Vuelta a España 2002  |  Stage 5. El Ejido - Sierra Nevada   

57th edition

198 km, 11 September 2002

Rider Team Time
1.
Guido TRENTIN
Cofidis 5h45'59"
2.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93 08"
3.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 10"
4.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
5.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 28"
6.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 45"
7.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 47"
8.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
9.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 51"
10.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS 53"
11.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 58"
12.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 01'13"
13.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 01'35"
14.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast 01'38"
15.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
16.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
17.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
18.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
19.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
20.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 01'45"
21.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast 01'49"
22.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
23.
Oskar CAMENZIND
Phonak 01'51"
24.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
25.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 01'54"
26.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 02'00"
27.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 02'20"
28.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo 02'25"
29.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
30.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 02'46"
31.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
32.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 02'48"
33.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
34.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 02'54"
35.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
36.
David MILLAR
Cofidis
37.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 03'00"
38.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
39.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 03'17"
40.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 03'21"
41.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 03'23"
42.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria 03'25"
43.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites 03'29"
44.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 03'50"
45.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
46.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS 04'04"
47.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 04'10"
48.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
49.
Daniel ATIENZA
Cofidis 04'29"
50.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada 04'33"
51.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 05'10"
52.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
53.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 05'12"
54.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 05'38"
55.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
56.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo 05'57"
57.
Massimiliano LELLI
Cofidis 06'03"
58.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 06'08"
59.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 06'43"
60.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
61.
Christophe ORIOL
Ag2r 08'13"
62.
David PLAZA ROMERO
Team Coast 08'38"
63.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 08'47"
64.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio 09'07"
65.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step 09'33"
66.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria 09'35"
67.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
68.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
69.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93 09'44"
70.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast 10'36"
71.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 11'12"
72.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
73.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 11'55"
74.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
75.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
76.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 13'21"
77.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 13'30"
78.
Marco VELO
Fassa Bortolo
79.
Benoît SALMON
Phonak
80.
Nicolas PORTAL
Ag2r
81.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
82.
Daniel SCHNIDER
Phonak
83.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
84.
Matthias KESSLER
Team Telekom
85.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
86.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
87.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
88.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
89.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
90.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
91.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
92.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
93.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
94.
Reto BERGMANN
Phonak
95.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
96.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 14'21"
97.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak 14'33"
98.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada 16'04"
99.
Médéric CLAIN
Cofidis 16'28"
100.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi 16'40"
101.
Mauro ZANETTI
Alessio 17'07"
102.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
103.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 20'28"
104.
Erik ZABEL
Team Telekom 21'14"
105.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
106.
Rolf ALDAG
Team Telekom
107.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
108.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
109.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
110.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
111.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
112.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
113.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
114.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
115.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
116.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
117.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
118.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
119.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites
120.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
121.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
122.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
123.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
124.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
125.
Robert BARTKO
Team Telekom
126.
Raffaele FERRARA
Alessio
127.
Iñigo CUESTA
Cofidis
128.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
129.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
130.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
131.
Stephane BERGES
Ag2r
132.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
133.
Thierry LODER
Ag2r
134.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
135.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
136.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
137.
Michael BARRY
US Postal Service 23'58"
138.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
139.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
140.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
141.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
142.
Robert SASSONE
Cofidis 24'00"
143.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 24'15"
144.
Antonio CRUZ
US Postal Service 24'28"
145.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 24'42"
146.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
147.
Andrea BROGNARA
Alessio
148.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
149.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
150.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
151.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
152.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
153.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
154.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
155.
Lauri AUS
Ag2r
156.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
157.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 24'47"
158.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
159.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
160.
Bert GRABSCH
Phonak
161.
Alberto VINALE
Alessio
162.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
163.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
164.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
165.
Andreas KLIER
Team Telekom
166.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
167.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
168.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
169.
Daniel BECKE
Team Coast
170.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
171.
Angelo FURLAN
Alessio
172.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
173.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
174.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
175.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
176.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
177.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
178.
David ZABRISKIE
US Postal Service
179.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
180.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
181.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 24'55"
182.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 24'58"
183.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites 25'22"
184.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 25'25"
185.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport 25'45"
186.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 25'56"
187.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 26'06"
188.
Matthew WHITE
US Postal Service 26'29"
189.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria 26'42"
190.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast 27'06"
191.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio 28'40"
192.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio 28'56"
193.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio
194.
Sven TEUTENBERG
Phonak 32'56"
195.
Fabrizio GUIDI
Team Coast 27'00"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 5. El Ejido - Sierra Nevada

Race Type: Mountain stage

Distance: 198 km

Date: 11 September 2002