2.PT

Vuelta al Pais Vasco 2009  |  Stage 1. Ataun - Ataun   

49th edition

142.5 km, 6 April 2009

Rider Team Time
1.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Caisse d'Epargne 3h28'43"
2.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
3.
Jérôme PINEAU
Quick Step
4.
Christian KNEES
Team Milram
5.
Alexandr KOLOBNEV
Team Saxo Bank
6.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Caisse d'Epargne
7.
Michael ROGERS
Team Columbia - HTC
8.
Vincenzo NIBALI
Liquigas
9.
Dries DEVENYNS
Quick Step
10.
Cadel EVANS
Silence - Lotto
11.
Chris HORNER
Astana
12.
Damiano CUNEGO
Lampre - NGC
13.
Alberto CONTADOR VELASCO
Astana
14.
Sandy CASAR
Française des Jeux
15.
Fränk SCHLECK
Team Saxo Bank
16.
David LÓPEZ GARCÍA
Caisse d'Epargne
17.
Robert GESINK
Rabobank
18.
Roman KREUZIGER
Liquigas
19.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel - Euskadi
20.
David ARROYO DURAN
Caisse d'Epargne
21.
Gorka VERDUGO MARCOTEGUI
Euskaltel - Euskadi 12"
22.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Caisse d'Epargne
23.
Andrea NOÈ
Liquigas 40"
24.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Caisse d'Epargne
25.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Fuji - Servetto
26.
Paul MARTENS
Rabobank
27.
Bauke MOLLEMA
Rabobank 42"
28.
Philip DEIGNAN
Cervelo Test Team
29.
Juan José COBO ACEBO
Fuji - Servetto
30.
Alexandre BOTCHAROV
Team Katusha
31.
Dario CATALDO
Quick Step
32.
David ZABRISKIE
Garmin - Slipstream
33.
Vladimir EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
34.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Astana
35.
Julien LOUBET
Ag2r La Mondiale
36.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Astana
37.
Morris POSSONI
Team Columbia - HTC
38.
Jakob FUGLSANG
Team Saxo Bank
39.
Amaël MOINARD
Cofidis, Le Credit en Ligne
40.
Nicolas ROCHE
Ag2r La Mondiale
41.
Julian SANCHEZ PIMIENTA
Contentpolis - Ampo 01'27"
42.
David DE LA FUENTE RASILLA
Fuji - Servetto
43.
Paolo TIRALONGO
Lampre - NGC
44.
Manuele MORI
Lampre - NGC
45.
Manuel VAZQUEZ HUESO
Contentpolis - Ampo
46.
Carlos SASTRE
Cervelo Test Team
47.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
48.
Pierrick FÉDRIGO
BBox Bouygues Telecom
49.
Francesco GAVAZZI
Lampre - NGC
50.
Luca MAZZANTI
Team Katusha
51.
Jurgen VAN DEN BROECK
Silence - Lotto
52.
Fabian WEGMANN
Team Milram
53.
Gustav Erik LARSSON
Team Saxo Bank
54.
Chris Anker SØRENSEN
Team Saxo Bank
55.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Rabobank
56.
Rémy DI GREGORIO
Française des Jeux
57.
Pieter WEENING
Rabobank
58.
Matthew LLOYD
Silence - Lotto
59.
Christian VAN DE VELDE
Garmin - Slipstream
60.
Andy SCHLECK
Team Saxo Bank
61.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Astana
62.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Columbia - HTC
63.
Thomas LÖVKVIST
Team Columbia - HTC
64.
David MONCOUTIÉ
Cofidis, Le Credit en Ligne
65.
Mauricio Alberto ARDILA CANO
Rabobank
66.
Mikel NIEVE ITURALDE
Euskaltel - Euskadi
67.
Linus GERDEMANN
Team Milram
68.
Brian VANDBORG
Liquigas 02'16"
69.
Ivan SANTAROMITA
Liquigas
70.
Francis DE GREEF
Silence - Lotto
71.
Jurgen VAN DE WALLE
Quick Step
72.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
Cervelo Test Team
73.
Marco PINOTTI
Team Columbia - HTC 03'26"
74.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Rabobank 03'57"
75.
Michael ALBASINI
Team Columbia - HTC
76.
Rein TAARAMÄE
Cofidis, Le Credit en Ligne
77.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cervelo Test Team
78.
Francisco PÉREZ SANCHEZ
Caisse d'Epargne
79.
Francesco REDA
Quick Step
80.
Addy ENGELS
Quick Step
81.
Ryder HESJEDAL
Garmin - Slipstream
82.
Maxime MONFORT
Team Columbia - HTC
83.
Peter VELITS
Team Milram
84.
Johannes FRÖHLINGER
Team Milram
85.
Janez BRAJKOVIČ
Astana
86.
Jelle VANENDERT
Silence - Lotto
87.
Dionisio GALPARSORO MARTINEZ
Contentpolis - Ampo 05'15"
88.
Ricardo SERRANO GONZÁLEZ
Fuji - Servetto
89.
Jérémy ROY
Française des Jeux
90.
Mikaël CHEREL
Française des Jeux
91.
Yukiya ARASHIRO
BBox Bouygues Telecom
92.
Mickael BUFFAZ
Cofidis, Le Credit en Ligne
93.
Marco MARZANO
Lampre - NGC
94.
Timothy DUGGAN
Garmin - Slipstream
95.
Nicki SØRENSEN
Team Saxo Bank
96.
Alan PÉREZ LEZAUN
Euskaltel - Euskadi
97.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
98.
Aitor HERNÁNDEZ GUTIÉRREZ
Euskaltel - Euskadi
99.
Rubén PÉREZ MORENO
Euskaltel - Euskadi
100.
Grischa NIERMANN
Rabobank
101.
Javier ECHARRI MARIN
Contentpolis - Ampo
102.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Fuji - Servetto
103.
Volodymir GUSTOV
Cervelo Test Team
104.
Alexander EFIMKIN
Ag2r La Mondiale
105.
Yury TROFIMOV
BBox Bouygues Telecom
106.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Ag2r La Mondiale
107.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale
108.
Simon GERRANS
Cervelo Test Team
109.
José HERRADA LÓPEZ
Contentpolis - Ampo
110.
Christophe LE MÉVEL
Française des Jeux
111.
Jussi VEIKKANEN
Française des Jeux
112.
Thomas DEKKER
Silence - Lotto
113.
Charles WEGELIUS
Silence - Lotto
114.
Johann TSCHOPP
BBox Bouygues Telecom
115.
Danny PATE
Garmin - Slipstream
116.
Björn SCHRÖDER
Team Milram 09'41"
117.
Joan HORRACH RIPPOLL
Team Katusha
118.
Valerio AGNOLI
Liquigas
119.
Christian MEIER
Garmin - Slipstream
120.
Vasil KIRYIENKA
Caisse d'Epargne
121.
Dominik ROELS
Team Milram
122.
Alessandro VANOTTI
Liquigas
123.
Oliver ZAUGG
Liquigas
124.
Jesús DEL NERO MONTES
Fuji - Servetto
125.
Ronny SCHOLZ
Team Milram
126.
Jurgen VAN GOOLEN
Team Saxo Bank
127.
Allan DAVIS
Quick Step
128.
Ben SWIFT
Team Katusha
129.
Joaquin NOVOA MENDEZ
Cervelo Test Team
130.
Javier MEGIAS LEAL
Fuji - Servetto
131.
Olivier BONNAIRE
BBox Bouygues Telecom
132.
Mario AERTS
Silence - Lotto
133.
Laurent LEFÈVRE
BBox Bouygues Telecom
134.
Francis MOUREY
Française des Jeux
135.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Cervelo Test Team
136.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis, Le Credit en Ligne
137.
Craig LEWIS
Team Columbia - HTC
138.
Maryan HARY
Cofidis, Le Credit en Ligne
139.
Christophe KERN
Cofidis, Le Credit en Ligne
140.
Julien BELGY
BBox Bouygues Telecom 10'42"
141.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
142.
Mikel GAZTAÑAGA ETXEBERRIA
Contentpolis - Ampo
143.
Roman KIREYEV
Astana 10'45"
144.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Contentpolis - Ampo
145.
Trent LOWE
Garmin - Slipstream
146.
Mauro SANTAMBROGIO
Lampre - NGC
147.
Marzio BRUSEGHIN
Lampre - NGC
148.
Enrico GASPAROTTO
Lampre - NGC
149.
José Luis RUBIERA VIGIL
Astana
150.
Thomas DANIELSON
Garmin - Slipstream
151.
Evgeni PETROV
Team Katusha
152.
Eros CAPECCHI
Fuji - Servetto

Stage information

Start, finish: Stage 1. Ataun - Ataun

Distance: 142.5 km

Date: 6 April 2009