Vuelta a España 2003  |  Stage 13. Albacete I.T.T.   

58th edition

53.3 km, 19 September 2003

Rider Team Time
1.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 1h02'03"
2.
David MILLAR
Cofidis 13"
3.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 40"
4.
Bert GRABSCH
Phonak 44"
5.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS 45"
6.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 01'15"
7.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'45"
8.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron 02'03"
9.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 02'14"
10.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 02'23"
11.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 02'36"
12.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 02'37"
13.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 02'44"
14.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 02'58"
15.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 03'09"
16.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 03'13"
17.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 03'15"
18.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 03'20"
19.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis 03'22"
20.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 03'23"
21.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 03'32"
22.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 03'33"
23.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
24.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria 03'34"
25.
Iñigo CUESTA
Cofidis 03'42"
26.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron 03'45"
27.
Beat ZBERG
Rabobank 03'47"
28.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi 03'51"
29.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 03'57"
30.
Bobby JULICH
Team Telekom 04'03"
31.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 04'08"
32.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor 04'14"
33.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis 04'19"
34.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 04'26"
35.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor 04'29"
36.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 04'31"
37.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 04'36"
38.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 04'40"
39.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 04'41"
40.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre 04'45"
41.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 04'47"
42.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di 04'57"
43.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 04'58"
44.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon 05'00"
45.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax 05'04"
46.
Denis LUNGHI
Alessio 05'06"
47.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
48.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 05'10"
49.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca 05'13"
50.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
51.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax 05'17"
52.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 05'20"
53.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 05'21"
54.
Guido TRENTIN
Cofidis 05'22"
55.
Renato SILVA
Milaneza - MSS 05'30"
56.
Ronald MUTSAARS
Rabobank 05'32"
57.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon 05'37"
58.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria 05'39"
59.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 05'40"
60.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada 05'41"
61.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron 05'42"
62.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 05'45"
63.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 05'46"
64.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco 05'48"
65.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
66.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 05'49"
67.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 05'52"
68.
Christian WERNER
Team Telekom 05'53"
69.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 05'59"
70.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 06'04"
71.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
72.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 06'05"
73.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
74.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 06'15"
75.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron 06'19"
76.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué 06'20"
77.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre 06'21"
78.
Erik ZABEL
Team Telekom 06'23"
79.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 06'28"
80.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 06'29"
81.
Alexandre USOV
Phonak 06'30"
82.
Cristian MORENI
Alessio
83.
Simone BERTOLETTI
Lampre 06'33"
84.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
85.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 06'34"
86.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 06'35"
87.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon 06'37"
88.
Jan BOVEN
Rabobank 06'39"
89.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
90.
Daniel ATIENZA
Cofidis 06'42"
91.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 06'44"
92.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 06'54"
93.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
94.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax 06'56"
95.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 07'00"
96.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di 07'02"
97.
Angelo FURLAN
Alessio
98.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
99.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi 07'03"
100.
Mariano PICCOLI
Lampre 07'05"
101.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
102.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski 07'07"
103.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
104.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 07'11"
105.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron 07'12"
106.
Steven DE JONGH
Rabobank 07'14"
107.
Mario AERTS
Team Telekom 07'15"
108.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon 07'18"
109.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
110.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax 07'25"
111.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax 07'28"
112.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué 07'32"
113.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
114.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo 07'33"
115.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo 07'39"
116.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di 07'41"
117.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 07'43"
118.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
119.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di 07'44"
120.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
121.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron 07'48"
122.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 07'53"
123.
Thorsten RUND
Team Bianchi 07'57"
124.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 07'58"
125.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 08'01"
126.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS 08'06"
127.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria 08'07"
128.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon 08'08"
129.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo 08'10"
130.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 08'13"
131.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria 08'15"
132.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi 08'17"
133.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi 08'18"
134.
Addy ENGELS
Rabobank
135.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 08'19"
136.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
137.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 08'22"
138.
Mathew HAYMAN
Rabobank 08'23"
139.
Alberto VINALE
Alessio 08'24"
140.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax 08'28"
141.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 08'29"
142.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis 08'34"
143.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 08'37"
144.
Karsten KROON
Rabobank 08'43"
145.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 08'46"
146.
Igor PUGACI
Saeco 08'48"
147.
Daniele RIGHI
Lampre 08'50"
148.
Niki AEBERSOLD
Phonak 08'57"
149.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di 09'04"
150.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi 09'07"
151.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 09'09"
152.
Peter FARAZIJN
Cofidis 09'16"
153.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
154.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué 09'20"
155.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor 09'24"
156.
Cristian PEPOLI
Saeco
157.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
158.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria 09'38"
159.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 09'58"
160.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué 10'01"
161.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 10'07"
162.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di 10'17"
163.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria 10'18"
164.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 10'22"
165.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 10'24"
166.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria 10'32"
167.
Wladimir BELLI
Lampre 10'44"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 13. Albacete I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 53.3 km

Date: 19 September 2003