2.UWT

Tour de Pologne 2015  |  Stage 2. Czestochowa - Dabrowa Gornicza   

72nd edition

146 km, 3 August 2015

Rider Team Time
1.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling 3h20'12"
2.
Marcel KITTEL
Team Giant - Alpecin
3.
Giacomo NIZZOLO
Trek Factory Racing
4.
Kris BOECKMANS
Lotto - Soudal
5.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
6.
Niccolò BONIFAZIO
Lampre - Merida
7.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
8.
Lasse Norman HANSEN
Team Cannondale - Garmin
9.
Mitchell DOCKER
Orica - GreenEdge
10.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale
11.
Kristoffer SKJERPING
Team Cannondale - Garmin
12.
Patrick GRETSCH
Ag2r La Mondiale
13.
Olivier LE GAC
FDJ
14.
Peter VELITS
BMC Racing Team
15.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
16.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
17.
Christian MEIER
Orica - GreenEdge
18.
Eduard VORGANOV
Team Katusha
19.
Diego ROSA
Astana Pro Team
20.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
21.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal
22.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
23.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
24.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Tinkoff - Saxo
25.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
26.
Luka MEZGEC
Team Giant - Alpecin
27.
Lorenzo MANZIN
FDJ
28.
Michał KWIATKOWSKI
Etixx - Quick Step
29.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo
30.
Alan MARANGONI
Team Cannondale - Garmin
31.
Davide FORMOLO
Team Cannondale - Garmin
32.
Roger KLUGE
IAM Cycling
33.
Vicente REYNÉS MIMÓ
IAM Cycling
34.
Sébastien REICHENBACH
IAM Cycling
35.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
36.
Riccardo ZOIDL
Trek Factory Racing
37.
Amaël MOINARD
BMC Racing Team
38.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky
39.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
40.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
41.
Brett LANCASTER
Orica - GreenEdge
42.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
43.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
44.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
45.
Lawson CRADDOCK
Team Giant - Alpecin
46.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
47.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
48.
Jussi VEIKKANEN
FDJ
49.
Jurgen VAN DEN BROECK
Lotto - Soudal
50.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Etixx - Quick Step
51.
Kenny ELISSONDE
FDJ
52.
Clement CHEVRIER
IAM Cycling
53.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
54.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
55.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
56.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
57.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Movistar Team
58.
Gatis SMUKULIS
Team Katusha
59.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
60.
Ian BOSWELL
Team Sky
61.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
62.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
63.
Michał GOŁAŚ
Etixx - Quick Step
64.
Boris VALLÉE
Lotto - Soudal
65.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
66.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling
67.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
68.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
69.
Chris Anker SØRENSEN
Tinkoff - Saxo
70.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
71.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
72.
Moreno MOSER
Team Cannondale - Garmin
73.
Fabio ARU
Astana Pro Team
74.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
75.
Maxime BOUET
Etixx - Quick Step
76.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
77.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
78.
Paweł FRANCZAK
ActiveJet Team
79.
Alex DOWSETT
Movistar Team
80.
Ivan SANTAROMITA
Orica - GreenEdge
81.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky
82.
Vegard BREEN
Lotto - Soudal
83.
Laurent PICHON
FDJ
84.
Manuele MORI
Lampre - Merida
85.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
86.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
87.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
88.
Philip DEIGNAN
Team Sky
89.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha
90.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha
91.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
92.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
93.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
94.
Rick FLENS
Team Lotto NL - Jumbo
95.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
96.
Paweł POLJAŃSKI
Tinkoff - Saxo
97.
Adam STACHOWIAK
Kolss - BDC Team
98.
Tomasz MARCZYŃSKI
Torku Sekerspor
99.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
100.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
101.
Davide VILLELLA
Team Cannondale - Garmin
102.
Damien HOWSON
Orica - GreenEdge
103.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
104.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
105.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
106.
Matej MOHORIČ
Team Cannondale - Garmin
107.
Alberto BETTIOL
Team Cannondale - Garmin
108.
Fumiyuki BEPPU
Trek Factory Racing
109.
Yaroslav POPOVYCH
Trek Factory Racing
110.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
111.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
112.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Team Sky
113.
Arnold JEANNESSON
FDJ
114.
Evgeni PETROV
Tinkoff - Saxo
115.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team
116.
Paweł BERNAS
ActiveJet Team
117.
Jesse SERGENT
Trek Factory Racing
118.
Eugenio ALAFACI
Trek Factory Racing
119.
Kristof VANDEWALLE
Trek Factory Racing
120.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
121.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
122.
Kamil GRADEK
ActiveJet Team
123.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
124.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
125.
Mathew HAYMAN
Orica - GreenEdge
126.
Dariusz BATEK
Wibatech Fuji
127.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
128.
Borut BOŽIČ
Astana Pro Team
129.
Robert KIŠERLOVSKI
Tinkoff - Saxo
130.
Grega BOLE
CCC Sprandi Polkowice
131.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
132.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
133.
Simon CLARKE
Orica - GreenEdge
134.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
135.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
136.
Dennis VAN WINDEN
Team Lotto NL - Jumbo
137.
Marco COLEDAN
Trek Factory Racing
138.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
139.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
140.
Ivan ROVNY
Tinkoff - Saxo
141.
Maciej BODNAR
Tinkoff - Saxo
142.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice
143.
Jesper HANSEN
Tinkoff - Saxo
144.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo
145.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Sprandi Polkowice
146.
Caleb EWAN
Orica - GreenEdge
147.
Maxim BELKOV
Team Katusha
148.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
One Pro Cycling
149.
Kamil ZIELIŃSKI
Domin Sport

Stage information

Start, finish: Stage 2. Czestochowa - Dabrowa Gornicza

Race Type: Sprint stage

Distance: 146 km

Date: 3 August 2015