CdM

Milano - Sanremo 1996

87th edition

Milano - Sanremo 294 km

23 March 1996

Rider Team Time
1.
Gabriele COLOMBO
Gewiss - Playbus 7h00'27"
2.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili
3.
Michele COPPOLILLO
MG Boys Maglificio - Technogym
4.
Maximilian SCIANDRI
Motorola
5.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
6.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
7.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
8.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
9.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
10.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
11.
Lance ARMSTRONG
Motorola
12.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
13.
Gianluca PIANEGONDA
Team Polti
14.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
15.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
16.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
17.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
18.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
19.
Axel MERCKX
Motorola
20.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
21.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
22.
Abraham OLANO
Mapei - GB
23.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil
24.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
25.
Rodolfo MASSI
Refin - Mobilvetta
26.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
27.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
28.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
29.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti
30.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
31.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
32.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus
33.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
34.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm
35.
Erik DEKKER
Rabobank
36.
Andrea TAFI
Mapei - GB
37.
Mauro GIANETTI
Team Polti
38.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
39.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
40.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - GB
41.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet
42.
Marco SERPELLINI
Panaria - Vinavil
43.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
44.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
45.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
46.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
47.
Beat ZBERG
Carrera - Longoni Sport
48.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
49.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
50.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
51.
Michael BOOGERD
Rabobank
52.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
53.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
54.
Mario SCIREA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
55.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet
56.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus
57.
Mauro RADAELLI
Brescialat - Verynet
58.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
59.
Andrea PERON
Motorola
60.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
61.
Davide REBELLIN
Team Polti
62.
Stefano COLAGÈ
Refin - Mobilvetta
63.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
64.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
65.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
66.
Carlo BOMANS
Mapei - GB
67.
Franco BALLERINI
Mapei - GB
68.
Chris BOARDMAN
GAN
69.
Felice PUTTINI
Refin - Mobilvetta
70.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
71.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport
72.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
73.
Cristian GASPERONI
Scrigno - Blue Storm
74.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
75.
Wilfried NELISSEN
Lotto - Isoglass 05'50"
76.
Ján SVORADA
Panaria - Vinavil
77.
George HINCAPIE
Motorola
78.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
79.
Giovanni FIDANZA
Carrera - Longoni Sport
80.
Asiat SAITOV
Refin - Mobilvetta
81.
Leon VAN BON
Rabobank
82.
Erwan MENTHEOUR
Aki - Gipiemme - Safi
83.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
84.
Pascal LINO
Roslotto - ZG Mobili
85.
François SIMON
GAN
86.
Lars MICHAELSEN
Festina - Lotus
87.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta
88.
Orlando RODRIGUES
Banesto
89.
Davide CASAROTTO
Scrigno - Blue Storm
90.
Yvon LEDANOIS
GAN
91.
Ronan PENSEC
GAN
92.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
93.
Edwig VAN HOOYDONCK
Rabobank
94.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
95.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
96.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet
97.
Daniele CONTRINI
Brescialat - Verynet
98.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
99.
Roberto PELLICONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
100.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
101.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
102.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
103.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
104.
Frédéric MONCASSIN
GAN
105.
Gérard RUÉ
GAN
106.
Marc SERGEANT
Lotto - Isoglass
107.
Stefano CHECCHIN
Carrera - Longoni Sport
108.
Rossano BRASI
Team Polti
109.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
110.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
111.
Marco ARTUNGHI
Carrera - Longoni Sport
112.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Artiach
113.
Zbigniew SPRUCH
Panaria - Vinavil
114.
Nicola MICELI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
115.
Miguel INDURÁIN
Banesto
116.
Olaf LUDWIG
Team Deutsche Telekom
117.
Vasili DAVIDENKO
Roslotto - ZG Mobili
118.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
119.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
120.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
121.
Mario MANZONI
Roslotto - ZG Mobili
122.
Walter PEDRONI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
123.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
124.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet
125.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
126.
Davide BRAMATI
Panaria - Vinavil
127.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
128.
Federico PROFETI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
129.
Giovanni LOMBARDI
Team Polti
130.
Alessio BARBAGLI
Scrigno - Blue Storm
131.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
132.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
133.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
134.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
135.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
136.
Gianni FARESIN
Panaria - Vinavil
137.
Alberto VOLPI
Gewiss - Playbus
138.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
139.
Filippo CASAGRANDE
Scrigno - Blue Storm
140.
Stefano CASAGRANDA
MG Boys Maglificio - Technogym
141.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
142.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
143.
Marco VERGNANI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
144.
Andrea CHIURATO
Roslotto - ZG Mobili
145.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
146.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus
147.
Maurizio TOMI
Aki - Gipiemme - Safi
148.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites 08'20"
149.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
150.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
151.
Sean YATES
Motorola
152.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
153.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
154.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
155.
Erwin NIJBOER
Banesto 10'40"
156.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
157.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
158.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
159.
Massimo STRAZZER
Brescialat - Verynet
160.
Francesco ARAZZI
Brescialat - Verynet
161.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
162.
Luca MAGGIONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
163.
Michelangelo CAUZ
Aki - Gipiemme - Safi
164.
Jacques JOLIDON
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex 12'54"
165.
Arvis PIZIKS
Rabobank
166.
Max VAN HEESWIJK
Motorola
167.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
168.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
169.
José Ramón URIARTE
Banesto
170.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
171.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
172.
Oscar DALLA COSTA
San Marco Group - Fago
173.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Kelme - Artiach
174.
Ivan RAIMONDI
San Marco Group - Fago
175.
Nicolay Bo LARSEN
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 16'27"

Race information

Start, finish: Milano - Sanremo

Distance: 294 km

Date: 23 March 1996