2.HC

Bayern Rundfahrt 2011  |  Stage 2. Freystadt - Bad Gögging   

15th edition

206.2 km, 26 May 2011

Rider Team Time
1.
John DEGENKOLB
HTC - Highroad 5h10'03"
2.
Marcel KITTEL
Skil - Shimano
3.
Edvald BOASSON HAGEN
Sky Procycling
4.
Roger KLUGE
Skil - Shimano
5.
Grega BOLE
Lampre - ISD
6.
Jarosław MARYCZ
Saxo Bank - Sungard
7.
Eric BAUMANN
Team NetAPP
8.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
9.
Lloyd MONDORY
Ag2r La Mondiale
10.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
11.
Christopher SUTTON
Sky Procycling
12.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Team Garmin - Cervélo
13.
Andrey KASHECHKIN
Pro Team Astana
14.
Stefan GANSER
Team Eddy Merckx - Indeland
15.
Denys KOSTYUK
Lampre - ISD
16.
Fabian WEGMANN
Leopard Trek
17.
Geraint THOMAS
Sky Procycling
18.
Tino THÖMEL
Team NSP
19.
Matthew BRAMMEIER
HTC - Highroad
20.
Philipp RIES
Team Heizomat
21.
Olivier BONNAIRE
FDJ
22.
Daryl IMPEY
Team NetAPP
23.
Daniel SCHORN
Team NetAPP
24.
Jérôme COUSIN
Team Europcar
25.
Heinrich HAUSSLER
Team Garmin - Cervélo
26.
Dirk MÜLLER
Nutrixxion Sparkasse
27.
Luke ROBERTS
Saxo Bank - Sungard
28.
Bradley WIGGINS
Sky Procycling
29.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
30.
Grischa JANORSCHKE
Nutrixxion Sparkasse
31.
Sven JODTS
Topsport Vlaanderen - Mercator
32.
Johannes FRÖHLINGER
Skil - Shimano
33.
Manman VAN RUITENBEEK
Team Eddy Merckx - Indeland
34.
Roy CURVERS
Skil - Shimano
35.
Markus FOTHEN
Team NSP
36.
Wesley SULZBERGER
FDJ
37.
Alexander KRIEGER
Team Heizomat
38.
Luc HAGENAARS
Team Eddy Merckx - Indeland
39.
Julian HELLMANN
Team Heizomat
40.
Tony HUREL
Team Europcar
41.
Julian DEAN
Team Garmin - Cervélo
42.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
43.
Michael ALBASINI
HTC - Highroad
44.
Sander ARMEE
Topsport Vlaanderen - Mercator
45.
José João Pimenta da Costa MENDES
CCC Polsat Polkowice
46.
David LOOSLI
Lampre - ISD
47.
Simon GESCHKE
Skil - Shimano
48.
Joost POSTHUMA
Leopard Trek
49.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Euskaltel - Euskadi
50.
Frédéric GUESDON
FDJ
51.
Fabian CANCELLARA
Leopard Trek
52.
Dmytro KRIVTSOV
Lampre - ISD
53.
Christophe KERN
Team Europcar
54.
Nicki SØRENSEN
Saxo Bank - Sungard
55.
Marek RUTKIEWICZ
CCC Polsat Polkowice
56.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
57.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
58.
Adriano MALORI
Lampre - ISD
59.
Roger HAMMOND
Team Garmin - Cervélo
60.
Andreas KLIER
Team Garmin - Cervélo
61.
Yoann OFFREDO
FDJ
62.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
63.
Łukasz BODNAR
CCC Polsat Polkowice
64.
Stuart O'GRADY
Leopard Trek
65.
Tomasz MARCZYŃSKI
CCC Polsat Polkowice
66.
Mariusz WITECKI
CCC Polsat Polkowice
67.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP
68.
Stijn JOSEPH
Topsport Vlaanderen - Mercator
69.
Cédric PINEAU
FDJ
70.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
71.
Björn SCHRÖDER
Nutrixxion Sparkasse
72.
Daniel LLOYD
Team Garmin - Cervélo
73.
Lucas SCHADLICH
Team NSP
74.
Maxime BOUET
Ag2r La Mondiale
75.
Pieter SERRY
Topsport Vlaanderen - Mercator
76.
Mathieu PERGET
Ag2r La Mondiale
77.
Bert GRABSCH
HTC - Highroad
78.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Saxo Bank - Sungard
79.
Mikel LANDA MEANA
Euskaltel - Euskadi
80.
Christian MAGER
Team Heizomat
81.
Christian KNEES
Sky Procycling
82.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Mercator
83.
Mads CHRISTENSEN
Saxo Bank - Sungard
84.
Johan COENEN
Topsport Vlaanderen - Mercator
85.
Perrig QUÉMÉNEUR
Team Europcar
86.
Andre SCHULZE
CCC Polsat Polkowice
87.
Patrick BERCZ
Team Eddy Merckx - Indeland
88.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi
89.
Nils PLOTNER
Team Heizomat
90.
Jacek MORAJKO
CCC Polsat Polkowice
91.
Thomas VOECKLER
Team Europcar
92.
Daniel WESTMATTELMANN
Team Eddy Merckx - Indeland
93.
Björn THURAU
Team NSP
94.
Yann HUGUET
Skil - Shimano
95.
Vincent JÉRÔME
Team Europcar
96.
Thibaut PINOT
FDJ
97.
Jérôme BAUGNIES
Topsport Vlaanderen - Mercator
98.
Steffen RADOCHLA
Nutrixxion Sparkasse
99.
Jan GHYSELINCK
HTC - Highroad
100.
Michael SCHWEIZER
Nutrixxion Sparkasse 00'18"
101.
Martin REIMER
Skil - Shimano 01'17"
102.
Dimitri CLAEYS
Team NetAPP 02'24"
103.
Michael SCHWARZMANN
Team NetAPP
104.
Gatis SMUKULIS
HTC - Highroad 02'34"
105.
David TANNER
Saxo Bank - Sungard
106.
Sergej FUCHS
Nutrixxion Sparkasse
107.
Manuele BOARO
Saxo Bank - Sungard
108.
Markus EICHLER
Team NSP 03'50"
109.
Benjamin SYDLIK
Nutrixxion Sparkasse
110.
Alfredo BALLONI
Lampre - ISD
111.
Michael BÄR
Team NetAPP
112.
Alexandre PICHOT
Team Europcar
113.
Matthias BERTLING
Team Eddy Merckx - Indeland 00'45"
114.
Marcel MEISEN
Team Eddy Merckx - Indeland 04'57"
115.
Robert WAGNER
Leopard Trek
116.
Giacomo NIZZOLO
Leopard Trek
117.
Jacob FIEDLER
Team NSP 01'08"
118.
Travis MEYER
Team Garmin - Cervélo 09'48"
119.
Rene OBST
Team NSP
120.
Jannick GEISLER
Team Heizomat

Stage information

Start, finish: Stage 2. Freystadt - Bad Gögging

Distance: 206.2 km

Date: 26 May 2011