2.UWT

Tirreno - Adriatico 2013  |  Stage 5. Ortona - Chieti   

48th edition

230 km, 10 March 2013

Rider Team Time
1.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
Katusha Team 6h06'43"
2.
Bauke MOLLEMA
Belkin Pro Cycling Team 08"
3.
Alberto CONTADOR VELASCO
Team Saxo - Tinkoff
4.
Mauro SANTAMBROGIO
Vini Fantini - Selle Italia
5.
Chris HORNER
RadioShack - Leopard
6.
Christopher FROOME
Sky Procycling
7.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 17"
8.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida 22"
9.
Roman KREUZIGER
Team Saxo - Tinkoff
10.
Daniel MARTIN
Garmin - Sharp 28"
11.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 31"
12.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Sky Procycling 35"
13.
Rigoberto URÁN URÁN
Sky Procycling
14.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
15.
Michał KWIATKOWSKI
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
16.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Katusha Team 46"
17.
Rinaldo NOCENTINI
Ag2r La Mondiale 51"
18.
Wout POELS
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 01'09"
19.
José João Pimenta da Costa MENDES
Team NetAPP - Endura
20.
Matteo RABOTTINI
Vini Fantini - Selle Italia 01'17"
21.
Paul VOSS
Team NetAPP - Endura 01'20"
22.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel Euskadi
23.
Damiano CARUSO
Cannondale Pro Cycling
24.
Juan José COBO ACEBO
Movistar Team
25.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 01'37"
26.
Jelle VANENDERT
Lotto - Belisol
27.
Sergio PARDILLA BELLÓN
MTN - Qhubeka 01'44"
28.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLÁS
Movistar Team 01'57"
29.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Team Saxo - Tinkoff
30.
Sergey LAGUTIN
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 03'04"
31.
Bartosz HUZARSKI
Team NetAPP - Endura 03'46"
32.
Peter SAGAN
Cannondale Pro Cycling
33.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 03'52"
34.
Egoi MARTÍNEZ DE ESTEBAN
Euskaltel Euskadi 04'01"
35.
Maxim BELKOV
Katusha Team 04'35"
36.
Moreno MOSER
Cannondale Pro Cycling 04'42"
37.
Antonio FLECHA
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team 05'20"
38.
Daniele PIETROPOLLI
Lampre - Merida
39.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
40.
Tony MARTIN
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
41.
Michael ROGERS
Team Saxo - Tinkoff 06'01"
42.
Dario CATALDO
Sky Procycling 06'45"
43.
Arthur VICHOT
FDJ.fr 07'06"
44.
Janez BRAJKOVIČ
Astana Pro Team 07'35"
45.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
46.
Sebastian LANGEVELD
Orica - GreenEdge 07'44"
47.
Zdeněk ŠTYBAR
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
48.
Tom Jelte SLAGTER
Belkin Pro Cycling Team
49.
Vladimir ISAYCHEV
Katusha Team
50.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Sky Procycling
51.
Cadel EVANS
BMC Racing Team
52.
Jan BÁRTA
Team NetAPP - Endura
53.
Dimitri MURAVYEV
Astana Pro Team
54.
Damiano CUNEGO
Lampre - Merida 08'53"
55.
Stijn DEVOLDER
RadioShack - Leopard 09'29"
56.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 10'10"
57.
Jorge AZANZA SOTO
Euskaltel Euskadi
58.
Tom DUMOULIN
Team Argos - Shimano
59.
Sandy CASAR
FDJ.fr
60.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
61.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Team Saxo - Tinkoff
62.
Alexander KUSCHYNSKI
Katusha Team
63.
Salvatore PUCCIO
Sky Procycling
64.
Simon GESCHKE
Team Argos - Shimano 10'51"
65.
Yaroslav POPOVYCH
RadioShack - Leopard 12'20"
66.
Filippo POZZATO
Lampre - Merida 14'05"
67.
Robert HUNTER
Garmin - Sharp
68.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
69.
Adam HANSEN
Lotto - Belisol
70.
Paul MARTENS
Belkin Pro Cycling Team
71.
Johannes FRÖHLINGER
Team Argos - Shimano
72.
Rohan DENNIS
Garmin - Sharp
73.
Mauro FINETTO
Vini Fantini - Selle Italia
74.
Anthony ROUX
FDJ.fr
75.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
76.
Vicente REYNÉS MIMÓ
Lotto - Belisol
77.
Tomasz MARCZYŃSKI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
78.
Stefano GARZELLI
Vini Fantini - Selle Italia
79.
Cédric PINEAU
FDJ.fr
80.
Kristijan KOREN
Cannondale Pro Cycling
81.
Robert VREČER
Euskaltel Euskadi
82.
Ricardo GARCIA AMBROA
Euskaltel Euskadi
83.
Mirko SELVAGGI
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
84.
Stuart O'GRADY
Orica - GreenEdge
85.
Adriano MALORI
Lampre - Merida
86.
Ángel VICIOSO ARCOS
Katusha Team
87.
Alex DOWSETT
Movistar Team
88.
Andy SCHLECK
RadioShack - Leopard
89.
Christian KNEES
Sky Procycling 14'48"
90.
Jacobus VENTER
MTN - Qhubeka
91.
Fabian CANCELLARA
RadioShack - Leopard 15'21"
92.
Peter KENNAUGH
Sky Procycling 16'07"
93.
Oscar GATTO
Vini Fantini - Selle Italia 16'12"
94.
Gregory HENDERSON
Lotto - Belisol 22'18"
95.
Lars BOOM
Belkin Pro Cycling Team
96.
Niki TERPSTRA
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
97.
Ramon SINKELDAM
Team Argos - Shimano
98.
Marcel SIEBERG
Lotto - Belisol
99.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
100.
Fabio SABATINI
Cannondale Pro Cycling
101.
Matteo TOSATTO
Team Saxo - Tinkoff
102.
Ioannis TAMOURIDIS
Euskaltel Euskadi
103.
André GREIPEL
Lotto - Belisol
104.
Maarten WYNANTS
Belkin Pro Cycling Team
105.
Thomas DEKKER
Garmin - Sharp
106.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
107.
Klaas LODEWYCK
BMC Racing Team
108.
Jay Robert THOMSON
MTN - Qhubeka
109.
Mickaël DELAGE
FDJ.fr
110.
Thor HUSHOVD
BMC Racing Team
111.
Laurent MANGEL
FDJ.fr
112.
Hayden ROULSTON
RadioShack - Leopard
113.
Lars Petter NORDHAUG
Belkin Pro Cycling Team
114.
Jürgen ROELANDTS
Lotto - Belisol
115.
Koen DE KORT
Team Argos - Shimano
116.
Manuele BOARO
Team Saxo - Tinkoff
117.
Albert TIMMER
Team Argos - Shimano
118.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Garmin - Sharp
119.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team NetAPP - Endura
120.
Matthieu SPRICK
Team Argos - Shimano
121.
Miguel MINGUEZ AYALA
Euskaltel Euskadi
122.
Tiziano DALL'ANTONIA
Cannondale Pro Cycling
123.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Movistar Team
124.
Brett LANCASTER
Orica - GreenEdge 22'25"
125.
Daryl IMPEY
Orica - GreenEdge
126.
Cesare BENEDETTI
Team NetAPP - Endura
127.
Martin VELITS
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
128.
Grega BOLE
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
129.
Matthew Harley GOSS
Orica - GreenEdge
130.
Gerald CIOLEK
MTN - Qhubeka
131.
Danilo HONDO
RadioShack - Leopard
132.
Manuel BELLETTI
Ag2r La Mondiale
133.
Davide CIMOLAI
Lampre - Merida
134.
Luca PAOLINI
Katusha Team
135.
Jens MOURIS
Orica - GreenEdge
136.
Eros CAPECCHI
Movistar Team
137.
Maciej BODNAR
Cannondale Pro Cycling
138.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
139.
Giacomo NIZZOLO
RadioShack - Leopard
140.
Daniele BENNATI
Team Saxo - Tinkoff
141.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ.fr
142.
Mark CAVENDISH
Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
143.
Kristian SBARAGLI
MTN - Qhubeka
144.
Daniel SCHORN
Team NetAPP - Endura
145.
Tyler FARRAR
Garmin - Sharp
146.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
147.
Alan MARANGONI
Cannondale Pro Cycling
148.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
149.
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Astana Pro Team
150.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskaltel Euskadi
151.
Boy VAN POPPEL
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
152.
Arnaud DÉMARE
FDJ.fr
153.
Kevin HULSMANS
Vini Fantini - Selle Italia
154.
Zakkari DEMPSTER
Team NetAPP - Endura
155.
Andreas STAUFF
MTN - Qhubeka
156.
Sébastien ROSSELER
Garmin - Sharp
157.
Steve CHAINEL
Ag2r La Mondiale
158.
Stephen CUMMINGS
BMC Racing Team
159.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida
160.
Svein TUFT
Orica - GreenEdge
161.
Mitchell DOCKER
Orica - GreenEdge
162.
Davide APPOLLONIO
Ag2r La Mondiale
163.
Pavel BRUTT
Katusha Team

Stage information

Start, finish: Stage 5. Ortona - Chieti

Race Type: Mountain stage

Distance: 230 km

Date: 10 March 2013