GT

Vuelta a España 2013  |  Stage 16. Graus - Aramon Formigal   

68th edition

148 km, 9 September 2013

Rider Team Time
1.
Warren BARGUIL
Team Argos - Shimano 3h43'31"
2.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
3.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 03"
4.
Dominik NERZ
BMC Racing Team 08"
5.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team 20"
6.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 37"
7.
Maciej PATERSKI
Cannondale Pro Cycling
8.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Caja Rural - Seguros RGA 40"
9.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Caja Rural - Seguros RGA 42"
10.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo - Tinkoff 45"
11.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'06"
12.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 01'08"
13.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits 01'09"
14.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi 01'13"
15.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge 01'29"
16.
Juan Manuel GÁRATE
Belkin Pro Cycling Team 01'36"
17.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 01'41"
18.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 01'44"
19.
Thibaut PINOT
FDJ.fr 01'47"
20.
Chris HORNER
RadioShack - Leopard
21.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi 01'56"
22.
Nicolas ROCHE
Team Saxo - Tinkoff 02'03"
23.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel Euskadi 02'04"
24.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
25.
Leopold KÖNIG
Team NetAPP - Endura 02'08"
26.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 02'09"
27.
Michele SCARPONI
Lampre - Merida 02'14"
28.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
29.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team 02'19"
30.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
31.
Robert KIŠERLOVSKI
RadioShack - Leopard
32.
Jérôme COPPEL
Cofidis, Solutions Crédits 02'53"
33.
Yoann BAGOT
Cofidis, Solutions Crédits
34.
Vladimir GUSEV
Katusha Team 02'55"
35.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel Euskadi 03'09"
36.
Georg PREIDLER
Team Argos - Shimano
37.
Adam HANSEN
Lotto Belisol 03'36"
38.
Cayetano Jose SARMIENTO TUNARROSA
Cannondale Pro Cycling 03'42"
39.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel Euskadi 04'00"
40.
Rafał MAJKA
Team Saxo - Tinkoff
41.
Kenny ELISSONDE
FDJ.fr 04'08"
42.
Anthony ROUX
FDJ.fr
43.
Sylwester SZMYD
Movistar Team
44.
Francis DE GREEF
Lotto Belisol 04'20"
45.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel Euskadi 04'53"
46.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel Euskadi 05'24"
47.
Eros CAPECCHI
Movistar Team 05'29"
48.
Gianni MEERSMAN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
49.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 05'45"
50.
Giampaolo CARUSO
Katusha Team
51.
Ivan SANTAROMITA
BMC Racing Team
52.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Team NetAPP - Endura
53.
Dario CATALDO
Sky Procycling
54.
Oliver ZAUGG
Team Saxo - Tinkoff
55.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
56.
Martin KOHLER
BMC Racing Team
57.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura 06'10"
58.
Serge PAUWELS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
59.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel Euskadi 06'14"
60.
Caleb FAIRLY
Garmin - Sharp 06'29"
61.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 06'47"
62.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Sky Procycling
63.
Rafael VALLS FERRI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
64.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano 06'51"
65.
Thomas PETERSON
Team Argos - Shimano
66.
Nico SIJMENS
Cofidis, Solutions Crédits 07'07"
67.
Markel IRIZAR ARANBURU
RadioShack - Leopard 07'43"
68.
Matthew BUSCHE
RadioShack - Leopard
69.
Dmitriy KOZONTCHUK
Katusha Team 08'11"
70.
Danilo WYSS
BMC Racing Team 08'26"
71.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team
72.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
73.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 11'19"
74.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura
75.
Alexandre GENIEZ
FDJ.fr
76.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
77.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team 11'42"
78.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team 13'18"
79.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team
80.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 13'53"
81.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff 16'12"
82.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Ag2r La Mondiale
83.
Fabian CANCELLARA
RadioShack - Leopard
84.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
85.
Ben HERMANS
RadioShack - Leopard
86.
Massimo GRAZIATO
Lampre - Merida
87.
Gregory RAST
RadioShack - Leopard
88.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
89.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
90.
Alex HOWES
Garmin - Sharp
91.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi 17'53"
92.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
93.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
94.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
95.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Leopard
96.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Movistar Team
97.
Vasil KIRYIENKA
Sky Procycling
98.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
99.
Stéphane POULHIES
Cofidis, Solutions Crédits
100.
Maxim IGLINSKIY
Astana Pro Team
101.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
102.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
103.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
104.
Tom STAMSNIJDER
Team Argos - Shimano
105.
Tyler FARRAR
Garmin - Sharp
106.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
107.
Leigh HOWARD
Orica - GreenEdge
108.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
109.
Paolo LONGO BORGHINI
Cannondale Pro Cycling
110.
Alex RASMUSSEN
Garmin - Sharp
111.
Robert WAGNER
Belkin Pro Cycling Team
112.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
113.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Argos - Shimano
114.
Christian KNEES
Sky Procycling
115.
Daniele RATTO
Cannondale Pro Cycling
116.
Lucas Sebastian HAEDO
Cannondale Pro Cycling
117.
Adrien PETIT
Cofidis, Solutions Crédits
118.
Romain ZINGLE
Cofidis, Solutions Crédits
119.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
120.
Pieter SERRY
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
121.
David TANNER
Belkin Pro Cycling Team
122.
Yannick EIJSSEN
BMC Racing Team
123.
Cameron WURF
Cannondale Pro Cycling
124.
Jussi VEIKKANEN
FDJ.fr
125.
Thierry HUPOND
Team Argos - Shimano
126.
Dennis VANENDERT
Lotto Belisol
127.
Luca PAOLINI
Katusha Team
128.
Johan VAN SUMMEREN
Garmin - Sharp
129.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto Belisol
130.
Johnny HOOGERLAND
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
131.
Evgeni PETROV
Team Saxo - Tinkoff
132.
Francesco LASCA
Caja Rural - Seguros RGA
133.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
134.
Arnaud COURTEILLE
FDJ.fr
135.
Winner ANACONA GÓMEZ
Lampre - Merida
136.
Matteo BONO
Lampre - Merida
137.
Michael MØRKØV
Team Saxo - Tinkoff
138.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
139.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling
140.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
141.
Antonio PIEDRA PEREZ
Caja Rural - Seguros RGA
142.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Lampre - Merida 17'59"
143.
Mitchell DOCKER
Orica - GreenEdge
144.
Michael MATTHEWS
Orica - GreenEdge
145.
Luca DODI
Lampre - Merida 18'00"
146.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 18'08"
147.
Manuele MORI
Lampre - Merida
148.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
149.
Nikias ARNDT
Team Argos - Shimano 18'17"
150.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo - Tinkoff 20'38"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 16. Graus - Aramon Formigal

Race Type: Mountain stage

Distance: 148 km

Date: 9 September 2013