2.PT

Tour Down Under 2009  |  Stage 5. Snapper Point - Willunga   

11th edition

148 km, 24 January 2009

Rider Team Time
1.
Allan DAVIS
Quick Step 3h28'33"
2.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
3.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
4.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
5.
Jérémy ROY
Française des Jeux
6.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
7.
Wesley SULZBERGER
Française des Jeux
8.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
9.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
10.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
11.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
12.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
13.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
14.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
15.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux
16.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
17.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC
18.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
19.
Mario AERTS
Silence - Lotto
20.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
21.
Matthew WILSON
Team Type 1
22.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
23.
Lance ARMSTRONG
Astana
24.
Tom STUBBE
Silence - Lotto
25.
Simon CLARKE
ISD - Neri
26.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
27.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
28.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
29.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
30.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
31.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
32.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
33.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
34.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
35.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
36.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
37.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
38.
Frederik WILLEMS
Liquigas
39.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 35"
40.
Matteo TOSATTO
Quick Step 39"
41.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank 46"
42.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS 01'06"
43.
Francesco REDA
Quick Step 01'21"
44.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha 01'54"
45.
Stef CLEMENT
Rabobank
46.
Graeme BROWN
Rabobank
47.
Mathew HAYMAN
Rabobank
48.
Christian KNEES
Team Milram
49.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale
50.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
51.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
52.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto
53.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom
54.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
55.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
56.
Yoann OFFREDO
Française des Jeux
57.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
58.
Maxim IGLINSKIY
Astana
59.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
60.
Steve MORABITO
Astana
61.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
62.
Maciej BODNAR
Liquigas
63.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
64.
Serguei KLIMOV
Team Katusha 02'02"
65.
Dries DEVENYNS
Quick Step 02'18"
66.
Davide MALACARNE
Quick Step 03'18"
67.
Tom LEEZER
Rabobank
68.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream 03'42"
69.
Martin MÜLLER
Team Milram 07'00"
70.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS
71.
Anders LUND
Team Saxo Bank
72.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto 10'11"
73.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne 11'44"
74.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
75.
Rick FLENS
Rabobank
76.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
77.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
78.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
79.
Frank HØJ
Team Saxo Bank
80.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
81.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
82.
Wim STROETINGA
Team Milram
83.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
84.
Matteo BONO
Lampre - NGC
85.
David LOOSLI
Lampre - NGC
86.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
87.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
88.
Francesco CHICCHI
Liquigas 13'10"
89.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC
90.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step
91.
Claudio CORIONI
Liquigas
92.
Gianni DA ROS
Liquigas
93.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC
94.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
95.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne
96.
Luca BARLA
Team Milram
97.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
98.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
99.
Iván DOMÍNGUEZ
Rock Racing
100.
Aaron KEMPS
Rock Racing
101.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC
102.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
103.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
104.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
105.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
106.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
107.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
108.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
109.
Hubert SCHWAB
Quick Step
110.
Scott DAVIS
Fly V Australia
111.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
112.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
113.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC
114.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
115.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
116.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
117.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
118.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
119.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
120.
Markus EICHLER
Team Milram
121.
Assan BAZAYEV
Astana
122.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC

Stage information

Start, finish: Stage 5. Snapper Point - Willunga

Distance: 148 km

Date: 24 January 2009