2.PT

Tour de Romandie 2009  |  Stage 2. La-Chaux-de-Fonds - La-Chaux-de-Fonds   

63rd edition

161.5 km, 30 April 2009

Rider Team Time
1.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 4h06'56"
2.
František RABOŇ
Team Columbia - HTC
3.
Assan BAZAYEV
Astana
4.
Roman KREUZIGER
Liquigas
5.
Daniel MARTIN
Garmin - Slipstream
6.
Matteo BONO
Lampre - NGC
7.
Alexandre MOOS
BMC Racing Team
8.
Lars Ytting BAK
Team Saxo Bank
9.
Tadej VALJAVEC
Ag2r La Mondiale
10.
Evgeni PETROV
Team Katusha
11.
Steve MORABITO
Astana
12.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
13.
Tony MARTIN
Team Columbia - HTC
14.
Thomas ROHREGGER
Team Milram
15.
Michael BARRY
Team Columbia - HTC
16.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
17.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
18.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
19.
Staf SCHEIRLINCKX
Silence - Lotto
20.
Marcel WYSS
Cervelo Test Team
21.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux
22.
Jérôme COPPEL
Française des Jeux
23.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
24.
Lucas EUSER
Garmin - Slipstream
25.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
26.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
27.
Dario CATALDO
Quick Step
28.
Josep JUFRE POU
Fuji - Servetto
29.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
30.
Mathias FRANK
BMC Racing Team
31.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
32.
Kevin SEELDRAYERS
Quick Step
33.
Sandy CASAR
Française des Jeux
34.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
35.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
36.
Gregory RAST
Astana
37.
Philippe GILBERT
Silence - Lotto
38.
Sylwester SZMYD
Liquigas
39.
Laurens TEN DAM
Rabobank
40.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Caisse d'Epargne
41.
Daniel FLEEMAN
Cervelo Test Team
42.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
43.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
44.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
45.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
46.
Rigoberto URÁN URÁN
Caisse d'Epargne
47.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
48.
Pietro CAUCCHIOLI
Lampre - NGC
49.
Vladimir KARPETS
Team Katusha
50.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
51.
Denis MENCHOV
Rabobank
52.
Stéphane GOUBERT
Ag2r La Mondiale
53.
Anthony CHARTEAU
Caisse d'Epargne
54.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC
55.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
56.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Caisse d'Epargne
57.
Maxim IGLINSKIY
Astana
58.
Stef CLEMENT
Rabobank 01'34"
59.
Vitaliy BUTS
Lampre - NGC
60.
Koldo FERNÁNDEZ DE LARREA
Euskaltel - Euskadi
61.
Jason MCCARTNEY
Team Saxo Bank
62.
Jens VOIGT
Team Saxo Bank
63.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
64.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
65.
Oliver ZAUGG
Liquigas
66.
Arnaud LABBE
BBox Bouygues Telecom
67.
Dmitriy KOZONTCHUK
Rabobank
68.
Martin ELMIGER
Ag2r La Mondiale
69.
Brian VANDBORG
Liquigas
70.
Ignatas KONOVALOVAS
Cervelo Test Team
71.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
72.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
73.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
74.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Euskaltel - Euskadi
75.
Ángel GÓMEZ GÓMEZ
Fuji - Servetto
76.
Matthieu SPRICK
BBox Bouygues Telecom 03'42"
77.
Kevin HULSMANS
Quick Step 04'44"
78.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
79.
Jeffry LOUDER
BMC Racing Team
80.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
81.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom
82.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
83.
Ivan ROVNY
Team Katusha
84.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
85.
Anders LUND
Team Saxo Bank
86.
Hubert SCHWAB
Quick Step
87.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Caisse d'Epargne
88.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
89.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
90.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale 05'40"
91.
Florent BRARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
92.
Filippo POZZATO
Team Katusha 07'18"
93.
Sébastien ROSSELER
Quick Step
94.
Mauro FACCI
Quick Step
95.
Davide MALACARNE
Quick Step
96.
Tyler FARRAR
Garmin - Slipstream
97.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team
98.
Michael SCHÄR
Astana
99.
Steven COZZA
Garmin - Slipstream
100.
Ian MCKISSICK
BMC Racing Team
101.
Volodymyr ZAGORODNY
Lampre - NGC
102.
Ricardo VAN DER VELDE
Garmin - Slipstream
103.
Dominique CORNU
Quick Step
104.
Pieter JACOBS
Silence - Lotto
105.
Nicolas PORTAL
Caisse d'Epargne
106.
Alexsandr DYACHENKO
Astana
107.
Martin MÜLLER
Team Milram
108.
Vincent JÉRÔME
BBox Bouygues Telecom
109.
Jérémy ROY
Française des Jeux
110.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
111.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
112.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
113.
Edward KING
Cervelo Test Team
114.
José Ángel GÓMEZ MARCHANTE
Cervelo Test Team
115.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
116.
Nico SIJMENS
Cofidis, Le Credit en Ligne
117.
Juan José OROZ UGALDE
Euskaltel - Euskadi
118.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
119.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Caisse d'Epargne
120.
Evgeny SOKOLOV
BBox Bouygues Telecom
121.
Alexandre USOV
Cofidis, Le Credit en Ligne 12'19"
122.
Nikolai TRUSOV
Team Katusha
123.
Dominik ROELS
Team Milram
124.
Robbie MCEWEN
Team Katusha
125.
Mark CAVENDISH
Team Columbia - HTC
126.
Fabian CANCELLARA
Team Saxo Bank
127.
Steve BOVAY
BMC Racing Team
128.
Claudio CORIONI
Liquigas
129.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
130.
Yohann GÈNE
BBox Bouygues Telecom
131.
Alexander SEROV
Team Katusha
132.
Guillaume LE FLOCH
BBox Bouygues Telecom
133.
Fabio SABATINI
Liquigas
134.
Saïd HADDOU
BBox Bouygues Telecom
135.
Simone PONZI
Lampre - NGC
136.
Bart DOCKX
Silence - Lotto
137.
Ermanno CAPELLI
Fuji - Servetto
138.
Jacopo GUARNIERI
Liquigas
139.
Luca BARLA
Team Milram
140.
Sebastian LANG
Silence - Lotto
141.
Juan José HAEDO
Team Saxo Bank
142.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
143.
Gianni MEERSMAN
Française des Jeux
144.
Jean Charles SENAC
Ag2r La Mondiale
145.
Paul VOSS
Team Milram
146.
Thomas FOTHEN
Team Milram
147.
Manuel QUINZIATO
Liquigas
148.
Bram DE GROOT
Rabobank
149.
Francis MOUREY
Française des Jeux
150.
Tom STAMSNIJDER
Rabobank
151.
Aitor GALDÓS ALONSO
Euskaltel - Euskadi
152.
Markus ZBERG
BMC Racing Team
153.
Dominique ROLLIN
Cervelo Test Team
154.
Kilian PATOUR
Garmin - Slipstream
155.
Pablo URTASUN PÉREZ
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 2. La-Chaux-de-Fonds - La-Chaux-de-Fonds

Race Type: Sprint stage

Distance: 161.5 km

Date: 30 April 2009