2.PT

Tour Down Under 2009  |  Stage 2. Hahndorf - Stirling   

11th edition

145 km, 21 January 2009

Rider Team Time
1.
Allan DAVIS
Quick Step 3h46'25"
2.
Graeme BROWN
Rabobank
3.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale 02"
4.
Stuart O'GRADY
Team Saxo Bank
5.
George HINCAPIE
Team Columbia - HTC 04"
6.
José Joaquín ROJAS GIL
Caisse d'Epargne
7.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
8.
Tom LEEZER
Rabobank
9.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
10.
André GREIPEL
Team Columbia - HTC
11.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
12.
Baden COOKE
Vacansoleil Pro Cycling Team
13.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
14.
Wesley SULZBERGER
Française des Jeux
15.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux
16.
Mathew HAYMAN
Rabobank
17.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux
18.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
19.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale 08"
20.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
21.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
22.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
23.
Christian KNEES
Team Milram
24.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
25.
Matthew WILSON
Team Type 1
26.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
27.
Hubert SCHWAB
Quick Step 13"
28.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
29.
Simon CLARKE
ISD - Neri
30.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
31.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne
32.
Anders LUND
Team Saxo Bank
33.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
34.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi
35.
William WALKER
Fuji - Servetto
36.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
37.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
38.
Hilton CLARKE
Fuji - Servetto
39.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
40.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
41.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne
42.
Julien EL FARES
Cofidis, Le Credit en Ligne
43.
René MANDRI
Ag2r La Mondiale
44.
Rony MARTIAS
BBox Bouygues Telecom
45.
Lance ARMSTRONG
Astana
46.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
47.
Alexander KUSCHYNSKI
Liquigas
48.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
49.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
50.
Emanuele BINDI
Lampre - NGC
51.
Maciej BODNAR
Liquigas
52.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
53.
Martin MÜLLER
Team Milram
54.
Jérémy ROY
Française des Jeux
55.
Daniele NARDELLO
Fuji - Servetto
56.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
57.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
58.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
59.
Rick FLENS
Rabobank
60.
Yoann OFFREDO
Française des Jeux
61.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
62.
Alexandr PLIUSCHIN
Ag2r La Mondiale
63.
Michael SCHÄR
Astana
64.
Luca BARLA
Team Milram
65.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
66.
Josu AGIRRE ASEGINOLAZA
Euskaltel - Euskadi
67.
Steve MORABITO
Astana
68.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
69.
Mathieu DRUJON
Caisse d'Epargne
70.
Mario AERTS
Silence - Lotto
71.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
72.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
73.
Robbie MCEWEN
Team Katusha 26"
74.
Glenn D'HOLLANDER
Silence - Lotto 33"
75.
Dries DEVENYNS
Quick Step
76.
Tom STUBBE
Silence - Lotto 36"
77.
Travis MEYER
Team Jayco - AIS
78.
Stef CLEMENT
Rabobank 39"
79.
Perrig QUÉMÉNEUR
BBox Bouygues Telecom
80.
Matteo TOSATTO
Quick Step 44"
81.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank 45"
82.
Ronny SCHOLZ
Team Milram 47"
83.
Timothy GUDSELL
Française des Jeux 48"
84.
Francesco REDA
Quick Step 49"
85.
Jack BOBRIDGE
Team Jayco - AIS
86.
Alexandre PICHOT
BBox Bouygues Telecom 53"
87.
Davide MALACARNE
Quick Step 55"
88.
Jos VAN EMDEN
Rabobank 56"
89.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha 01'07"
90.
Kurt HOVELYNCK
Quick Step 01'14"
91.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank 01'17"
92.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne 01'20"
93.
Kai REUS
Rabobank
94.
Adam HANSEN
Team Columbia - HTC 01'42"
95.
Frank HØJ
Team Saxo Bank 03'29"
96.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne 03'46"
97.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
98.
Stijn VANDENBERGH
Team Katusha
99.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
100.
Scott DAVIS
Fly V Australia
101.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
102.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
103.
Claudio CORIONI
Liquigas 04'39"
104.
Frederik WILLEMS
Liquigas
105.
Maxim IGLINSKIY
Astana 04'59"
106.
Gianni DA ROS
Liquigas
107.
Mathieu CLAUDE
BBox Bouygues Telecom
108.
Aaron KEMPS
Rock Racing 06'01"
109.
Gert STEEGMANS
Team Katusha 06'10"
110.
Assan BAZAYEV
Astana
111.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas 07'00"
112.
David LOOSLI
Lampre - NGC 07'01"
113.
Matteo BONO
Lampre - NGC
114.
Andrea GRENDENE
Lampre - NGC
115.
Mark RENSHAW
Team Columbia - HTC 08'08"
116.
Gregory HENDERSON
Team Columbia - HTC 11'41"
117.
Christopher SUTTON
Garmin - Slipstream
118.
Wim STROETINGA
Team Milram
119.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto
120.
Markus EICHLER
Team Milram
121.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
122.
Guillaume BLOT
Cofidis, Le Credit en Ligne 14'37"
123.
Bernhard EISEL
Team Columbia - HTC 18'04"
124.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
125.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
126.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
127.
Andoni LAFUENTE
Euskaltel - Euskadi
128.
Francesco CHICCHI
Liquigas
129.
Cameron MEYER
Garmin - Slipstream
130.
Andres Sergio DE LIS
Euskaltel - Euskadi
131.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
132.
Kenny DEHAES
Silence - Lotto
133.
Iván DOMÍNGUEZ
Rock Racing

Stage information

Start, finish: Stage 2. Hahndorf - Stirling

Distance: 145 km

Date: 21 January 2009