GT

Giro d'Italia 2007  |  Stage 20. Bardolino - Verona I.T.T.   

90th edition

43 km, 2 June 2007

Rider Team Time
1.
Paolo SAVOLDELLI
Astana 52'20"
2.
Eddy MAZZOLENI
Astana 36"
3.
David ZABRISKIE
Team CSC 38"
4.
László BODROGI
Crédit Agricole 01'08"
5.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - Fondital 01'16"
6.
Andy SCHLECK
Team CSC 01'28"
7.
Vincenzo NIBALI
Liquigas 01'44"
8.
Danilo DI LUCA
Liquigas 01'57"
9.
Mikhail IGNATYEV
Tinkoff Credit Systems 02'01"
10.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas 02'02"
11.
Evgeni PETROV
Tinkoff Credit Systems 02'11"
12.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital 02'17"
13.
Giovanni VISCONTI
Quick Step - Innergetic 02'18"
14.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Saunier Duval - Prodir 02'21"
15.
Andrei KUNITSKI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 02'29"
16.
Jurgen VAN DEN BROECK
Predictor - Lotto
17.
Gilberto SIMONI
Saunier Duval - Prodir 02'44"
18.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 02'49"
19.
Dario ANDRIOTTO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 02'54"
20.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance 03'00"
21.
Marco PINOTTI
T-Mobile Team 03'12"
22.
Pavel PADRNOS
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'14"
23.
Riccardo RICCÒ
Saunier Duval - Prodir 03'38"
24.
Andrey MIZOUROV
Astana 03'40"
25.
Enrico GASPAROTTO
Liquigas 03'41"
26.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'47"
27.
Dario David CIONI
Predictor - Lotto 03'52"
28.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r Prévoyance
29.
František RABOŇ
T-Mobile Team 03'54"
30.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne 03'55"
31.
Daniele CONTRINI
Tinkoff Credit Systems 03'56"
32.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 03'58"
33.
Stephen CUMMINGS
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'01"
34.
Emanuele SELLA
Ceramica Panaria - Navigare 04'06"
35.
Benoît JOACHIM
Astana 04'14"
36.
Éric BERTHOU
Caisse d'Epargne 04'21"
37.
Leonardo SCARSELLI
Quick Step - Innergetic 04'24"
38.
Lorenzo BERNUCCI
T-Mobile Team 04'25"
39.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux 04'26"
40.
Alexandre USOV
Ag2r Prévoyance 04'27"
41.
Branislau SAMOILAU
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'28"
42.
Volodymyr BILEKA
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'29"
43.
Aitor PEREZ ARRIETA
Caisse d'Epargne
44.
Christian KNEES
Team Milram 04'32"
45.
Lilian JÉGOU
Française des Jeux 04'34"
46.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 04'35"
47.
Yoann LE BOULANGER
Bouygues Telecom 04'37"
48.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
Lampre - Fondital 04'38"
49.
Christophe KERN
Crédit Agricole 04'43"
50.
Hubert SCHWAB
Quick Step - Innergetic 04'44"
51.
Massimo CODOL
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 04'49"
52.
Pavel BRUTT
Tinkoff Credit Systems 04'55"
53.
Ivan Ramiro PARRA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 04'57"
54.
José Luis RUBIERA VIGIL
Discovery Channel Pro Cycling Team 04'59"
55.
Mario AERTS
Predictor - Lotto
56.
Christophe RIBLON
Ag2r Prévoyance 05'00"
57.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 05'03"
58.
Matthew WHITE
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'04"
59.
Michael RASMUSSEN
Rabobank
60.
Stefano GARZELLI
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 05'06"
61.
Giuseppe PALUMBO
Acqua Sapone - Caffe Mokambo 05'12"
62.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
63.
Domenico POZZOVIVO
Ceramica Panaria - Navigare 05'17"
64.
Andrea NOÈ
Liquigas 05'24"
65.
Axel MERCKX
T-Mobile Team 05'31"
66.
Nicolas CROSBIE
Bouygues Telecom 05'33"
67.
Andrea PAGOTO
Ceramica Panaria - Navigare
68.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic 05'35"
69.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 05'37"
70.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 05'41"
71.
William WALKER
Rabobank 05'42"
72.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Ceramica Panaria - Navigare 05'44"
73.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Tinkoff Credit Systems 05'46"
74.
Matthias RUSS
Gerolsteiner 05'47"
75.
Alessandro VANOTTI
Liquigas 05'48"
76.
Aaron OLSON
T-Mobile Team
77.
Steve MORABITO
Astana 05'50"
78.
Laurent MANGEL
Ag2r Prévoyance
79.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 05'53"
80.
Hervé DUCLOS LASSALLE
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
81.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne 05'55"
82.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic 05'56"
83.
Fortunato BALIANI
Ceramica Panaria - Navigare 05'57"
84.
Martin MÜLLER
Team Milram 05'58"
85.
Nicolas ROCHE
Crédit Agricole 06'01"
86.
Alessandro CORTINOVIS
Team Milram 06'02"
87.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 06'06"
88.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff Credit Systems 06'07"
89.
Josep JUFRE POU
Predictor - Lotto
90.
Mauro FACCI
Quick Step - Innergetic 06'08"
91.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas 06'12"
92.
Alexandre PICHOT
Bouygues Telecom
93.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 06'13"
94.
Angelo FURLAN
Crédit Agricole 06'15"
95.
Dimitri MURAVYEV
Astana 06'16"
96.
Brett LANCASTER
Team Milram 06'18"
97.
Assan BAZAYEV
Astana 06'20"
98.
Francis MOUREY
Française des Jeux
99.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne 06'21"
100.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance
101.
Tristan VALENTIN
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 06'25"
102.
Gorazd ŠTANGELJ
Lampre - Fondital
103.
Matthew LLOYD
Predictor - Lotto
104.
Paolo TIRALONGO
Lampre - Fondital 06'26"
105.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir 06'28"
106.
Sven KRAUSS
Gerolsteiner
107.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir 06'29"
108.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Ceramica Panaria - Navigare 06'48"
109.
Salvatore COMMESSO
Tinkoff Credit Systems 06'50"
110.
Olivier BONNAIRE
Bouygues Telecom 06'54"
111.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne 06'56"
112.
Mirco LORENZETTO
Team Milram
113.
Arnaud GÉRARD
Française des Jeux 06'59"
114.
Pierre DRANCOURT
Bouygues Telecom 07'00"
115.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 07'04"
116.
Maxim GOUROV
Astana 07'10"
117.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 07'11"
118.
Iban MAYO DIEZ
Saunier Duval - Prodir 07'22"
119.
Julian DEAN
Crédit Agricole 07'24"
120.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Crédit par Téléphone 07'25"
121.
Lloyd MONDORY
Ag2r Prévoyance 07'27"
122.
Thomas FOTHEN
Gerolsteiner 07'34"
123.
Ivan VELASCO MURILLO
Euskaltel - Euskadi 07'38"
124.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank 07'39"
125.
Fabien PATANCHON
Française des Jeux 07'41"
126.
Matti BRESCHEL
Team CSC 07'50"
127.
Franck RÉNIER
Bouygues Telecom 07'57"
128.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 08'00"
129.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Ceramica Panaria - Navigare 08'08"
130.
Frédéric BESSY
Cofidis, Le Crédit par Téléphone
131.
Matteo BONO
Lampre - Fondital
132.
Nick GATES
Predictor - Lotto 08'11"
133.
Carl NAIBO
Ag2r Prévoyance 08'18"
134.
Elio AGGIANO
Tinkoff Credit Systems 08'19"
135.
Antton LUENGO CELAYA
Euskaltel - Euskadi 08'38"
136.
Luca MAZZANTI
Ceramica Panaria - Navigare 08'39"
137.
Oscar GATTO
Gerolsteiner 08'48"
138.
Stefano ZANINI
Predictor - Lotto 08'50"
139.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital 09'10"
140.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 09'13"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 20. Bardolino - Verona I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 43 km

Date: 2 June 2007