GT

Vuelta a España 2006  |  Stage 14. Cuenca I.T.T.   

61st edition

33.2 km, 9 September 2006

Rider Team Time
1.
David MILLAR
Saunier Duval - Prodir 40'54"
2.
Fabian CANCELLARA
Team CSC
3.
Alexandre VINOKOUROV
Astana - Würth Team 05"
4.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 13"
5.
Andrey KASHECHKIN
Astana - Würth Team 26"
6.
Stijn DEVOLDER
Discovery Channel Pro Cycling Team 44"
7.
László BODROGI
Crédit Agricole 45"
8.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC 46"
9.
Stuart O'GRADY
Team CSC 54"
10.
Vladimir KARPETS
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 01'03"
11.
Kurt Asle ARVESEN
Team CSC 01'12"
12.
Thomas DANIELSON
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'14"
13.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Saunier Duval - Prodir 01'15"
14.
Vladimir GUSEV
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'20"
15.
Lars Ytting BAK
Team CSC 01'23"
16.
Sébastien ROSSELER
Quick Step - Innergetic
17.
Iñigo CUESTA
Team CSC 01'48"
18.
Janez BRAJKOVIČ
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'49"
19.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Cofidis, Le Credit par Telephone 01'50"
20.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Discovery Channel Pro Cycling Team 01'59"
21.
Magnus BÄCKSTEDT
Liquigas 02'01"
22.
Danilo DI LUCA
Liquigas 02'05"
23.
David GEORGE
Relax - Gam 02'06"
24.
Dmitriy FOFONOV
Crédit Agricole 02'07"
25.
Cyril LEMOINE
Crédit Agricole 02'15"
26.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r Prévoyance 02'17"
27.
Nicki SØRENSEN
Team CSC
28.
Ryder HESJEDAL
Phonak Hearing Systems 02'19"
29.
Torsten HIEKMANN
Gerolsteiner 02'22"
30.
Stephan SCHRECK
T-Mobile Team 02'26"
31.
Chris HORNER
Davitamon - Lotto 02'27"
32.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'28"
33.
Marcus LJUNGQVIST
Team CSC 02'30"
34.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
35.
Markel IRIZAR ARANBURU
Euskaltel - Euskadi 02'31"
36.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
37.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 02'33"
38.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Discovery Channel Pro Cycling Team 02'40"
39.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Relax - Gam 02'46"
40.
Kevin VAN IMPE
Quick Step - Innergetic 02'51"
41.
Mario DE SARRAGA ORVIZ
Relax - Gam
42.
Óscar PEREIRO SÍO
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 02'53"
43.
Evgeni PETROV
Lampre - Fondital 02'54"
44.
Michael BOOGERD
Rabobank 02'58"
45.
Pietro CAUCCHIOLI
Crédit Agricole 03'04"
46.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Astana - Würth Team 03'05"
47.
Ruggero MARZOLI
Lampre - Fondital 03'08"
48.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 03'13"
49.
Daniele NARDELLO
T-Mobile Team 03'14"
50.
Paolo BETTINI
Quick Step - Innergetic 03'15"
51.
Carlos BARREDO LLAMAZALES
Astana - Würth Team 03'19"
52.
Leonardo PIEPOLI
Saunier Duval - Prodir
53.
Fabio SACCHI
Team Milram 03'20"
54.
Pieter MERTENS
Davitamon - Lotto
55.
Aketza PEÑA IZA
Euskaltel - Euskadi 03'23"
56.
Daniel BECKE
Team Milram
57.
Kevin DE WEERT
Quick Step - Innergetic 03'24"
58.
Kevin HULSMANS
Quick Step - Innergetic 03'25"
59.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance 03'26"
60.
Grischa NIERMANN
Rabobank
61.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'28"
62.
Sylwester SZMYD
Lampre - Fondital 03'31"
63.
Dario David CIONI
Liquigas 03'33"
64.
Thierry MARICHAL
Cofidis, Le Credit par Telephone
65.
Luca PAOLINI
Liquigas 03'34"
66.
Sébastien MINARD
Cofidis, Le Credit par Telephone 03'36"
67.
Claudio CORIONI
Lampre - Fondital 03'39"
68.
Enrico FRANZOI
Lampre - Fondital 03'42"
69.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
70.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne - Illes Baleares 03'43"
71.
Volodymir GUSTOV
Team CSC 03'47"
72.
Stéphane GOUBERT
Ag2r Prévoyance
73.
Jurgen VAN GOOLEN
Discovery Channel Pro Cycling Team 03'49"
74.
Jose Antonio REDONDO RAMOS
Astana - Würth Team 03'53"
75.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi 03'55"
76.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Saunier Duval - Prodir 04'02"
77.
Alexandre USOV
Ag2r Prévoyance 04'03"
78.
Marco VELO
Team Milram
79.
Eric LEBLACHER
Francaise des Jeux 04'05"
80.
Anthony GESLIN
Bouygues Telecom
81.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r Prévoyance 04'08"
82.
Michael BARRY
Discovery Channel Pro Cycling Team
83.
Kjell CARLSTRÖM
Liquigas 04'11"
84.
Raul GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Relax - Gam 04'14"
85.
Bart DOCKX
Davitamon - Lotto 04'15"
86.
David DE LA FUENTE RASILLA
Saunier Duval - Prodir 04'16"
87.
Florian STALDER
Phonak Hearing Systems 04'17"
88.
Geoffroy LEQUATRE
Cofidis, Le Credit par Telephone
89.
Michael RASMUSSEN
Rabobank 04'18"
90.
Pieter WEENING
Rabobank
91.
Aaron KEMPS
Astana - Würth Team
92.
Bastiaan GILING
T-Mobile Team 04'24"
93.
Staf SCHEIRLINCKX
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'29"
94.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas 04'31"
95.
Steve MORABITO
Phonak Hearing Systems 04'32"
96.
Mark RENSHAW
Crédit Agricole 04'33"
97.
Davide VIGANO
Quick Step - Innergetic 04'34"
98.
José Miguel ELIAS GALINDO
Relax - Gam 04'36"
99.
Joan HORRACH RIPPOLL
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
100.
Leonardo Fabio DUQUE
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'37"
101.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 04'40"
102.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit par Telephone 04'41"
103.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Rabobank 04'42"
104.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Bouygues Telecom 04'43"
105.
Dario ANDRIOTTO
Liquigas 04'47"
106.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 04'48"
107.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 04'51"
108.
Robert FÖRSTER
Gerolsteiner
109.
David LOOSLI
Lampre - Fondital 04'52"
110.
Jean-Patrick NAZON
Ag2r Prévoyance
111.
Erik ZABEL
Team Milram 04'55"
112.
David CAÑADA GRACIA
Saunier Duval - Prodir 04'58"
113.
Pierre DRANCOURT
Bouygues Telecom 04'59"
114.
Jérémy ROY
Francaise des Jeux
115.
Fred RODRIGUEZ
Davitamon - Lotto 05'00"
116.
Cyril DESSEL
Ag2r Prévoyance 05'03"
117.
Franck RÉNIER
Bouygues Telecom 05'04"
118.
Frédéric FINOT
Francaise des Jeux 05'06"
119.
Theo ELTINK
Rabobank 05'08"
120.
Alberto ONGARATO
Team Milram 05'09"
121.
Olivier KAISEN
Davitamon - Lotto 05'10"
122.
Sebastian SIEDLER
Team Milram
123.
Scott DAVIS
T-Mobile Team 05'17"
124.
Mads KAGGESTAD
Crédit Agricole 05'19"
125.
Sergey YAKOVLEV
Astana - Würth Team 05'22"
126.
Walter BÉNÉTEAU
Bouygues Telecom
127.
Addy ENGELS
Quick Step - Innergetic 05'23"
128.
Fabrice PATANCHON
Francaise des Jeux
129.
Matteo TOSATTO
Quick Step - Innergetic
130.
Luis FERNANDEZ OLIVEIRA
Phonak Hearing Systems 05'24"
131.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 05'25"
132.
Bernhard EISEL
Francaise des Jeux 05'26"
133.
José Alberto BENÍTEZ ROMÁN
Saunier Duval - Prodir
134.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne - Illes Baleares
135.
Francesco FAILLI
Liquigas 05'27"
136.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
137.
Alessandro PETACCHI
Team Milram 05'28"
138.
Heinrich HAUSSLER
Gerolsteiner
139.
Aurélien CLERC
Phonak Hearing Systems 05'29"
140.
Frédéric BESSY
Cofidis, Le Credit par Telephone 05'39"
141.
Ian MCLEOD
Francaise des Jeux 05'41"
142.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Gam 05'42"
143.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
144.
Jorge GARCIA MARIN
Relax - Gam
145.
Hubert DUPONT
Ag2r Prévoyance 05'46"
146.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Relax - Gam 05'53"
147.
Benoît JOACHIM
Discovery Channel Pro Cycling Team 05'59"
148.
Sébastien JOLY
Francaise des Jeux 06'01"
149.
Ángel VALLEJO DOMÍNGUEZ
Relax - Gam 06'03"
150.
David NAVAS CHICA
Ag2r Prévoyance 06'04"
151.
Matteo CARRARA
Lampre - Fondital 06'06"
152.
Björn LEUKEMANS
Davitamon - Lotto 06'09"
153.
Assan BAZAYEV
Astana - Würth Team
154.
Enrico POITSCHKE
Team Milram 06'19"
155.
José Antonio GARRIDO LIMA
Quick Step - Innergetic 06'27"
156.
Uroš MURN
Phonak Hearing Systems 06'29"
157.
William WALKER
Rabobank DT 06'38"
158.
Danilo NAPOLITANO
Lampre - Fondital 06'56"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Cuenca I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 33.2 km

Date: 9 September 2006