2.PT

Vuelta al Pais Vasco 2010  |  Stage 5. Eibar - Orio   

50th edition

170 km, 9 April 2010

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Team Katusha 4h07'52"
2.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 14"
3.
Chris HORNER
Team RadioShack
4.
Sandy CASAR
FDJ 20"
5.
Francesco GAVAZZI
Lampre - Farnese Vini
6.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Transitions
7.
Dries DEVENYNS
Quick Step
8.
Jurgen VAN DEN BROECK
Omega Pharma - Lotto
9.
Jean-Christophe PÉRAUD
Omega Pharma - Lotto
10.
Marco PINOTTI
Team HTC - Columbia
11.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskaltel - Euskadi
12.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
13.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Team RadioShack
14.
Maxime MONFORT
Team HTC - Columbia
15.
Kanstantsin SIUTSOU
Team HTC - Columbia 24"
16.
Evgeni PETROV
Team Katusha 42"
17.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana 51"
18.
Daniel MARTIN
Garmin - Transitions 59"
19.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale 01'00"
20.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 01'06"
21.
Robert GESINK
Rabobank 01'07"
22.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
23.
Alexandr KOLOBNEV
Team Katusha
24.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
25.
Peter VELITS
Team HTC - Columbia
26.
Valerio AGNOLI
Liquigas - Doimo 01'30"
27.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne 01'56"
28.
Paolo TIRALONGO
Astana 02'35"
29.
Andreas KLÖDEN
Team RadioShack
30.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
31.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
32.
Matthias RUSS
Team Milram
33.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
34.
Stephen CUMMINGS
Sky Professional Cycling Team
35.
Sylvain CALZATI
Sky Professional Cycling Team
36.
Francis MOUREY
FDJ 03'52"
37.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia 04'20"
38.
Bram TANKINK
Rabobank
39.
Laurens TEN DAM
Rabobank
40.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale 04'52"
41.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia 05'02"
42.
Grischa NIERMANN
Rabobank
43.
Dominik NERZ
Team Milram
44.
David LOOSLI
Lampre - Farnese Vini 05'37"
45.
Davide MALACARNE
Quick Step 06'33"
46.
André STEENSEN
Team Saxo Bank 07'16"
47.
Manuel CALVENTE CORBAS
Andalucia - Cajasur
48.
Andrey ZEITS
Astana
49.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
50.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
51.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
52.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
53.
Rémy DI GREGORIO
FDJ
54.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
55.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
56.
Dmitriy FOFONOV
Astana
57.
Mario AERTS
Omega Pharma - Lotto 09'25"
58.
Gianni MEERSMAN
FDJ
59.
Maxim GOUROV
Astana
60.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team HTC - Columbia
61.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
62.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
63.
Laurent DIDIER
Team Saxo Bank
64.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
65.
Matthew BUSCHE
Team RadioShack
66.
Christian KNEES
Team Milram
67.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
68.
Matteo BONO
Lampre - Farnese Vini
69.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Footon - Servetto
70.
Aitor PEREZ ARRIETA
Footon - Servetto
71.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Farnese Vini
72.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Footon - Servetto
73.
David DE LA FUENTE RASILLA
Astana
74.
Marco MARZANO
Lampre - Farnese Vini
75.
Paul MARTENS
Rabobank
76.
Charles WEGELIUS
Omega Pharma - Lotto
77.
Sergio CARRASCO GARCIA
Andalucia - Cajasur
78.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team RadioShack
79.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
80.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank
81.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
82.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
83.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
84.
Simon GERRANS
Sky Professional Cycling Team
85.
Thomas LÖVKVIST
Sky Professional Cycling Team
86.
Bradley WIGGINS
Sky Professional Cycling Team
87.
Wesley SULZBERGER
FDJ
88.
Kjell CARLSTRÖM
Sky Professional Cycling Team
89.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
90.
Davide VIGANO
Sky Professional Cycling Team
91.
Bauke MOLLEMA
Rabobank
92.
Nicolas PORTAL
Sky Professional Cycling Team
93.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
94.
Michael ROGERS
Team HTC - Columbia
95.
Christian MEIER
Garmin - Transitions
96.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
97.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
98.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
99.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
100.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas - Doimo
101.
David ZABRISKIE
Garmin - Transitions
102.
Dario CATALDO
Quick Step
103.
Michael ALBASINI
Team HTC - Columbia
104.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
105.
Addy ENGELS
Quick Step
106.
Olivier KAISEN
Omega Pharma - Lotto 09'54"
107.
Mauro FINETTO
Liquigas - Doimo 11'21"
108.
Matthias BRÄNDLE
Footon - Servetto
109.
Markus EIBEGGER
Footon - Servetto
110.
Thomas PETERSON
Garmin - Transitions
111.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 11'54"
112.
Markus FOTHEN
Team Milram 13'26"
113.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne 14'15"
114.
Trent LOWE
Garmin - Transitions
115.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
116.
Peter STETINA
Garmin - Transitions 19'55"
117.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Team Saxo Bank
118.
Bolat RAIMBEKOV
Astana
119.
Juan Javier ESTRADA RUIZ
Andalucia - Cajasur
120.
Christophe BRANDT
Omega Pharma - Lotto
121.
Martin PEDERSEN
Footon - Servetto
122.
Francesco REDA
Quick Step
123.
Fuyu LI
Team RadioShack
124.
Matthew LLOYD
Omega Pharma - Lotto

Stage information

Start, finish: Stage 5. Eibar - Orio

Race Type: Mountain stage

Distance: 170 km

Date: 9 April 2010