2.PT

Vuelta al Pais Vasco 2008  |  Stage 4. Viana - Vitoria-Gasteiz   

48th edition

168 km, 10 April 2008

Rider Team Time
1.
Kim KIRCHEN
Team Columbia 4h17'32"
2.
Morris POSSONI
Team Columbia
3.
David HERRERO LLORENTE
Xacobeo Galicia
4.
Michael ALBASINI
Liquigas
5.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
6.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
7.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Euskaltel - Euskadi
8.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom
9.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner
10.
Peter VELITS
Team Milram
11.
Damiano CUNEGO
Lampre
12.
Alexander EFIMKIN
Quick Step
13.
Andrea TONTI
Quick Step
14.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
15.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
16.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole
17.
Bobby JULICH
Team CSC Saxo Bank
18.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
19.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia
20.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
21.
Andriy GRIVKO
Team Milram
22.
David GARCÍA DAPENA
Xacobeo Galicia
23.
Michael BARRY
Team Columbia
24.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
25.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
26.
Nicki SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank
27.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
28.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
29.
Yaroslav POPOVYCH
Silence - Lotto
30.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
31.
Guillaume LEVARLET
Française des Jeux
32.
Yury TROFIMOV
Bouygues Telecom
33.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
34.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Xacobeo Galicia
35.
Simon GERRANS
Crédit Agricole
36.
David DE LA FUENTE RASILLA
Scott - American Beef
37.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Team Milram
38.
Johann TSCHOPP
Bouygues Telecom
39.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia
40.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
41.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
42.
Volodymyr BILEKA
Silence - Lotto
43.
Paolo TIRALONGO
Lampre
44.
Fränk SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
45.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne
46.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
47.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole
48.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Liquigas
49.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
50.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
51.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner
52.
Robert GESINK
Rabobank
53.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
54.
Sandy CASAR
Française des Jeux
55.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Scott - American Beef
56.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
57.
Laurens TEN DAM
Rabobank
58.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
59.
Matej MUGERLI
Liquigas
60.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
61.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Quick Step
62.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
63.
Bernhard KOHL
Gerolsteiner
64.
Theo ELTINK
Rabobank
65.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
66.
Iban MAYOZ ECHEVERRÍA
Xacobeo Galicia
67.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia
68.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel - Euskadi
69.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
70.
Dario David CIONI
Silence - Lotto
71.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi
72.
Leonardo PIEPOLI
Scott - American Beef
73.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre
74.
Marco PINOTTI
Team Columbia
75.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
76.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Scott - American Beef
77.
Sergio GHISALBERTI
Team Milram
78.
Hubert SCHWAB
Quick Step
79.
Thomas DEKKER
Rabobank
80.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
81.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
82.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
83.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Scott - American Beef
84.
Ruben LOBATO ELVIRA
Scott - American Beef
85.
Steve ZAMPIERI
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
86.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
87.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
88.
Matthieu SPRICK
Bouygues Telecom
89.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
90.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
91.
Mario AERTS
Silence - Lotto
92.
José RUJANO GUILLÉN
Caisse d'Epargne
93.
Jérémy ROY
Française des Jeux
94.
Laurent LEFÈVRE
Bouygues Telecom
95.
Volodymir GUSTOV
Team CSC Saxo Bank
96.
Matej JURČO
Team Milram
97.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
98.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Scott - American Beef
99.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
100.
Andy SCHLECK
Team CSC Saxo Bank
101.
Carlos SASTRE
Team CSC Saxo Bank
102.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
103.
Marco MARZANO
Lampre
104.
Chris HORNER
Astana
105.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Team CSC Saxo Bank
106.
Patrice HALGAND
Crédit Agricole
107.
Valerio AGNOLI
Liquigas
108.
Dimitri CHAMPION
Bouygues Telecom
109.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
110.
Riccardo RICCÒ
Scott - American Beef 25"
111.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana 34"
112.
Francis MOUREY
Française des Jeux 53"
113.
Juan Francisco MOURON DOLDAN
Xacobeo Galicia 01'21"
114.
Sebastian SCHWAGER
Team Milram
115.
Giovanni BERNAUDEAU
Bouygues Telecom
116.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale
117.
Anthony ROUX
Française des Jeux
118.
John DEVINE
Team Columbia
119.
Grischa NIERMANN
Rabobank
120.
Francesco GAVAZZI
Lampre
121.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC Saxo Bank 03'02"
122.
Dominik ROELS
Team Milram
123.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
124.
Maxim IGLINSKIY
Astana
125.
Addy ENGELS
Quick Step
126.
Tom STUBBE
Française des Jeux
127.
Matteo BONO
Lampre 06'15"
128.
Daniele RIGHI
Lampre
129.
Paul MARTENS
Rabobank
130.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
131.
Dario CATALDO
Liquigas
132.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
133.
Matthias RUSS
Gerolsteiner
134.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 07'18"
135.
Sergey YAKOVLEV
Astana
136.
Philip DEIGNAN
Ag2r La Mondiale
137.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Astana

Stage information

Start, finish: Stage 4. Viana - Vitoria-Gasteiz

Race Type: Sprint stage

Distance: 168 km

Date: 10 April 2008