2.PT

Eneco Tour of Benelux 2009  |  Stage 3. Niel - Hasselt   

5th edition

158.3 km, 21 August 2009

Rider Team Time
1.
Tom BOONEN
Quick Step 3h43'19"
2.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
3.
Francesco CHICCHI
Liquigas
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
5.
Alexei MARKOV
Team Katusha
6.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
7.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
8.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
9.
Robert WAGNER
Skil - Shimano
10.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Robert FÖRSTER
Team Milram
12.
Graeme BROWN
Rabobank
13.
Michiel ELIJZEN
Silence - Lotto
14.
Yukiya ARASHIRO
BBox - Bouygues Telecom
15.
Alexander SEROV
Team Katusha
16.
Yauheni HUTAROVICH
Française des Jeux
17.
Roy SENTJENS
Silence - Lotto
18.
Mathew HAYMAN
Rabobank
19.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
20.
Kristof GODDAERT
Topsport Vlaanderen - Mercator
21.
Angelo FURLAN
Lampre - NGC
22.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Credit en Ligne
23.
Aurélien CLERC
Ag2r La Mondiale
24.
Brian VANDBORG
Liquigas
25.
Wouter WEYLANDT
Quick Step
26.
Maxime VANTOMME
Team Katusha
27.
Maarten TJALLINGII
Rabobank
28.
Sebastien PORTAL
Cofidis, Le Credit en Ligne
29.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank
30.
Joost POSTHUMA
Rabobank
31.
Nick NUYENS
Rabobank
32.
Tom VEELERS
Skil - Shimano
33.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
34.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
35.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
36.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
37.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
38.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
39.
Steven DE JONGH
Quick Step
40.
Josep JUFRÉ POU
Fuji - Servetto
41.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
42.
Tomas VAITKUS
Astana
43.
Markus EICHLER
Team Milram
44.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
45.
Sylvain CHAVANEL
Quick Step
46.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
47.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
48.
Koen DE KORT
Skil - Shimano
49.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
50.
Wim DE VOCHT
Vacansoleil Pro Cycling Team
51.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
52.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
53.
Gert DOCKX
Team Columbia - HTC
54.
Arnaud COYOT
Caisse d'Epargne
55.
Reinier HONIG
Vacansoleil Pro Cycling Team
56.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
57.
Nikolas MAES
Topsport Vlaanderen - Mercator
58.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
59.
Rick FLENS
Rabobank
60.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
61.
Arnaud LABBE
BBox - Bouygues Telecom
62.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
63.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
64.
Ben HERMANS
Topsport Vlaanderen - Mercator
65.
Floris GOESINNEN
Skil - Shimano
66.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
67.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
68.
Gatis SMUKULIS
Ag2r La Mondiale
69.
Jan BAKELANTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
70.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
71.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
72.
Simon ŠPILAK
Lampre - NGC
73.
Michał GOŁAŚ
Vacansoleil Pro Cycling Team
74.
Olivier BONNAIRE
BBox - Bouygues Telecom
75.
Klaas LODEWYCK
Topsport Vlaanderen - Mercator
76.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
77.
Greg VAN AVERMAET
Silence - Lotto
78.
Dimitri MURAVYEV
Astana
79.
Thierry HUPOND
Skil - Shimano
80.
Guennadi MIKHAILOV
Team Katusha
81.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
82.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
83.
Antonio FLECHA
Rabobank
84.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
85.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
86.
Aart VIERHOUTEN
Vacansoleil Pro Cycling Team
87.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
88.
Thomas DE GENDT
Topsport Vlaanderen - Mercator
89.
László BODROGI
Team Katusha
90.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caisse d'Epargne
91.
Murilo Antonio FISCHER
Liquigas
92.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
93.
Gerben LÖWIK
Vacansoleil Pro Cycling Team
94.
Sergey RENEV
Astana
95.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Fuji - Servetto
96.
Dominic KLEMME
Team Saxo Bank
97.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
98.
Jérémy ROY
Française des Jeux
99.
Anthony GESLIN
Française des Jeux
100.
Marcin SAPA
Lampre - NGC
101.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
102.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux
103.
Tanel KANGERT
Ag2r La Mondiale
104.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
105.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
106.
Steve MORABITO
Astana
107.
Johan VAN SUMMEREN
Silence - Lotto
108.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
109.
Martin MÜLLER
Team Milram
110.
Damien GAUDIN
BBox - Bouygues Telecom
111.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
112.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
113.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox - Bouygues Telecom
114.
Alex RASMUSSEN
Team Saxo Bank
115.
Alexandre BLAIN
Cofidis, Le Credit en Ligne
116.
Nikita ESKOV
Team Katusha
117.
Servais KNAVEN
Team Milram
118.
Wesley SULZBERGER
Française des Jeux
119.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
120.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
121.
Cameron WURF
Fuji - Servetto
122.
Guillaume LE FLOCH
BBox - Bouygues Telecom
123.
Daniel OSS
Liquigas
124.
Frederik WILLEMS
Liquigas
125.
Fabrice PIEMONTESI
Fuji - Servetto
126.
Timothy GUDSELL
Française des Jeux
127.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
128.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
129.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
130.
Svein TUFT
Garmin - Slipstream
131.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
132.
David DEROO
Skil - Shimano
133.
Romain VILLA
Cofidis, Le Credit en Ligne
134.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
135.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
136.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
137.
Andrey ZEITS
Astana
138.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
139.
Andrea TONTI
Fuji - Servetto
140.
Huub DUYN
Garmin - Slipstream 21"
141.
Bobbie TRAKSEL
Vacansoleil Pro Cycling Team 23"
142.
Jens MOURIS
Vacansoleil Pro Cycling Team
143.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC 31"
144.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 52"
145.
Mirco LORENZETTO
Lampre - NGC 01'03"
146.
Giovanni BERNAUDEAU
BBox - Bouygues Telecom
147.
Branislau SAMOILAU
Quick Step 01'18"
148.
Addy ENGELS
Quick Step
149.
Kevin HULSMANS
Quick Step 01'21"
150.
Albert TIMMER
Skil - Shimano 01'46"
151.
Marco BANDIERA
Lampre - NGC 03'08"
152.
Maciej BODNAR
Liquigas 03'10"
153.
Niki TERPSTRA
Team Milram 03'12"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Niel - Hasselt

Race Type: Sprint stage

Distance: 158.3 km

Date: 21 August 2009