Tour de France 1990  |  Stage 1. Futuroscope - Futuroscope   

77th edition

138.5 km, 1 July 1990

Rider Team Time
1.
Frans MAASSEN
Buckler 3h19'01"
2.
Ronan PENSEC
Z
3.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Vagabond
4.
Steve BAUER
7-Eleven - Hoonved
5.
John CARLSEN
Toshiba 08'36"
6.
Guido WINTERBERG
Helvetia - La Suisse 09'24"
7.
Olaf LUDWIG
Panasonic - Sportlife 10'35"
8.
Jean-Paul VAN POPPEL
Panasonic - Sportlife
9.
Giovanni FIDANZA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
10.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Alfa Lum
11.
Johan MUSEEUW
Lotto - Super Club
12.
Davis PHINNEY
7-Eleven - Hoonved
13.
Jean-Claude COLOTTI
R.M.O.
14.
Søren LILHOLT
Histor - Sigma
15.
Sean KELLY
PDM - Concorde - Ultima
16.
Guy NULENS
Panasonic - Sportlife
17.
Eric VANDERAERDEN
Buckler
18.
Johan CAPIOT
TVM - Yoko
19.
Etienne DE WILDE
Histor - Sigma
20.
Jelle NIJDAM
Buckler
21.
Adrie VAN DER POEL
Weinmann - SMM Uster
22.
Martin SCHALKERS
TVM - Yoko
23.
Dmitri KONYCHEV
Alfa Lum
24.
Adriano BAFFI
Ariostea
25.
Toine POELS
Buckler
26.
Phil ANDERSON
TVM - Yoko
27.
Jan GOESSENS
Weinmann - SMM Uster
28.
Guido BONTEMPI
Carrera - Vagabond
29.
Wilfried PEETERS
Histor - Sigma
30.
Steven ROOKS
Panasonic - Sportlife
31.
Claude CRIQUIELION
Lotto - Super Club
32.
Mathieu HERMANS
Seur
33.
Andy BISHOP
7-Eleven - Hoonved
34.
Jörg MÜLLER
TVM - Yoko
35.
Pello RUIZ CABESTANY
O.N.C.E.
36.
Jos HAEX
Lotto - Super Club
37.
Patrick VERSCHUEREN
Lotto - Super Club
38.
William PULIDO
Postobon - Manzana - Ryalcao
39.
Maximilian SCIANDRI
Carrera - Vagabond
40.
Uwe RAAB
PDM - Concorde - Ultima
41.
Christian CHAUBET
Toshiba
42.
Andreas KAPPES
Toshiba
43.
Gilles DELION
Helvetia - La Suisse
44.
Jean-Pierre HEYNDERICKX
Seur
45.
Pascal RICHARD
Helvetia - La Suisse
46.
Rudy DHAENENS
PDM - Concorde - Ultima
47.
Greg LEMOND
Z
48.
Johan BRUYNEEL
Lotto - Super Club
49.
Pascal LINO
R.M.O.
50.
Ron KIEFEL
7-Eleven - Hoonved
51.
Patrick JACOBS
TVM - Yoko
52.
Maarten DUCROT
TVM - Yoko
53.
Hendrik REDANT
Lotto - Super Club
54.
Peter WINNEN
Buckler
55.
Stephen ROCHE
Histor - Sigma
56.
Thierry MARIE
Castorama
57.
Raúl ALCALÁ
PDM - Concorde - Ultima
58.
Erik BREUKINK
PDM - Concorde - Ultima
59.
Eric VAN LANCKER
Panasonic - Sportlife
60.
Álvaro MEJÍA
Postobon - Manzana - Ryalcao
61.
Marc SERGEANT
Panasonic - Sportlife
62.
Miguel Ángel MARTÍNEZ TORRES
O.N.C.E.
63.
Edwig VAN HOOYDONCK
Buckler
64.
Giuseppe CALCATERRA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
65.
Jos VAN AERT
PDM - Concorde - Ultima
66.
Carlo BOMANS
Weinmann - SMM Uster
67.
Gérard RUÉ
Castorama
68.
Fabrice PHILIPOT
Castorama
69.
Luc LEBLANC
Castorama
70.
Eddy PLANCKAERT
Panasonic - Sportlife
71.
Peter ROES
Lotto - Super Club
72.
Eddy SCHURER
TVM - Yoko
73.
Néstor MORA
Kelme - Ibexpress
74.
Francis MOREAU
Histor - Sigma
75.
Jérôme SIMON
Z
76.
Jan SCHUR
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
77.
Gianni BUGNO
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
78.
Jan SIEMONS
TVM - Yoko
79.
Peter DE CLERCQ
Lotto - Super Club
80.
Robert MILLAR
Z
81.
Andrew HAMPSTEN
7-Eleven - Hoonved
82.
Bjarne RIIS
Castorama
83.
Henri MANDERS
Helvetia - La Suisse
84.
Jesper SKIBBY
TVM - Yoko
85.
Paul HAGHEDOOREN
Histor - Sigma
86.
Jesus ROSADO CABALLERO
Kelme - Ibexpress
87.
Gerrit SOLLEVELD
Buckler
88.
Eduardo CHOZAS
O.N.C.E.
89.
Valerio PIVA
Ariostea
90.
Christophe LAVAINNE
Castorama
91.
Laurent PILLON
Histor - Sigma
92.
François LEMARCHAND
Z
93.
Laurent BIONDI
Histor - Sigma
94.
Beat BREU
Weinmann - SMM Uster
95.
Charly MOTTET
R.M.O.
96.
Éric CARITOUX
R.M.O.
97.
Pjotr UGRUMOV
Alfa Lum
98.
Jean-François BERNARD
Toshiba
99.
Roque DE LA CRUZ MARTÍNEZ
Seur
100.
Gert JAKOBS
PDM - Concorde - Ultima
101.
Mario LARA
Kelme - Ibexpress
102.
Omar HERNANDEZ
Postobon - Manzana - Ryalcao
103.
Kurt STEINMANN
Weinmann - SMM Uster
104.
Gerrit DE VRIES
Buckler
105.
Alan PEIPER
Panasonic - Sportlife
106.
Bruno CORNILLET
Z
107.
Denis ROUX
Toshiba
108.
Gerardo MONCADA
Postobon - Manzana - Ryalcao
109.
Martin EARLEY
PDM - Concorde - Ultima
110.
Miguel INDURÁIN
Banesto
111.
Bruno CENGHIALTA
Ariostea
112.
Niki RÜTTIMANN
Helvetia - La Suisse
113.
Massimo GHIROTTO
Carrera - Vagabond
114.
Vincent BARTEAU
Castorama
115.
Jean-Claude LECLERCQ
Helvetia - La Suisse
116.
Laurent FIGNON
Castorama
117.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Seur
118.
Uwe AMPLER
PDM - Concorde - Ultima
119.
Pascal SIMON
Castorama
120.
Roland LE CLERC
Toshiba
121.
Michel VERMOTE
R.M.O.
122.
Luis Javier LUKIN
Banesto
123.
Asiat SAITOV
Alfa Lum
124.
Jean-Claude BAGOT
R.M.O.
125.
Anselmo FUERTE
O.N.C.E.
126.
Vasily ZHDANOV
Alfa Lum
127.
Moreno ARGENTIN
Ariostea
128.
Alessandro GIANELLI
Carrera - Vagabond
129.
Flavio GIUPPONI
Carrera - Vagabond
130.
Álvaro PINO
Seur
131.
Yvon MADIOT
Toshiba
132.
Carlos Maria JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
133.
Stephen HODGE
O.N.C.E.
134.
Marino LEJARRETA
O.N.C.E.
135.
Alberto VOLPI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
136.
Thierry LAURENT
R.M.O.
137.
Jesús RODRÍGUEZ RODRÍGUEZ
Puertas Mavisa
138.
Éric BOYER
Z
139.
Thierry CLAVEYROLAT
R.M.O.
140.
Roberto GUSMEROLI
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
141.
Mauro GIANETTI
Helvetia - La Suisse
142.
Dag Otto LAURITZEN
7-Eleven - Hoonved
143.
Philippe LOUVIOT
Toshiba
144.
Oscar DE JESÚS VARGAS
Postobon - Manzana - Ryalcao
145.
Pascal LANCE
Toshiba
146.
Mario KUMMER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
147.
Patrick TOLHOEK
Buckler
148.
Frédéric BRUN
R.M.O.
149.
Jose UREA PULIDO
Seur
150.
Pedro DELGADO
Banesto
151.
Brian HOLM
Histor - Sigma
152.
Abelardo RONDÓN
Banesto
153.
Juan MARTINEZ OLIVER
Banesto
154.
Othmar HÄFLIGER
Helvetia - La Suisse
155.
Pablo MORENO REBOLLO
Seur
156.
Alexandre TRUBINE
Alfa Lum
157.
Viatcheslav EKIMOV
Panasonic - Sportlife
158.
Michel DERNIES
Weinmann - SMM Uster
159.
Atle KVÅLSVOLL
Z
160.
Giancarlo PERINI
Carrera - Vagabond
161.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
162.
Juan Carlos CASTILLO RAMIREZ
Postobon - Manzana - Ryalcao
163.
Nelson RODRÍGUEZ SERNA
Kelme - Ibexpress
164.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
165.
William PALACIO
Postobon - Manzana - Ryalcao
166.
Tony ROMINGER
Château D'Ax - Salotti - Huni - Diadora
167.
Alberto ELLI
Ariostea
168.
Sergei USLAMINE
Alfa Lum
169.
Thomas WEGMÜLLER
Weinmann - SMM Uster
170.
Willem VAN EYNDE
Lotto - Super Club
171.
Patrick ROBEET
Weinmann - SMM Uster
172.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
173.
Acacio DA SILVA
Carrera - Vagabond
174.
Erich MÄCHLER
Carrera - Vagabond
175.
Sean YATES
7-Eleven - Hoonved
176.
Johnny WELTZ
O.N.C.E.
177.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Kelme - Ibexpress
178.
Dominique ARNAUD
Banesto
179.
Hansruedi MÄRKI
Helvetia - La Suisse
180.
Norman ALVIS
7-Eleven - Hoonved
181.
Antonio ESPEJO RUIZ
Kelme - Ibexpress
182.
Gilbert DUCLOS-LASSALLE
Z
183.
Davide CASSANI
Ariostea
184.
Marco GIOVANNETTI
Seur
185.
Ivan IVANOV
Alfa Lum
186.
Julián GOROSPE
Banesto
187.
Rodolfo MASSI
Ariostea
188.
Marcello SIBONI
Ariostea
189.
Vicente RIDAURA
Seur
190.
Bob ROLL
7-Eleven - Hoonved
191.
Nicolai GOLOVATENKO
Alfa Lum
192.
Jose Martin FARFAN
Kelme - Ibexpress
193.
Fabio PARRA
Kelme - Ibexpress
194.
Ángel José SARRAPIO
Kelme - Ibexpress
195.
Reynel MONTOYA JARAMILLO
Postobon - Manzana - Ryalcao
196.
Alfred ACHERMANN
Weinmann - SMM Uster
197.
Marino ALONSO
Banesto
198.
Roberto CONTI
Ariostea
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 1. Futuroscope - Futuroscope

Race Type: Sprint stage

Distance: 138.5 km

Date: 1 July 1990