Vuelta a España 1999  |  Stage 4. Las Rozas - Salamanca   

54th edition

196 km, 8 September 1999

Rider Team Time
1.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 4h21'42"
2.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
3.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
4.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
5.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
6.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
7.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
8.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service
9.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
10.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale
11.
Robbie MCEWEN
Rabobank
12.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
13.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
14.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas
15.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites
16.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
17.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
18.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
19.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis
20.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
21.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
22.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
23.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
24.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
25.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar
26.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
27.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
28.
Markus ZBERG
Rabobank
29.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar
30.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
31.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar
32.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
33.
Alex ZÜLLE
Banesto
34.
Wladimir BELLI
Festina - Lotus
35.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
36.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
37.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
38.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
39.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
40.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
41.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil
42.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
43.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
44.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
45.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
46.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto
47.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
48.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
49.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
50.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
52.
Nico MATTAN
Cofidis
53.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
54.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
55.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
56.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
57.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
58.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
59.
Bobby JULICH
Cofidis
60.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
61.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
62.
Anthony ROKIA
Cofidis
63.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
64.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
65.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
66.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
67.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
Nicola MICELI
Liquigas
69.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank
70.
Cristian MORENI
Liquigas
71.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
72.
Ruslan IVANOV
Liquigas
73.
Jan BOVEN
Rabobank
74.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
75.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
76.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
77.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
78.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar
79.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
80.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
81.
Davide REBELLIN
Team Polti
82.
Leonardo GUIDI
Team Polti
83.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
84.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
85.
Christophe RINERO
Cofidis
86.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
87.
Nicolas JALABERT
Cofidis
88.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria
89.
Grischa NIERMANN
Rabobank
90.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria
91.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
92.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
93.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
94.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
95.
Sergei OUTCHAKOV
TVM - Farm Frites
96.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
97.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale
98.
Stefano CATTAI
Team Polti
99.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
100.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
101.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
102.
Orlando RODRIGUES
Banesto
103.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
104.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
105.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
106.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - Quick Step
107.
Andrei TETERYUK
Liquigas
108.
Marty JEMISON
US Postal Service
109.
Andrei KIVILEV
Festina - Lotus
110.
Massimiliano LELLI
Cofidis
111.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
112.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
113.
Roland MEIER
Cofidis
114.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
115.
César SOLAUN
Banesto
116.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
117.
Cesar GARCIA CALVO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
118.
Enrico CASSANI
Team Polti
119.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
120.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
121.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
122.
Bram DE GROOT
Rabobank
123.
Jorge Manuel Santos SILVA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
124.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
125.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
126.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf
127.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
128.
Daniel ATIENZA
Team Polti
129.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Euskaltel - Euskadi
130.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
131.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 23"
132.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 26"
133.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
134.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 33"
135.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil 35"
136.
Daniele GALLI
Amica Chips - Costa de Almeria 44"
137.
Luis Miguel Paulo SARREIRA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 47"
138.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria 56"
139.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 57"
140.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca 01'01"
141.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'13"
142.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
143.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
144.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
145.
Kurt Asle ARVESEN
Riso Scotti - Vinavil
146.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
147.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale
148.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
149.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom 01'23"
150.
Alessio BONGIONI
Riso Scotti - Vinavil
151.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
152.
Frank HØJ
US Postal Service
153.
Marco MILESI
Liquigas
154.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus 01'48"
155.
Cristian SALVATO
Team Polti 01'52"
156.
Rossano BRASI
Team Polti
157.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
158.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 01'56"
159.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
160.
Simone ZUCCHI
Team Polti 02'15"
161.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
162.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil 02'33"
163.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 02'45"
164.
Frankie ANDREU
US Postal Service
165.
Dylan CASEY
US Postal Service
166.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
167.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
168.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Mobistar 11'14"
169.
Jacky DURAND
Lotto - Mobistar
170.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
171.
David GEORGE
US Postal Service
172.
Julian DEAN
US Postal Service
173.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi
174.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
175.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale
176.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
177.
Rodolfo MASSI
Liquigas
178.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
179.
Daniele CONTRINI
Liquigas 11'49"
180.
Jo PLANCKAERT
Lotto - Mobistar 12'30"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 4. Las Rozas - Salamanca

Race Type: Sprint stage

Distance: 196 km

Date: 8 September 1999