Vuelta a España 2003  |  Stage 11. Utiel - Cuenca   

58th edition

162 km, 17 September 2003

Rider Team Time
1.
Erik ZABEL
Team Telekom 3h14'59"
2.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
3.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
5.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
6.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
7.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
8.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
9.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
10.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
11.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
12.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
13.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
14.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
15.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
16.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
17.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
18.
Bert GRABSCH
Phonak
19.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
20.
Karsten KROON
Rabobank
21.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
22.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
23.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
24.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
25.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
26.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
27.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
28.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
29.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
30.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
31.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
32.
Christian WERNER
Team Telekom
33.
Mario AERTS
Team Telekom
34.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
35.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
36.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
37.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
38.
Daniel ATIENZA
Cofidis
39.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
40.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
41.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
42.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 21"
43.
Iñigo CUESTA
Cofidis 01'02"
44.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
45.
Guido TRENTIN
Cofidis
46.
Peter FARAZIJN
Cofidis
47.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
48.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
49.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
50.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
51.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
52.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
53.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
54.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
55.
Bobby JULICH
Team Telekom
56.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
57.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
58.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
59.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
60.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
61.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
62.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
63.
Niki AEBERSOLD
Phonak
64.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
65.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
66.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
67.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
68.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
69.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
70.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
71.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
72.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
73.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
74.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
75.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
76.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
77.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
78.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
79.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
80.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
81.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
82.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
83.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
84.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
85.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
86.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
87.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
88.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
89.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS 01'44"
90.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon 02'54"
91.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
92.
Simone BERTOLETTI
Lampre 03'41"
93.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
94.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
95.
Mariano PICCOLI
Lampre
96.
Cristian PEPOLI
Saeco
97.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
98.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
99.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
100.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
101.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
102.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
103.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
104.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
105.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
106.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
107.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
108.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
109.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
110.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
111.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
112.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
113.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
114.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
115.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
116.
Alberto VINALE
Alessio 06'53"
117.
Denis LUNGHI
Alessio
118.
Steven DE JONGH
Rabobank
119.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
120.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
121.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
122.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
123.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
124.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
125.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
126.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
127.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 08'12"
128.
Mathew HAYMAN
Rabobank 08'32"
129.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 09'37"
130.
Jan BOVEN
Rabobank
131.
David MILLAR
Cofidis
132.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
133.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
134.
Thorsten RUND
Team Bianchi
135.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
136.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
137.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax
138.
Wladimir BELLI
Lampre 09'41"
139.
Cristian MORENI
Alessio
140.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
141.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron 10'17"
142.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 10'56"
143.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
144.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
145.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
146.
Addy ENGELS
Rabobank 12'03"
147.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
148.
Igor PUGACI
Saeco
149.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
150.
Beat ZBERG
Rabobank
151.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
152.
Alexandre USOV
Phonak
153.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
154.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
155.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
156.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
157.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
158.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
159.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
160.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
161.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
162.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
163.
Angelo FURLAN
Alessio
164.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
165.
Daniele RIGHI
Lampre
166.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
167.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 14'17"
168.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 11. Utiel - Cuenca

Race Type: Sprint stage

Distance: 162 km

Date: 17 September 2003