2.PT

Tour de Pologne 2006  |  Stage 1. Pultusk - Olsztyn   

63rd edition

214 km, 4 September 2006

Rider Team Time
1.
Max VAN HEESWIJK
Discovery Channel Pro Cycling Team 5h55'34"
2.
Fabrizio GUIDI
Phonak Hearing Systems
3.
Wouter WEYLANDT
Quick Step - Innergetic
4.
Alessandro BALLAN
Lampre - Fondital
5.
Jaan KIRSIPUU
Crédit Agricole
6.
Krzysztof SZCZAWIŃSKI
Ceramica Flaminia
7.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
8.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
9.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank
10.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Saunier Duval - Prodir
11.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
12.
Cristian MORENI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
13.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
14.
Alexei MARKOV
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
15.
Bram DE GROOT
Rabobank
16.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance
17.
Bram TANKINK
Quick Step - Innergetic
18.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
19.
Sebastien CHAVANEL
Bouygues Telecom
20.
José Joaquín ROJAS GIL
Astana - Würth Team
21.
Leif HOSTE
Discovery Channel Pro Cycling Team
22.
Piotr MAZUR
Saunier Duval - Prodir
23.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
24.
Fumiyuki BEPPU
Discovery Channel Pro Cycling Team
25.
David VITORIA
Phonak Hearing Systems
26.
Przemysław NIEMIEC
Miche
27.
Tom STEELS
Davitamon - Lotto
28.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
29.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
30.
Julian DEAN
Crédit Agricole
31.
Mauro DA DALTO
Liquigas
32.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
33.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
34.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
35.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
36.
Lars MICHAELSEN
Team CSC
37.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
38.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
39.
Gerben LÖWIK
Rabobank
40.
Marek RUTKIEWICZ
Intel - Action
41.
Denys KOSTYUK
Intel - Action
42.
Andrea PERON
Team CSC
43.
Hubert KRYS
Ceramica Flaminia
44.
Thomas DEKKER
Rabobank
45.
Manuele SPADI
Ceramica Flaminia
46.
Dariusz BARANOWSKI
Astana - Würth Team
47.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
48.
Christophe RINERO
Saunier Duval - Prodir
49.
Tomasz MARCZYŃSKI
Ceramica Flaminia
50.
Paolo LONGO BORGHINI
Ceramica Flaminia
51.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic
52.
Roman KREUZIGER
Liquigas
53.
Didier ROUS
Bouygues Telecom
54.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole
55.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto
56.
Frédéric GUESDON
Française des Jeux
57.
Mariusz WITECKI
Intel - Action
58.
Kim KIRCHEN
T-Mobile Team
59.
Steffen WESEMANN
T-Mobile Team
60.
Bogdan BONDARIEW
Intel - Action
61.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
62.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
63.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
64.
Christophe MENGIN
Française des Jeux
65.
Oliver ZAUGG
Saunier Duval - Prodir
66.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
68.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
69.
Cezary ZAMANA
Intel - Action
70.
Christian MÜLLER
Team CSC
71.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Rabobank
72.
Cadel EVANS
Davitamon - Lotto
73.
Nick INGELS
Davitamon - Lotto
74.
Eros CAPECCHI
Liquigas
75.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
76.
Sławomir KOHUT
Miche
77.
Linus GERDEMANN
T-Mobile Team
78.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
79.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital
80.
Thomas LÖVKVIST
Française des Jeux
81.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
82.
Jens VOIGT
Team CSC
83.
Brian VANDBORG
Team CSC
84.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
85.
Stefano GARZELLI
Liquigas
86.
Volker ORDOWSKI
Gerolsteiner
87.
José RUJANO GUILLÉN
Quick Step - Innergetic
88.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole
89.
Allan JOHANSEN
Team CSC
90.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
Discovery Channel Pro Cycling Team
91.
Beat ZBERG
Gerolsteiner
92.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
93.
Benoît VAUGRENARD
Française des Jeux
94.
Cédric VASSEUR
Quick Step - Innergetic
95.
Yaroslav POPOVYCH
Discovery Channel Pro Cycling Team
96.
Bartosz HUZARSKI
Intel - Action
97.
Alessandro VANOTTI
Team Milram
98.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
99.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
100.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team
101.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
102.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
103.
Ivan SANTAROMITA
Quick Step - Innergetic
104.
Carlos DA CRUZ
Française des Jeux
105.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
106.
Alexandre MOOS
Phonak Hearing Systems
107.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
108.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
109.
Thomas VOECKLER
Bouygues Telecom
110.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic
111.
Iban IRIONDO URANGA
Euskaltel - Euskadi
112.
Trent LOWE
Discovery Channel Pro Cycling Team
113.
Robert HUNTER
Phonak Hearing Systems
114.
Simone CADAMURO
Team Milram
115.
Alexander KUSCHYNSKI
Ceramica Flaminia
116.
Andy FLICKINGER
Bouygues Telecom
117.
Michael SCHÄR
Phonak Hearing Systems
118.
Domenico QUAGLIARELLO
Ceramica Flaminia
119.
Matej JURČO
Team Milram
120.
Pierrick FÉDRIGO
Bouygues Telecom
121.
Carlos ABELLÁN OSSENBACH
Astana - Würth Team
122.
František RABOŇ
T-Mobile Team
123.
Carlo SCOGNAMIGLIO
Team Milram
124.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir
125.
Maxim RUDENKO
Ceramica Flaminia
126.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi
127.
Martin MÜLLER
Team Milram
128.
Andoni ARANAGA AZKUNE
Euskaltel - Euskadi
129.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir
130.
Eladio SANCHEZ PRADO
Astana - Würth Team
131.
Pasquale MUTO
Miche
132.
Arkadiusz WOJTAS
Miche
133.
Leonardo CANESCHI
Miche
134.
Guido TRENTI
Quick Step - Innergetic
135.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
136.
Alberto CURTOLO
Liquigas
137.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
138.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - Fondital
139.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital
140.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
141.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
142.
Ivan Ramiro PARRA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
143.
Michiel ELIJZEN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
144.
Kai REUS
Rabobank DT
145.
Eddy MAZZOLENI
T-Mobile Team
146.
Bradley WIGGINS
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
147.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
148.
Christophe MOREAU
Ag2r Prévoyance
149.
Laurent MANGEL
Ag2r Prévoyance
150.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prévoyance
151.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
152.
Samuel DUMOULIN
Ag2r Prévoyance
153.
Bradley MCGEE
Française des Jeux
154.
Simon GERRANS
Ag2r Prévoyance
155.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
156.
Mario AERTS
Davitamon - Lotto
157.
Marco FERTONANI
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
158.
Eddy SERRI
Miche
159.
Giuseppe DI GRANDE
Miche
160.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
161.
Jarosław ZARĘBSKI
Intel - Action
162.
Joost POSTHUMA
Rabobank
163.
Seweryn Zenon KOHUT
Miche 02'35"
164.
Joseba ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 02'37"
165.
Eric BAUMANN
T-Mobile Team
166.
Koen DE KORT
Astana - Würth Team
167.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team
168.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
169.
Matteo BONO
Lampre - Fondital
170.
Lilian JÉGOU
Française des Jeux
171.
Daniele RIGHI
Lampre - Fondital
172.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital
173.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas
174.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
175.
Ivan SANTOS MARTINEZ
Astana - Würth Team 06'36"
176.
Serhiy GONCHAR
T-Mobile Team 07'10"
177.
Marcin OSIŃSKI
Intel - Action 07'19"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Pultusk - Olsztyn

Distance: 214 km

Date: 4 September 2006