GT

Giro d'Italia 2015  |  Stage 10. Civitanova Marche - Forli   

98th edition

195 km, 19 May 2015

Rider Team Time
1.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 4h26'16"
2.
Matteo BUSATO
Southeast
3.
Alessandro MALAGUTI
Nippo - Vini Fantini 02"
4.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin 04"
5.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing 18"
6.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
7.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
8.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
9.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
10.
Davide APPOLLONIO
Androni Giocattoli - Sidermec
11.
Alexander PORSEV
Team Katusha
12.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
13.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
14.
Kévin REZA
FDJ
15.
Manuel BELLETTI
Southeast
16.
Elia VIVIANI
Team Sky
17.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
18.
Roger KLUGE
IAM Cycling
19.
Brett LANCASTER
Orica - GreenEdge
20.
Fabio ARU
Astana Pro Team
21.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
22.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
23.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida
24.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
25.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
26.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
27.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
28.
Rigoberto URÁN URÁN
Etixx - Quick Step
29.
Bartłomiej MATYSIAK
CCC Sprandi Polkowice
30.
Yury TROFIMOV
Team Katusha
31.
Alberto CONTADOR VELASCO
Tinkoff - Saxo
32.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
33.
Leopold KÖNIG
Team Sky
34.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Team Cannondale - Garmin
35.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
36.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
37.
Roman KREUZIGER
Tinkoff - Saxo
38.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
39.
Stef CLEMENT
IAM Cycling
40.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
41.
Alexandre GENIEZ
FDJ
42.
Mikel LANDA MEANA
Astana Pro Team
43.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
44.
Enrico BATTAGLIN
Bardiani CSF
45.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
46.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
47.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
48.
Boy VAN POPPEL
Trek Factory Racing
49.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
50.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
51.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
52.
Diego ROSA
Astana Pro Team
53.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
54.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
55.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
56.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha
57.
Mauro FINETTO
Southeast
58.
Ryder HESJEDAL
Team Cannondale - Garmin
59.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 28"
60.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
61.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
62.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
63.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
64.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
65.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
66.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
67.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
68.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
69.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
70.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
71.
Alessandro PETACCHI
Southeast
72.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
73.
Jan POLANC
Lampre - Merida 31"
74.
Manuele BOARO
Tinkoff - Saxo 33"
75.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
76.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
77.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
78.
Nick VAN DER LIJKE
Team Lotto NL - Jumbo
79.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
80.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
81.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - GreenEdge
82.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
83.
Simon GERRANS
Orica - GreenEdge 36"
84.
Rick ZABEL
BMC Racing Team 38"
85.
Ivan BASSO
Tinkoff - Saxo
86.
Michael ROGERS
Tinkoff - Saxo
87.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Southeast
88.
Cédric PINEAU
FDJ 42"
89.
Francis MOUREY
FDJ
90.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini
91.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
92.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
93.
Jérôme PINEAU
IAM Cycling
94.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
95.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
96.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
97.
Gregory HENDERSON
Lotto - Soudal
98.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
99.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
100.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
101.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
102.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF
103.
Sylwester SZMYD
CCC Sprandi Polkowice
104.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida
105.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
106.
Sylvain CHAVANEL
IAM Cycling
107.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
108.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
109.
Arnaud COURTEILLE
FDJ
110.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
111.
Elia FAVILLI
Southeast
112.
Nathan BROWN
Team Cannondale - Garmin
113.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
114.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini
115.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
116.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
117.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
Team Cannondale - Garmin
118.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
119.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
120.
Simone STORTONI
Androni Giocattoli - Sidermec
121.
Fabio SABATINI
Etixx - Quick Step
122.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
123.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
124.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
125.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
126.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
127.
Kenny ELISSONDE
FDJ
128.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
129.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
130.
Matteo TOSATTO
Tinkoff - Saxo
131.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
132.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
133.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
134.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
135.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 53"
136.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin
137.
Gang XU
Lampre - Merida
138.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff - Saxo
139.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team
140.
Thomas DANIELSON
Team Cannondale - Garmin
141.
Tom Jelte SLAGTER
Team Cannondale - Garmin
142.
Gianfranco ZILIOLI
Androni Giocattoli - Sidermec 56"
143.
Fábio SILVESTRE
Trek Factory Racing 58"
144.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
145.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
146.
Luca PAOLINI
Team Katusha 01'01"
147.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 01'05"
148.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
149.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Sky
150.
Richie PORTE
Team Sky
151.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
152.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin 01'11"
153.
Fabio FELLINE
Trek Factory Racing 01'14"
154.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 01'20"
155.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 01'29"
156.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin 01'31"
157.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing 01'38"
158.
Iljo KEISSE
Etixx - Quick Step 01'44"
159.
Francesco GAVAZZI
Southeast 01'51"
160.
Pieter WEENING
Orica - GreenEdge 01'53"
161.
Anthony ROUX
FDJ 02'00"
162.
Bernhard EISEL
Team Sky 02'31"
163.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
164.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
165.
Maxim BELKOV
Team Katusha
166.
Luke DURBRIDGE
Orica - GreenEdge 03'00"
167.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 03'48"
168.
Michael MATTHEWS
Orica - GreenEdge
169.
Eugert ZHUPA
Southeast 03'58"
170.
Jussi VEIKKANEN
FDJ 04'23"
171.
Calvin WATSON
Trek Factory Racing 05'11"
172.
Michael HEPBURN
Orica - GreenEdge
173.
Caleb FAIRLY
Team Giant - Alpecin
174.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
175.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
176.
Manuele MORI
Lampre - Merida
177.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
178.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
179.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
180.
Christopher JUUL JENSEN
Tinkoff - Saxo 06'41"
181.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
182.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
183.
Stig BROECKX
Lotto - Soudal 07'26"
184.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
185.
Sam BEWLEY
Orica - GreenEdge 08'28"
186.
Oscar GATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 08'31"
187.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec

Stage information

Start, finish: Stage 10. Civitanova Marche - Forli

Distance: 195 km

Date: 19 May 2015