2.HC

Bayern Rundfahrt 2011  |  Stage 4. Friedberg - Friedberg   

15th edition

26 km, 28 May 2011

Rider Team Time
1.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling 30'08"
2.
Fabian CANCELLARA
Leopard Trek 00'33"
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling 00'46"
4.
Adriano MALORI
Lampre - ISD 00'51"
5.
Geraint THOMAS
Sky Procycling 01'04"
6.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank - Sungard 01'18"
7.
Yoann OFFREDO
FDJ 01'20"
8.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank - Sungard 01'24"
9.
Jan GHYSELINCK
HTC - Highroad 01'28"
10.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad 01'34"
11.
Christophe KERN
Team Europcar
12.
Mads CHRISTENSEN
Saxo Bank - Sungard 01'36"
13.
Manuele BOARO
Saxo Bank - Sungard
14.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice 01'39"
15.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
16.
Thomas VOECKLER
Team Europcar 01'44"
17.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad 01'47"
18.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
19.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervélo 01'48"
20.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 01'51"
21.
Joost POSTHUMA
Leopard Trek 01'52"
22.
Markus FOTHEN
Team NSP 01'55"
23.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale 02'00"
24.
Matthew BRAMMEIER
HTC - Highroad 02'04"
25.
Daryl IMPEY
Team NetAPP 02'05"
26.
Luke ROBERTS
Saxo Bank - Sungard
27.
Dirk MÜLLER
Nutrixxion Sparkasse
28.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad 02'13"
29.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano 02'15"
30.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano 02'19"
31.
Björn SCHRÖDER
Nutrixxion Sparkasse 02'20"
32.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale 02'21"
33.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervélo 02'25"
34.
Markus EICHLER
Team NSP 02'27"
35.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi 02'29"
36.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
37.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervélo
38.
Sergej FUCHS
Nutrixxion Sparkasse 02'36"
39.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
40.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice 02'40"
41.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice 02'41"
42.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
43.
Thibaut PINOT
FDJ 02'42"
44.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano 02'45"
45.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 02'46"
46.
Nils PLOTNER
Team Heizomat
47.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervélo 02'51"
48.
Martin REIMER
Skil - Shimano 02'52"
49.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD
50.
David TANNER
Saxo Bank - Sungard 02'54"
51.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar 02'55"
52.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator 02'56"
53.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervélo 02'57"
54.
Wesley SULZBERGER
FDJ
55.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi 02'58"
56.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice 03'00"
57.
Cédric PINEAU
FDJ 03'01"
58.
Robert WAGNER
Leopard Trek
59.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Saxo Bank - Sungard 03'02"
60.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi 03'06"
61.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
62.
Pieter SERRY
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'09"
63.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Sparkasse 03'11"
64.
Michael BÄR
Team NetAPP 03'12"
65.
Christian KNEES
Sky Procycling
66.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator 03'13"
67.
David LOOSLI
Lampre - ISD 03'15"
68.
Andrey KASHECHKIN
Pro Team Astana 03'19"
69.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Eddy Merckx - Indeland 03'20"
70.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar 03'23"
71.
Yann HUGUET
Skil - Shimano 03'24"
72.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice 03'28"
73.
Mariusz WITECKI
CCC Polsat Polkowice 03'29"
74.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek 03'32"
75.
Frédéric GUESDON
FDJ 03'35"
76.
Roger KLUGE
Skil - Shimano 03'36"
77.
Tony HUREL
Team Europcar 03'37"
78.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek 03'44"
79.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Eddy Merckx - Indeland 03'45"
80.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale 03'47"
81.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD 03'49"
82.
Grega BOLE
Lampre - ISD 03'51"
83.
Eric BAUMANN
Team NetAPP 03'53"
84.
Jacob FIEDLER
Team NSP 03'54"
85.
Daniel SCHORN
Team NetAPP 03'55"
86.
Daniel LLOYD
Team Garmin - Cervélo 03'59"
87.
Stefan GANSER
Team Eddy Merckx - Indeland 04'03"
88.
Philipp RIES
Team Heizomat
89.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator 04'07"
90.
Michael SCHWEIZER
Nutrixxion Sparkasse 04'08"
91.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
92.
Marcel MEISEN
Team Eddy Merckx - Indeland 04'13"
93.
Lucas SCHADLICH
Team NSP 04'15"
94.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervélo 04'16"
95.
Roy CURVERS
Skil - Shimano 04'17"
96.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad 04'18"
97.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP 04'26"
98.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Sparkasse
99.
Rene OBST
Team NSP 04'28"
100.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi 04'29"
101.
Alexandre PICHOT
Team Europcar 04'30"
102.
Julian HELLMANN
Team Heizomat 04'32"
103.
Alexander KRIEGER
Team Heizomat 04'44"
104.
Olivier BONNAIRE
FDJ 04'47"
105.
Stijn JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator 04'57"
106.
Patrick BERCZ
Team Eddy Merckx - Indeland
107.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP 05'06"
108.
Tino THÖMEL
Team NSP 05'09"
109.
Christian MAGER
Team Heizomat 05'10"
110.
Matthias BERTLING
Team Eddy Merckx - Indeland 05'16"
111.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice 05'24"
112.
Steffen RADOCHLA
Nutrixxion Sparkasse 05'25"
113.
Christopher SUTTON
Sky Procycling 05'30"
114.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP
115.
Jannick GEISLER
Team Heizomat 05'33"
116.
Luc HAGENAARS
Team Eddy Merckx - Indeland 05'36"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Friedberg - Friedberg

Race Type: Time Trial

Distance: 26 km

Date: 28 May 2011