2.PT

Tour de Romandie 2009  |  Stage 4. Estavayer-le-Lac - Sainte-Croix   

63rd edition

157.5 km, 2 May 2009

Rider Team Time
1.
Roman KREUZIGER
Liquigas 4h11'44"
2.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
3.
Vladimir KARPETS
Team Katusha 07"
4.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto 17"
5.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 45"
6.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux 51"
7.
Dario CATALDO
Quick Step
8.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
9.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
10.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
11.
Denis MENCHOV
Rabobank
12.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
13.
Sylwester SZMYD
Liquigas 01'17"
14.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto 01'20"
15.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC 01'24"
16.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
17.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
18.
Maxim IGLINSKIY
Astana
19.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
20.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
21.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
22.
Sandy CASAR
Française des Jeux
23.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
24.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
25.
Evgeni PETROV
Team Katusha
26.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
27.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
28.
Steve MORABITO
Astana
29.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
30.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
31.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
32.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
33.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
34.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto 01'41"
35.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi 02'10"
36.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto 03'47"
37.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
38.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
39.
Ivan ROVNY
Team Katusha
40.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
41.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
42.
Stef CLEMENT
Rabobank
43.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
44.
Assan BAZAYEV
Astana
45.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
46.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team 05'17"
47.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
48.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
49.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream 05'20"
50.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC 05'21"
51.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank 05'32"
52.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom 06'48"
53.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
54.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
55.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
56.
Jérémy ROY
Française des Jeux
57.
Laurens TEN DAM
Rabobank
58.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
59.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
60.
Jérôme COPPEL
Française des Jeux
61.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
62.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
63.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 08'29"
64.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC
65.
Oliver ZAUGG
Liquigas
66.
Alexandre MOOS
BMC Racing Team
67.
Paul VOSS
Team Milram
68.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream 09'29"
69.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
70.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
71.
Gregory RAST
Astana
72.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
73.
Francis MOUREY
Française des Jeux
74.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto 10'06"
75.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step 14'33"
76.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
77.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
78.
Brian VANDBORG
Liquigas
79.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
80.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
81.
Matteo BONO
Lampre - NGC
82.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team 14'51"
83.
Mauro FACCI
Quick Step 22'26"
84.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
85.
Alexander SEROV
Team Katusha
86.
Filippo POZZATO
Team Katusha
87.
Claudio CORIONI
Liquigas
88.
Fabio SABATINI
Liquigas
89.
Simone PONZI
Lampre - NGC
90.
Bram DE GROOT
Rabobank
91.
Steve BOVAY
BMC Racing Team
92.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
93.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
94.
Thomas FOTHEN
Team Milram
95.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
96.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
97.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
98.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
99.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
100.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
101.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
102.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
103.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
104.
Edward KING
Cervelo Test Team
105.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
106.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
107.
Michael SCHÄR
Astana
108.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
109.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream
110.
Martin MÜLLER
Team Milram
111.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
112.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
113.
Anders LUND
Team Saxo Bank
114.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
115.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
116.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
117.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
118.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
119.
Ian MCKISSICK
BMC Racing Team
120.
Dominik ROELS
Team Milram
121.
Hubert SCHWAB
Quick Step
122.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
123.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
124.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
125.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
126.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
127.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
128.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
129.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
130.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
131.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
132.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
133.
Gianni MEERSMAN
Française des Jeux
134.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
135.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
136.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
137.
Markus ZBERG
BMC Racing Team
138.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
139.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
140.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
141.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
142.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
143.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
144.
Jeffry LOUDER
BMC Racing Team 22'38"
145.
Dominique CORNU
Quick Step

Stage information

Start, finish: Stage 4. Estavayer-le-Lac - Sainte-Croix

Race Type: Mountain stage

Distance: 157.5 km

Date: 2 May 2009