Vuelta a España 2003  |  Stage 16. Jaen - Sierra Nevada   

58th edition

162 km, 23 September 2003

Rider Team Time
1.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué 4h09'35"
2.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 05"
3.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 18"
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
5.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 21"
6.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS 31"
7.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 58"
8.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'02"
9.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
10.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 01'11"
11.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada 01'32"
12.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
13.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
14.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 01'35"
15.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
16.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron 01'37"
17.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 01'38"
18.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 01'46"
19.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 01'49"
20.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
21.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
22.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada 01'55"
23.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
24.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
25.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 02'01"
26.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 02'03"
27.
Iñigo CUESTA
Cofidis 02'14"
28.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
29.
Daniel ATIENZA
Cofidis
30.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 02'29"
31.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax 02'48"
32.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak 02'54"
33.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 03'44"
34.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'58"
35.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi 04'12"
36.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 04'44"
37.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria 05'14"
38.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 05'23"
39.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
40.
Christian WERNER
Team Telekom
41.
Guido TRENTIN
Cofidis
42.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
43.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria 05'38"
44.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax 06'01"
45.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 06'18"
46.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 06'29"
47.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 07'53"
48.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
49.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
50.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
51.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
52.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
53.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
54.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
55.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
56.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
57.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
58.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
59.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 07'58"
60.
David MILLAR
Cofidis
61.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué 10'27"
62.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 12'04"
63.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
64.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
65.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
66.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
67.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
68.
Mario AERTS
Team Telekom
69.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
70.
Renato SILVA
Milaneza - MSS 12'23"
71.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 13'39"
72.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di 16'26"
73.
Beat ZBERG
Rabobank 17'56"
74.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo 17'57"
75.
Denis LUNGHI
Alessio 20'54"
76.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
77.
Cristian PEPOLI
Saeco
78.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
79.
Mariano PICCOLI
Lampre
80.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
81.
Erik ZABEL
Team Telekom
82.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
83.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
84.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
85.
Simone BERTOLETTI
Lampre
86.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
87.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
88.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
89.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
90.
Bert GRABSCH
Phonak
91.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
92.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
93.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
94.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
95.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
96.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
97.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
98.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
99.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
100.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
101.
Niki AEBERSOLD
Phonak
102.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
103.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
104.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
105.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
106.
Addy ENGELS
Rabobank
107.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
108.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
109.
Cristian MORENI
Alessio
110.
Karsten KROON
Rabobank
111.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
112.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
113.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
114.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 21'48"
115.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
116.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron 22'07"
117.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 25'34"
118.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
119.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
120.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
121.
Igor PUGACI
Saeco
122.
Bobby JULICH
Team Telekom
123.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
124.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
125.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
126.
Angelo FURLAN
Alessio
127.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
128.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
129.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
130.
Steven DE JONGH
Rabobank
131.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di
132.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
133.
Alberto VINALE
Alessio
134.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué
135.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
136.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
137.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
138.
Thorsten RUND
Team Bianchi
139.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
140.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
141.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax
142.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
143.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
144.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
145.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
146.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
147.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi
148.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor
149.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
150.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
151.
Jan BOVEN
Rabobank
152.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
153.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
154.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
155.
Mathew HAYMAN
Rabobank
156.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
157.
Daniele RIGHI
Lampre
158.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
159.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
160.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
161.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
162.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
163.
Alexandre USOV
Phonak 26'00"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 16. Jaen - Sierra Nevada

Race Type: Mountain stage

Distance: 162 km

Date: 23 September 2003