Tour de France 2003  |  Stage 19. Pornic - Nantes I.T.T.   

90th edition

49 km, 26 July 2003

Rider Team Time
1.
David MILLAR
Cofidis 54'05"
2.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Imax 09"
3.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service p/b Berry Floor 14"
4.
Jan ULLRICH
Team Bianchi 25"
5.
László BODROGI
Quick Step - Davitamon 26"
6.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service p/b Berry Floor 56"
7.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service p/b Berry Floor 01'00"
8.
George HINCAPIE
US Postal Service p/b Berry Floor 01'08"
9.
Sylvain CHAVANEL
Brioches La Boulangère 01'12"
10.
Marzio BRUSEGHIN
Fassa Bortolo 01'26"
11.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 01'38"
12.
Michael ROGERS
Quick Step - Davitamon 01'40"
13.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 01'43"
14.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour 01'46"
15.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Imax 01'56"
16.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 02'02"
18.
Evgeni PETROV
iBanesto.com 02'07"
19.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 02'08"
20.
Kurt VAN DE WOUWER
Quick Step - Davitamon 02'11"
21.
Marc WAUTERS
Rabobank 02'12"
22.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 02'16"
23.
Andrea PERON
Team CSC - Imax 02'19"
24.
José Luis RUBIERA VIGIL
US Postal Service p/b Berry Floor 02'20"
25.
Massimiliano LELLI
Cofidis 02'25"
26.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Imax 02'27"
27.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 02'29"
28.
Grischa NIERMANN
Rabobank 02'30"
29.
Bram DE GROOT
Rabobank
30.
Yuriy KRIVTSOV
Jean Delatour 02'33"
31.
Laurent BROCHARD
Ag2r 02'34"
32.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 02'35"
33.
Paolo BETTINI
Quick Step - Davitamon 02'43"
34.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r 02'45"
35.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 02'47"
36.
Carlos SASTRE
Team CSC - Imax 02'49"
37.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio 02'51"
38.
Vladimir KARPETS
iBanesto.com 02'58"
39.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
40.
David LATASA LASA
Kelme - Costa Blanca 03'00"
41.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 03'07"
42.
Walter BÉNÉTEAU
Brioches La Boulangère
43.
Dario David CIONI
Fassa Bortolo 03'08"
44.
Jérôme PINEAU
Brioches La Boulangère 03'10"
45.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 03'11"
46.
Pavel PADRNOS
US Postal Service p/b Berry Floor 03'13"
47.
Andrea NOÈ
Alessio 03'16"
48.
Nicolas PORTAL
Ag2r 03'17"
49.
Fabrizio GUIDI
Team Bianchi 03'19"
50.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
51.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 03'20"
52.
Luca PAOLINI
Quick Step - Davitamon 03'22"
53.
Bradley MCGEE
Fdjeux.com 03'24"
54.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Imax 03'30"
55.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
56.
Uwe PESCHEL
Gerolsteiner
57.
Gerrit GLOMSER
Saeco 03'32"
58.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Imax 03'33"
59.
Rolf ALDAG
Team Telekom
60.
Daniele NARDELLO
Team Telekom 03'35"
61.
Didier ROUS
Brioches La Boulangère 03'36"
62.
Franck RÉNIER
Brioches La Boulangère
63.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 03'37"
64.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
iBanesto.com 03'39"
65.
Peter LUTTENBERGER
Team CSC - Imax 03'40"
66.
Carlos DA CRUZ
Fdjeux.com 03'41"
67.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
US Postal Service p/b Berry Floor
68.
Cédric VASSEUR
Cofidis 03'44"
69.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 03'47"
70.
Nicolas FRITSCH
Fdjeux.com 03'48"
71.
Jörg LUDEWIG
Saeco
72.
Andy FLICKINGER
Ag2r 03'49"
73.
Ludovic TURPIN
Ag2r
74.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski 03'54"
75.
Matthias KESSLER
Team Telekom 03'57"
76.
Richard VIRENQUE
Quick Step - Davitamon 03'58"
77.
Fabio SACCHI
Saeco 04'01"
78.
Michael BOOGERD
Rabobank 04'08"
79.
Serge BAGUET
Lotto - Domo
80.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 04'12"
81.
Udo BÖLTS
Gerolsteiner 04'14"
82.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 04'17"
83.
Bekim CHRISTENSEN
Team CSC - Imax 04'21"
84.
Mario AERTS
Team Telekom 04'22"
85.
Ángel Luis CASERO
Team Bianchi 04'23"
86.
Guido TRENTIN
Cofidis 04'26"
87.
Servais KNAVEN
Quick Step - Davitamon
88.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 04'27"
89.
Erik ZABEL
Team Telekom 04'29"
90.
Maryan HARY
Brioches La Boulangère
91.
Félix GARCÍA CASAS
Team Bianchi 04'31"
92.
Sandy CASAR
Fdjeux.com
93.
Philippe GAUMONT
Cofidis 04'33"
94.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
95.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 04'40"
96.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 04'45"
97.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi 04'46"
98.
Laurent DUFAUX
Alessio 04'47"
99.
Thomas LIESE
Team Bianchi 04'49"
100.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
101.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Team Bianchi 04'51"
102.
Salvatore COMMESSO
Saeco 04'52"
103.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 04'53"
104.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi
105.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com 04'57"
106.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 04'58"
107.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 05'00"
108.
Anthony GESLIN
Brioches La Boulangère 05'01"
109.
Christophe BRANDT
Lotto - Domo 05'03"
110.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour
111.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
iBanesto.com 05'04"
112.
Ivan Ramiro PARRA
Kelme - Costa Blanca 05'05"
113.
David PLAZA ROMERO
Team Bianchi 05'10"
114.
Steve ZAMPIERI
Vini Caldirola - So.Di
115.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski 05'11"
116.
Damien NAZON
Brioches La Boulangère 05'14"
117.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - So.Di 05'15"
118.
Markus ZBERG
Gerolsteiner
119.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 05'17"
120.
Paolo FORNACIARI
Saeco 05'19"
121.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 05'21"
122.
Médéric CLAIN
Cofidis
123.
Floyd LANDIS
US Postal Service p/b Berry Floor 05'27"
124.
Christophe MENGIN
Fdjeux.com 05'29"
125.
Nicolas VOGONDY
Fdjeux.com 05'39"
126.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi 05'42"
127.
Gilberto SIMONI
Saeco 05'47"
128.
Thomas VOECKLER
Brioches La Boulangère 05'50"
129.
Dario ANDRIOTTO
Vini Caldirola - So.Di 06'05"
130.
Leon VAN BON
Lotto - Domo 06'11"
131.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service p/b Berry Floor 06'16"
132.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cofidis 06'22"
133.
David CAÑADA GRACIA
Quick Step - Davitamon 06'24"
134.
Frédéric FINOT
Jean Delatour 06'27"
135.
Paolo BOSSONI
Vini Caldirola - So.Di 06'32"
136.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
137.
Koos MOERENHOUT
Lotto - Domo 06'35"
138.
Davide BRAMATI
Quick Step - Davitamon 06'45"
139.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca 06'55"
140.
Christophe ORIOL
Ag2r 07'01"
141.
Robbie MCEWEN
Lotto - Domo 07'22"
142.
Samuel DUMOULIN
Jean Delatour 07'49"
143.
Jean-Patrick NAZON
Jean Delatour 08'00"
144.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Domo 08'25"
145.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 08'48"
146.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 08'52"
147.
Baden COOKE
Fdjeux.com 08'57"
148.
Daniel BECKE
Team Bianchi 09'45"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 19. Pornic - Nantes I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 49 km

Date: 26 July 2003