GT

Giro d'Italia 2006  |  Stage 19. Pordenone - Passo di San Pellegrino   

89th edition

221 km, 26 May 2006

Rider Team Time
1.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Quick Step - Innergetic 7h13'36"
2.
Jens VOIGT
Team CSC 04"
3.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 01'21"
4.
Tadej VALJAVEC
Lampre - Fondital 01'55"
5.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare 02'06"
6.
Ivan Ramiro PARRA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
7.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 02'15"
8.
Ivan BASSO
Team CSC
9.
Johann TSCHOPP
Phonak Hearing Systems
10.
Danilo DI LUCA
Liquigas 02'19"
11.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Phonak Hearing Systems 02'39"
12.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital 02'40"
13.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole 02'55"
14.
Giampaolo CARUSO
Astana - Würth Team 03'57"
15.
Sandy CASAR
Française des Jeux 04'16"
16.
Paolo SAVOLDELLI
Discovery Channel Pro Cycling Team
17.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Phonak Hearing Systems
18.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team
19.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
20.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare 04'30"
21.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare 04'48"
22.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare 05'08"
23.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 05'11"
24.
José Luis RUBIERA VIGIL
Discovery Channel Pro Cycling Team
25.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital
26.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Astana - Würth Team 05'54"
27.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital 06'14"
28.
Wim VAN HUFFEL
Davitamon - Lotto 06'26"
29.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
30.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 06'38"
31.
Wladimir BELLI
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
32.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
33.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare
34.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 07'00"
35.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 07'27"
36.
Nicolas VOGONDY
Crédit Agricole 07'44"
37.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital 08'26"
38.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team
39.
Raffaele ILLIANO
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 08'39"
40.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
41.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance 08'46"
42.
Jörg LUDEWIG
T-Mobile Team
43.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 09'32"
44.
Gustav Erik LARSSON
Française des Jeux 10'16"
45.
Patrick CALCAGNI
Liquigas 11'27"
46.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Team CSC 12'14"
47.
Josep JUFRE POU
Davitamon - Lotto 12'31"
48.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 12'34"
49.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 14'54"
50.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
51.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
52.
Christian KNEES
Team Milram
53.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
54.
Theo ELTINK
Rabobank
55.
Guido TRENTIN
Saunier Duval - Prodir
56.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
57.
Francesco BELLOTTI
Crédit Agricole
58.
Carlos SASTRE
Team CSC
59.
Steve ZAMPIERI
Phonak Hearing Systems
60.
Matthias RUSS
Gerolsteiner 15'58"
61.
Bobby JULICH
Team CSC
62.
Grischa NIERMANN
Rabobank 16'40"
63.
Cyrille MONNERAIS
Française des Jeux 16'56"
64.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 19'43"
65.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
66.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
67.
Marco PINOTTI
Saunier Duval - Prodir 23'43"
68.
Fabio SACCHI
Team Milram 23'47"
69.
Matthias KESSLER
T-Mobile Team 24'07"
70.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
71.
Dario David CIONI
Liquigas 25'30"
72.
Andrea NOÈ
Liquigas
73.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
74.
Viatcheslav EKIMOV
Discovery Channel Pro Cycling Team
75.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step - Innergetic
76.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team
77.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team
78.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana - Würth Team
79.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
80.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
81.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
82.
Alexandr KOLOBNEV
Rabobank 26'07"
83.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC
84.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 28'47"
85.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 29'06"
86.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r Prévoyance 29'30"
87.
Christophe EDALEINE
Crédit Agricole
88.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 29'39"
89.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux 30'28"
90.
Gabriele MISSAGLIA
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni 30'43"
91.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram
92.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner 32'03"
93.
Paolo FORNACIARI
Lampre - Fondital 32'16"
94.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
95.
Gregory RAST
Phonak Hearing Systems
96.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
97.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
98.
Giovanni LOMBARDI
Team CSC 35'54"
99.
Martin ELMIGER
Phonak Hearing Systems
100.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic 36'03"
101.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
102.
David LÓPEZ GARCÍA
Euskaltel - Euskadi
103.
Nick GATES
Davitamon - Lotto
104.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare
105.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
106.
Koen DE KORT
Astana - Würth Team 36'36"
107.
Mathew HAYMAN
Rabobank
108.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
109.
Javier RAMIREZ ABEJA
Astana - Würth Team
110.
Preben VAN HECKE
Davitamon - Lotto 36'56"
111.
Manuele MORI
Saunier Duval - Prodir 37'19"
112.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 37'50"
113.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 41'25"
114.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
115.
Alberto ONGARATO
Team Milram
116.
Jan KUYCKX
Davitamon - Lotto
117.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
118.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
119.
Bert ROESEMS
Davitamon - Lotto
120.
Alessandro VANOTTI
Team Milram
121.
Sylvain CALZATI
Ag2r Prévoyance
122.
Aaron OLSON
Saunier Duval - Prodir
123.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
124.
Charles WEGELIUS
Liquigas
125.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
126.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas
127.
Beñat ALBIZURI ARANSOLO
Euskaltel - Euskadi
128.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic
129.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Ceramica Panaria - Navigare
130.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Euskaltel - Euskadi
131.
Carlos DA CRUZ
Française des Jeux
132.
Jonathan Patrick MCCARTY
Phonak Hearing Systems
133.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
134.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
135.
Mickaël DELAGE
Française des Jeux
136.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi
137.
William BONNET
Crédit Agricole
138.
Carl NAIBO
Ag2r Prévoyance
139.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom
140.
Marc DE MAAR
Rabobank
141.
Santo ANZÀ
Selle Italia - Serramenti Diquigiovanni
142.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance
143.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom
144.
Rémi PAURIOL
Crédit Agricole
145.
Arnaud LABBE
Bouygues Telecom
146.
Elia RIGOTTO
Team Milram
147.
Olaf POLLACK
T-Mobile Team
148.
Davide BRAMATI
Quick Step - Innergetic
149.
Yohann GÈNE
Bouygues Telecom
150.
Henk VOGELS
Davitamon - Lotto
151.
Arnaud GÉRARD
Française des Jeux
152.
František RABOŇ
T-Mobile Team
153.
Sergey MATVEYEV
Ceramica Panaria - Navigare 47'15"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 19. Pordenone - Passo di San Pellegrino

Race Type: Mountain stage

Distance: 221 km

Date: 26 May 2006