GT

Vuelta a España 2007  |  Stage 14. Puerto Lumbreras - Villacarillo   

62nd edition

207 km, 15 September 2007

Rider Team Time
1.
Jason MCCARTNEY
Discovery Channel Pro Cycling Team 5h21'21"
2.
Thomas LÖVKVIST
Francaise des Jeux 28"
3.
Stefan SCHUMACHER
Gerolsteiner 50"
4.
Juan Manuel GÁRATE
Quick Step - Innergetic
5.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
6.
David GARCIA DA PENA
Karpin Galicia
7.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
8.
Christian VAN DE VELDE
Team CSC
9.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
10.
Philip DEIGNAN
Ag2r Prévoyance
11.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne 02'22"
12.
Allan DAVIS
Discovery Channel Pro Cycling Team 10'05"
13.
André GREIPEL
T-Mobile Team
14.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam
15.
Philippe GILBERT
Francaise des Jeux
16.
Cadel EVANS
Predictor - Lotto
17.
Karsten KROON
Team CSC
18.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team
19.
Denis MENCHOV
Rabobank
20.
Alexandre USOV
Ag2r Prévoyance
21.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
22.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Quick Step - Innergetic
23.
Vladimir EFIMKIN
Caisse d'Epargne
24.
Oliver ZAUGG
Gerolsteiner
25.
Andrea TONTI
Quick Step - Innergetic
26.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Andalucia - Cajasur
27.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC
28.
Ezequiel MOSQUERA MÍGUEZ
Karpin Galicia
29.
Aurélien CLERC
Bouygues Telecom
30.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Liquigas
31.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
32.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne
33.
Israel PEREZ RODRIGUEZ
Extremadura - Spiuk
34.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC
35.
David HERRERO LLORENTE
Karpin Galicia
36.
Imanol ERVITI OLLO
Caisse d'Epargne
37.
Eduard VORGANOV
Karpin Galicia
38.
Maxime MONFORT
Cofidis, Le Credit par Telephone
39.
José Luis CARRASCO GÁMIZ
Andalucia - Cajasur
40.
Roy SENTJENS
Predictor - Lotto
41.
Chris Anker SØRENSEN
Team CSC
42.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Euskaltel - Euskadi
43.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance
44.
Renaud DION
Ag2r Prévoyance
45.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance
46.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team
47.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone
48.
Mario AERTS
Predictor - Lotto
49.
Stef CLEMENT
Bouygues Telecom
50.
Rene MANDRI
Ag2r Prévoyance
51.
Carlos DA CRUZ
Francaise des Jeux
52.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
53.
Sylvain CHAVANEL
Cofidis, Le Credit par Telephone
54.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit par Telephone
55.
José Luis RUBIERA
Discovery Channel Pro Cycling Team
56.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne
57.
Alexandr KOLOBNEV
Team CSC
58.
Geoffroy LEQUATRE
Cofidis, Le Credit par Telephone
59.
Manuel ORTEGA OCANA
Andalucia - Cajasur
60.
Wim VAN HUFFEL
Predictor - Lotto
61.
Ruben LOBATO ELVIRA
Saunier Duval - Prodir
62.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
63.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Saunier Duval - Prodir
64.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Karpin Galicia
65.
Geert VERHEYEN
Quick Step - Innergetic
66.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
67.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic
68.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r Prévoyance
69.
Mauro DA DALTO
Liquigas
70.
Erik ZABEL
Team Milram
71.
Bert GRABSCH
T-Mobile Team
72.
Chris HORNER
Predictor - Lotto
73.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone
74.
Elia RIGOTTO
Team Milram
75.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital
76.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam
77.
Roman KREUZIGER
Liquigas
78.
Damiano CUNEGO
Lampre - Fondital
79.
Leonardo BERTAGNOLLI
Liquigas
80.
Alexandre BOTCHAROV
Crédit Agricole
81.
Marco MARZANO
Lampre - Fondital
82.
Gustavo DOMINGUEZ LEMOS
Karpin Galicia
83.
Morris POSSONI
Lampre - Fondital
84.
Ludovic TURPIN
Ag2r Prévoyance
85.
Volodymir GUSTOV
Team CSC
86.
Johannes FRÖHLINGER
Gerolsteiner
87.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
88.
Marco VELO
Team Milram
89.
Stéphane AUGÉ
Cofidis, Le Credit par Telephone
90.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital
91.
Joost POSTHUMA
Rabobank
92.
Theo ELTINK
Rabobank
93.
Yannick TALABARDON
Crédit Agricole
94.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
95.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
96.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
97.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Relax - Gam
98.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team
99.
Jussi VEIKKANEN
Francaise des Jeux
100.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance
101.
Jesus ROSENDO PRADO
Andalucia - Cajasur
102.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne
103.
Jose RUIZ SANCHEZ
Andalucia - Cajasur
104.
Adam HANSEN
T-Mobile Team
105.
Juan OLMO MENACHO
Andalucia - Cajasur
106.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas
107.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic
108.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic
109.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir
110.
Iñigo CUESTA
Team CSC
111.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir
112.
Bart DOCKX
Predictor - Lotto
113.
Giuseppe GUERINI
T-Mobile Team
114.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone
115.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Saunier Duval - Prodir
116.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi 10'26"
117.
Alessandro PETACCHI
Team Milram
118.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
119.
Daniele BENNATI
Lampre - Fondital
120.
Javier MEGIAS LEAL
Saunier Duval - Prodir
121.
Patrick CALCAGNI
Liquigas
122.
Andrea MOLETTA
Gerolsteiner
123.
Christophe KERN
Crédit Agricole
124.
Scott DAVIS
T-Mobile Team
125.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam
126.
David LOOSLI
Lampre - Fondital
127.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam
128.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital
129.
Christophe BRANDT
Predictor - Lotto
130.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
131.
Francisco Jose MARTINEZ PEREZ
Andalucia - Cajasur 10'38"
132.
Fabio SABATINI
Team Milram 10'43"
133.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner
134.
Martin MÜLLER
Team Milram
135.
Tim KLINGER
Gerolsteiner
136.
Vincent JÉRÔME
Bouygues Telecom
137.
Damien MONIER
Cofidis, Le Credit par Telephone
138.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Relax - Gam
139.
Francisco Jose TERCIADO SACEDO
Relax - Gam
140.
Markus FOTHEN
Gerolsteiner
141.
Erki PÜTSEP
Bouygues Telecom
142.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic
143.
Marc DE MAAR
Rabobank 10'57"
144.
Sebastian LANGEVELD
Rabobank 11'09"
145.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 11'26"
146.
Jose Antonio LOPEZ GIL
Andalucia - Cajasur
147.
László BODROGI
Crédit Agricole
148.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole
149.
André KORFF
T-Mobile Team
150.
Alberto ONGARATO
Team Milram
151.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Karpin Galicia
152.
Niki TERPSTRA
Team Milram
153.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
154.
Mickaël DELAGE
Francaise des Jeux
155.
Andreas KLIER
T-Mobile Team
156.
Tom STAMSNIJDER
Gerolsteiner 12'00"
157.
Jean Marc MARINO
Crédit Agricole
158.
Matej JURČO
Team Milram 17'08"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 14. Puerto Lumbreras - Villacarillo

Distance: 207 km

Date: 15 September 2007