GT

Giro d'Italia 2009  |  Stage 18. Sulmona - Benevento   

92nd edition

182 km, 28 May 2009

Rider Team Time
1.
Michele SCARPONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 4h07'41"
2.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Barloworld
3.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
4.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
5.
Dmytro GRABOVSKYY
ISD - Neri 06"
6.
Dries DEVENYNS
Quick Step 20"
7.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank 24"
8.
Giovanni VISCONTI
ISD - Neri 37"
9.
Alessandro BERTOLINI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 39"
10.
Gabriele BOSISIO
LPR Brakes Farnese Vini 42"
11.
Andrey ZEITS
Astana 44"
12.
Eduard VORGANOV
Xacobeo Galicia 58"
13.
Jonas LJUNGBLAD
Silence - Lotto 01'09"
14.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
15.
Thomas VOECKLER
BBox Bouygues Telecom
16.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
17.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
18.
Francesco MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
19.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
20.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC 01'17"
21.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
22.
Yaroslav POPOVYCH
Astana
23.
Julian DEAN
Garmin - Slipstream
24.
Evgeni PETROV
Team Katusha
25.
Manuel QUINZIATO
Liquigas 01'57"
26.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank 03'57"
27.
Denis MENCHOV
Rabobank
28.
Alessandro PETACCHI
LPR Brakes Farnese Vini
29.
Allan DAVIS
Quick Step
30.
Thomas FOTHEN
Team Milram
31.
Ruggero MARZOLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
32.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
33.
Stefano GARZELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34.
Ivan BASSO
Liquigas
35.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
36.
Andriy GRIVKO
ISD - Neri
37.
Levi LEIPHEIMER
Astana
38.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
39.
Gustavo CÉSAR VELOSO
Xacobeo Galicia
40.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
41.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
42.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Xacobeo Galicia
43.
Serge PAUWELS
Cervelo Test Team
44.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
45.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
46.
Robert FÖRSTER
Team Milram
47.
Daniel LLOYD
Cervelo Test Team
48.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
49.
Robert HUNTER
Barloworld
50.
Paolo LONGO BORGHINI
Barloworld
51.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
52.
Sébastien HINAULT
Ag2r La Mondiale
53.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
54.
Christophe BRANDT
Silence - Lotto
55.
John Lee AUGUSTYN
Barloworld
56.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
57.
Renaud DION
Ag2r La Mondiale
58.
Dario David CIONI
ISD - Neri
59.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
60.
Olivier KAISEN
Silence - Lotto
61.
Franco PELLIZOTTI
Liquigas
62.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
63.
Davide VIGANO
Fuji - Servetto
64.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
65.
Lance ARMSTRONG
Astana
66.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
67.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
68.
Carlos José OCHOA
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
69.
Jeremy HUNT
Cervelo Test Team
70.
Alexander SEROV
Team Katusha
71.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
72.
Mauro DA DALTO
Lampre - NGC
73.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
74.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
75.
Dario CATALDO
Quick Step
76.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
77.
Ian STANNARD
ISD - Neri
78.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
79.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
80.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
81.
Matthew Harley GOSS
Team Saxo Bank
82.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
83.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Liquigas
84.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Columbia - HTC
85.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
86.
Francesco FAILLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
87.
Jackson RODRÍGUEZ
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
88.
Diego CACCIA
Barloworld
89.
Dario ANDRIOTTO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
90.
Anders LUND
Team Saxo Bank
91.
Laurens TEN DAM
Rabobank
92.
Andrea MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
93.
Bartosz HUZARSKI
ISD - Neri
94.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
95.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
96.
Yuriy KRIVTSOV
Ag2r La Mondiale
97.
Björn SCHRÖDER
Team Milram
98.
Edward KING
Cervelo Test Team
99.
Kevin HULSMANS
Quick Step
100.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
101.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
102.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
103.
Leonardo SCARSELLI
ISD - Neri
104.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
105.
Arnold JEANNESSON
Caisse d'Epargne
106.
Daniele PIETROPOLLI
LPR Brakes Farnese Vini
107.
Oscar GATTO
ISD - Neri
108.
Leonardo BERTAGNOLLI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
109.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
110.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
111.
Luca BARLA
Team Milram
112.
Vladimir ISAYCHEV
Xacobeo Galicia
113.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom
114.
Mathieu PERGET
Caisse d'Epargne
115.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
116.
Delio FERNÁNDEZ CRUZ
Xacobeo Galicia
117.
Manuele MORI
Lampre - NGC
118.
Kasper KLOSTERGAARD LARSEN
Team Saxo Bank
119.
Rubens BERTOGLIATI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
120.
Serguei KLIMOV
Team Katusha
121.
Gonzalo RABUNAL RIOS
Xacobeo Galicia
122.
Serafin MARTINEZ
Xacobeo Galicia
123.
Matteo MONTAGUTI
LPR Brakes Farnese Vini
124.
Giampaolo CHEULA
Barloworld
125.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas
126.
Jure GOLČER
LPR Brakes Farnese Vini
127.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
128.
Mauro FACCI
Quick Step 04'22"
129.
Pavel BRUTT
Team Katusha
130.
Nikita ESKOV
Team Katusha 04'27"
131.
Christopher FROOME
Barloworld 04'29"
132.
Ben SWIFT
Team Katusha
133.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
134.
Giairo ERMETI
LPR Brakes Farnese Vini
135.
Mikhail IGNATYEV
Team Katusha
136.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
137.
Riccardo CHIARINI
LPR Brakes Farnese Vini
138.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
139.
Matteo BONO
Lampre - NGC
140.
Francesco REDA
Quick Step
141.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas
142.
Sylwester SZMYD
Liquigas
143.
Alessandro SPEZIALETTI
LPR Brakes Farnese Vini
144.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom 04'45"
145.
Gilberto SIMONI
Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
146.
Giuseppe PALUMBO
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
147.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
148.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
149.
Alessandro DONATI
Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
150.
Francesco BELLOTTI
Barloworld
151.
Steve MORABITO
Astana
152.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
153.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
154.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
155.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
156.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
157.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
158.
Bradley WIGGINS
Garmin - Slipstream
159.
Addy ENGELS
Quick Step
160.
Valerio AGNOLI
Liquigas 05'09"
161.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream 05'42"
162.
Maarten TJALLINGII
Rabobank 06'01"
163.
Bram DE GROOT
Rabobank
164.
Markus FOTHEN
Team Milram
165.
Martin MÜLLER
Team Milram 06'32"
166.
Jos VAN EMDEN
Rabobank
167.
Hector GONZALEZ BAEZA
Fuji - Servetto
168.
Alberto FERNANDEZ DE LA PUEBLA RAMOS
Fuji - Servetto 08'34"
169.
Blaise SONNERY
Ag2r La Mondiale 11'12"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 18. Sulmona - Benevento

Distance: 182 km

Date: 28 May 2009