Vuelta a España 2003  |  Stage 3. Cangas de Onis - Santander   

58th edition

154.3 km, 8 September 2003

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h24'13"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Tom BOONEN
Quick Step - Davitamon
4.
Julian DEAN
Team CSC - Imax
5.
Giovanni LOMBARDI
Domina Vacanze - Elitron
6.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
7.
Ján SVORADA
Lampre
8.
Alexandre USOV
Phonak
9.
Francisco GUTIERREZ
Labarca 2 - Café Baqué
10.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
11.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
12.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Phonak
13.
Ángel VICIOSO ARCOS
O.N.C.E. - Eroski
14.
Gianpaolo MONDINI
Domina Vacanze - Elitron
15.
Simone MASCIARELLI
Vini Caldirola - So.Di
16.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor
17.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Fassa Bortolo
18.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
19.
Michael BARRY
US Postal Service p/b Berry Floor
20.
Guido TRENTI
Fassa Bortolo
21.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
22.
Patrik SINKEWITZ
Quick Step - Davitamon
23.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
24.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
25.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - So.Di
26.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
27.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
28.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
29.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
30.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
31.
Bram TANKINK
Quick Step - Davitamon
32.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Labarca 2 - Café Baqué
33.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
34.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
35.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis
36.
Bert GRABSCH
Phonak
37.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
38.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
39.
José Luis RUBIERA
US Postal Service p/b Berry Floor
40.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi
41.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
42.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
43.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
44.
Mario AERTS
Team Telekom
45.
Michele SCARPONI
Domina Vacanze - Elitron
46.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
47.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
48.
Carlos TORRENT TARRES
Paternina - Costa de Almeria
49.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
50.
Karsten KROON
Rabobank
51.
Gustavo OTERO GOMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
52.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
53.
Carlos Ramon GOLBANO
Paternina - Costa de Almeria
54.
Kyrylo POSPYEYEV
Domina Vacanze - Elitron
55.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
56.
Wladimir BELLI
Lampre
57.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre
58.
Felix GARCIA CASAS
Team Bianchi
59.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
60.
Thorsten RUND
Team Bianchi
61.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Imax
62.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
63.
David LÓPEZ GARCÍA
Labarca 2 - Café Baqué
64.
Peter FARAZIJN
Cofidis
65.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Domina Vacanze - Elitron
66.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Domina Vacanze - Elitron
67.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
68.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
69.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Bianchi
70.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
71.
Guido TRENTIN
Cofidis
72.
Txema DEL OLMO
Milaneza - MSS
73.
Jurgen VAN GOOLEN
Quick Step - Davitamon
74.
Josep JUFRE POU
Relax - Fuenlabrada
75.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax
76.
Christian WERNER
Team Telekom
77.
Benoît JOACHIM
US Postal Service p/b Berry Floor
78.
Thomas BRUUN ERIKSEN
Team CSC - Imax
79.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor
80.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Imax
81.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
82.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
83.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Quick Step - Davitamon
84.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
85.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
86.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
87.
Rafael CASERO MORENO
Paternina - Costa de Almeria
88.
David LATASA
Kelme - Costa Blanca
89.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
90.
Pedro CARDOSO
Milaneza - MSS
91.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Bianchi
92.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
93.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre
94.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
95.
David NAVAS CHICA
Relax - Fuenlabrada
96.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
97.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco
98.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
99.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
100.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
101.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
102.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
103.
Raphael SCHWEDA
Team Bianchi
104.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax
105.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Imax
106.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
107.
Denis LUNGHI
Alessio
108.
Aitor GARMENDIA
Team Bianchi
109.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Labarca 2 - Café Baqué
110.
Iñigo CUESTA
Cofidis
111.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Bianchi
112.
Domingo José SEGADO SANCHEZ
Paternina - Costa de Almeria
113.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
114.
Cristian MORENI
Alessio
115.
Ronald MUTSAARS
Rabobank
116.
Daniel ATIENZA
Cofidis
117.
Oscar MASON
Vini Caldirola - So.Di
118.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
119.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Labarca 2 - Café Baqué
120.
Alex ZÜLLE
Phonak
121.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
122.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
123.
Frank VANDENBROUCKE
Quick Step - Davitamon
124.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon
125.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
126.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi
127.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
128.
David DE LA FUENTE RASILLA
Vini Caldirola - So.Di
129.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax
130.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
131.
Mariano PICCOLI
Lampre
132.
Daniele RIGHI
Lampre
133.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon
134.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon
135.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
136.
Matthew WHITE
US Postal Service p/b Berry Floor
137.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre
138.
Filippo SIMEONI
Domina Vacanze - Elitron
139.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre
140.
Addy ENGELS
Rabobank
141.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - So.Di
142.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - So.Di
143.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
144.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
145.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
146.
Cesar GARCIA CALVO
Labarca 2 - Café Baqué
147.
Iván HERRERO ATIENZE
Labarca 2 - Café Baqué 01'23"
148.
Jorge FERRIO LUQUE
Paternina - Costa de Almeria
149.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
150.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - So.Di 01'37"
151.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
152.
Max VAN HEESWIJK
US Postal Service p/b Berry Floor 01'44"
153.
Alberto VINALE
Alessio
154.
Angelo FURLAN
Alessio
155.
Steven DE JONGH
Rabobank 02'03"
156.
Jan BOVEN
Rabobank
157.
Mathew HAYMAN
Rabobank
158.
Andrea BROGNARA
Alessio
159.
Antonio BUCCIERO
Saeco
160.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi 02'09"
161.
Fred RODRIGUEZ
Vini Caldirola - So.Di 02'45"
162.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco
163.
Francesco SECCHIARI
Domina Vacanze - Elitron 03'22"
164.
Giosue BONOMI
Saeco 03'49"
165.
Simone BERTOLETTI
Lampre 04'20"
166.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Imax 05'04"
167.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca
168.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
169.
Igor PUGACI
Saeco
170.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
171.
Juan José DE LOS ANGELES
Fassa Bortolo
172.
Ruslan IVANOV
Alessio
173.
Pedro DÍAZ LOBATO
Paternina - Costa de Almeria
174.
Sergio PÉREZ GÓMEZ
Labarca 2 - Café Baqué
175.
Davide FRATTINI
Alessio
176.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
177.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Paternina - Costa de Almeria
178.
Cyril DESSEL
Phonak
179.
David MILLAR
Cofidis
180.
Bobby JULICH
Team Telekom
181.
Niki AEBERSOLD
Phonak
182.
Cadel EVANS
Team Telekom
183.
Santiago BLANCO GIL
Relax - Fuenlabrada
184.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
185.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
186.
Sven MONTGOMERY
Fassa Bortolo
187.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
188.
Beat ZBERG
Rabobank
189.
Giampaolo CHEULA
Vini Caldirola - So.Di
190.
José Antonio PECHARROMÁN
Paternina - Costa de Almeria
191.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Paternina - Costa de Almeria
192.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada 07'54"
193.
Gerrit GLOMSER
Saeco 08'06"
194.
Cristian PEPOLI
Saeco 08'41"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Cangas de Onis - Santander

Race Type: Sprint stage

Distance: 154.3 km

Date: 8 September 2003