIPUU
Crédit Agricole
6.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
7.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
8.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas
9.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
10.
Simone CADAMURO
Team Milram
11.
Jarosław ZARĘBSKI
Intel - Action
12.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Credit par Telephone
13.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux
14.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic
15.
Stefano GARZELLI
Liquigas
16.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
17.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
18.
Max VAN HEESWIJK
Discovery Channel Pro Cycling Team
19.
Tom STEELS
Davitamon - Lotto
20.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
21.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
22.
Lars MICHAELSEN
Team CSC
23.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
24.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir
25.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance
26.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
27.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems
28.
Koen DE KORT
Astana - Würth Team
29.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
30.
David VITORIA
Phonak Hearing Systems
31.
Lilian JÉGOU
Francaise des Jeux
32.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
33.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
34.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
35.
Denys KOSTYUK
Intel - Action
36.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
37.
Cadel EVANS
Davitamon - Lotto
38.
Gerben LÖWIK
Rabobank
39.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
40.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
41.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
42.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
43.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
44.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
45.
Joost POSTHUMA
Rabobank
46.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
47.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital
48.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
49.
Roman KREUZIGER
Liquigas
50.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
51.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
52.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
53.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
55.
Mariusz WITECKI
Intel - Action
56.
Frédéric GUESDON
Francaise des Jeux
57.
Christophe MENGIN
Francaise des Jeux
58.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux
59.
Sławomir KOHUT
Miche
60.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
61.
Giuseppe DI GRANDE
Miche
62.
Fumiyuki BEPPU
Discovery Channel Pro Cycling Team
63.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
64.
Dariusz BARANOWSKI
Astana - Würth Team
65.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
66.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
67.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
68.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
69.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
70.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom
71.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
72.
Matej JURČO
Team Milram
73.
Alexander KUSCHYNSKI
Ceramica Flaminia
74.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
75.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
76.
Carlos ABELLÁN OSSENBACH
Astana - Würth Team
77.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
78.
Andrea PERON
Team CSC
79.
Mauro DA DALTO
Liquigas
80.
José RUJANO GUILLÉN
Quick Step - Innergetic
81.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
82.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
83.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir
84.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team
85.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
86.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic
87.
Alessandro VANOTTI
Team Milram
88.
Christian MÜLLER
Team CSC
89.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
90.
Michael SCHÄR
Phonak Hearing Systems
91.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
92.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto
93.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
94.
Brian VANDBORG
Team CSC
95.
Nick INGELS
Davitamon - Lotto
96.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
97.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
98.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
99.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
100.
Paolo LONGO BORGHINI
Ceramica Flaminia
101.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
102.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
103.
Kai REUS
Rabobank DT
104.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team
105.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
106.
František RABOŇ
T-Mobile Team
107.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
108.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team
109.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
110.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi
111.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole
112.
Przemysław NIEMIEC
Miche
113.
Allan JOHANSEN
Team CSC
114.
Eros CAPECCHI
Liquigas
115.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
116.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
117.
Laurent MANGEL
Ag2r Prévoyance
118.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
119.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
120.
Eddy MAZZOLENI
T-Mobile Team
121.
Jens VOIGT
Team CSC
122.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
123.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
124.
Simon GERRANS
Ag2r Prévoyance
125.
Bram DE GROOT
Rabobank
126.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital
127.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
128.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
129.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
130.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
131.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom
132.
Benoît VAUGRENARD
Francaise des Jeux
133.
Alberto CURTOLO
Liquigas
134.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
135.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir
136.
José AZEVEDO
Discovery Channel Pro Cycling Team
137.
Hubert KRYS
Ceramica Flaminia
138.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
139.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
140.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team
141.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
142.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team
143.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
144.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
145.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Team Milram
146.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
147.
Eddy SERRI
Miche 00'41"
148.
Mirco LORENZETTO
Team Milram 00'45"
149.
Eladio SANCHEZ PRADO
Astana - Würth Team 01'49"
150.
José Joaquín ROJAS GIL
Astana - Würth Team
151.
Pasquale MUTO
Miche 04'12"
152.
Leonardo CANESCHI
Miche
153.
Martin MÜLLER
Team Milram
154.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prévoyance
155.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche
156.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
157.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Cofidis, Le Credit par Telephone
158.
Marcin OSIŃSKI
Intel - Action
159.
Ivan SANTOS MARTINEZ
Astana - Würth Team
160.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 05'09"
161.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - Fondital
162.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic
163.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
164.
Matteo BONO
Lampre - Fondital
165.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
166.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom

Stage information

Start, finish: Stage 4. Bydgoszcz - Poznan

Distance: 182 km

Date: 7 September 2006