La Flèche Wallonne 2004

68th edition

200 km

21 April 2004

Rider Team Time
1.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 4h31'33"
2.
Danilo DI LUCA
Saeco 03"
3.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 09"
4.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze 12"
5.
Alexandre VINOKOUROV
T-Mobile Team 16"
6.
Andreas KLÖDEN
T-Mobile Team 18"
7.
Frank VANDENBROUCKE
Fassa Bortolo
8.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
Liberty Seguros
9.
Markus ZBERG
Gerolsteiner 20"
10.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
11.
Franco PELLIZOTTI
Alessio - Bianchi 22"
12.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
13.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
14.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
15.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
16.
Björn LEUKEMANS
MrBookmaker.com - Palmans 27"
17.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Saunier Duval - Prodir
18.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Domo 29"
19.
Andrea NOÈ
Alessio - Bianchi 33"
20.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Illes Balears - Banesto
21.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
22.
Daniele RIGHI
Lampre 35"
23.
Serge BAGUET
Lotto - Domo 40"
24.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 43"
25.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
26.
Erik DEKKER
Rabobank 47"
27.
Giampaolo CARUSO
Liberty Seguros 49"
28.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
US Postal Service p/b Berry Floor
29.
Axel MERCKX
Lotto - Domo 53"
30.
Ivan BASSO
Team CSC 54"
31.
Tyler HAMILTON
Phonak 56"
32.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 01'00"
33.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 01'05"
34.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 01'20"
35.
Mirko CELESTINO
Saeco
36.
Cristian MORENI
Alessio - Bianchi
37.
Ángel VICIOSO ARCOS
Liberty Seguros 01'40"
38.
Eddy MAZZOLENI
Saeco
39.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 01'42"
40.
Sandy CASAR
Fdjeux.com 01'43"
41.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
42.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir
43.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago
44.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo
45.
Laurent BROCHARD
Ag2r
46.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
47.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 01'50"
48.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole 01'51"
49.
Geert VERHEYEN
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
50.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon 01'53"
51.
Massimo CODOL
Fassa Bortolo
52.
Jan HRUŠKA
Liberty Seguros
53.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
54.
Nick NUYENS
Quick Step - Davitamon
55.
Johan COENEN
MrBookmaker.com - Palmans
56.
José Luis RUBIERA VIGIL
US Postal Service p/b Berry Floor 01'58"
57.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 01'59"
58.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Illes Balears - Banesto
59.
Alexandr KOLOBNEV
Domina Vacanze
60.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère
61.
Alessandro BERTOLINI
Alessio - Bianchi 02'04"
62.
Kurt VAN DE WOUWER
MrBookmaker.com - Palmans
63.
Michele SCOTTO D'ABUSCO
Lampre
64.
Piotr WADECKI
Lotto - Domo 02'08"
65.
Andrey KASHECHKIN
Crédit Agricole
66.
Rubens BERTOGLIATI
Saunier Duval - Prodir 02'10"
67.
Massimiliano GENTILI
Domina Vacanze 02'13"
68.
Oscar MASON
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 02'21"
69.
Philippe GILBERT
Fdjeux.com 02'23"
70.
Nicolas FRITSCH
Fdjeux.com
71.
Ellis RASTELLI
Alessio - Bianchi 02'28"
72.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Saunier Duval - Prodir 02'36"
73.
Michele BARTOLI
Team CSC 02'42"
74.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC
75.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 02'48"
76.
Massimo GIUNTI
Domina Vacanze 03'11"
77.
Roger BEUCHAT
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 03'24"
78.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r 04'35"
79.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère 04'40"
80.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 05'15"
81.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 06'03"
82.
Fabian JEKER
Saunier Duval - Prodir
83.
Christian WERNER
T-Mobile Team
84.
Jurgen VAN DEN BROECK
US Postal Service p/b Berry Floor 06'04"
85.
Jurgen VAN DE WALLE
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf
86.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 06'06"
87.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team 06'14"
88.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Liberty Seguros
89.
Thierry MARICHAL
Lotto - Domo
90.
Javier RAMIREZ ABEJA
Liberty Seguros
91.
Benoît SALMON
Crédit Agricole
92.
Oskar CAMENZIND
Phonak 07'46"
93.
Martin ELMIGER
Phonak
94.
Fränk SCHLECK
Team CSC 09'26"
95.
Bradley MCGEE
Fdjeux.com 09'28"
96.
Joseba ALBIZU LIZASO
Euskaltel - Euskadi 09'43"
97.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio - Bianchi 10'18"
98.
Sergei IVANOV
T-Mobile Team
99.
Erwin THIJS
MrBookmaker.com - Palmans 10'19"
100.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 10'22"
101.
Bert GRABSCH
Phonak
102.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Chocolade Jacques - Wincor Nixdorf 10'24"
103.
Joan HORRACH RIPPOLL
Illes Balears - Banesto 10'27"
104.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 10'30"
105.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Euskaltel - Euskadi 10'32"
106.
Dariusz BARANOWSKI
Liberty Seguros
107.
Franck BOUYER
Brioches La Boulangère
108.
Laurent LEFÈVRE
Brioches La Boulangère 10'34"
109.
Frédéric GABRIEL
MrBookmaker.com - Palmans
110.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com 10'39"
111.
Gerrit GLOMSER
Saeco 10'46"
112.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 10'48"
113.
Ludovic TURPIN
Ag2r
114.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 10'55"
115.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 11'09"
116.
Maxime MONFORT
Landbouwkrediet - Colnago 11'19"
117.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco 11'21"
118.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner 11'22"
119.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie 11'29"

Race information

Distance: 200 km

Date: 21 April 2004