Vuelta a España 2002  |  Stage 2. Valencia - Alcoy   

57th edition

145 km, 8 September 2002

Rider Team Time
1.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 3h59'35"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Oskar CAMENZIND
Phonak
4.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
5.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
6.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
7.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
8.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
9.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
10.
Massimiliano LELLI
Cofidis
11.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
12.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
13.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
14.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
15.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
16.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
17.
Vladimir MIHOLJEVIĆ
Alessio
18.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
19.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
20.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
21.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
22.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
23.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
24.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
25.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
26.
Félix GARCÍA CASAS
BigMat - Auber 93
27.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
28.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
29.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
30.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
31.
Marco VELO
Fassa Bortolo
32.
Santiago BOTERO
Kelme - Costa Blanca
33.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
34.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
35.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
36.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
37.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom
38.
José Bento AZEVEDO CARVALHO
O.N.C.E. - Eroski
39.
Ángel Luis CASERO
Team Coast
40.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
41.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
42.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
43.
Mikel ZARRABEITIA URANGA
O.N.C.E. - Eroski
44.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
45.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
46.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
47.
Guido TRENTIN
Cofidis
48.
Marcos Antonio SERRANO RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
49.
Mauro ZANETTI
Alessio
50.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
51.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
52.
Benoît SALMON
Phonak
53.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
54.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
55.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
56.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
57.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
58.
Nacor BURGOS
Relax - Fuenlabrada
59.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
60.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
61.
David MILLAR
Cofidis
62.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
63.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
64.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
65.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
66.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
67.
Jon ODRIOZOLA
iBanesto.com
68.
Íñigo CHAURREAU BERNÁRDEZ
Ag2r Prévoyance
69.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
70.
José Antonio PECHARROMÁN FABIÁN
Jazztel - Costa de Almeria
71.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
72.
Aitor GARMENDIA ARBILLA
Team Coast
73.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
74.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
75.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
76.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
77.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
78.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
79.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
80.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites
81.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
82.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r Prévoyance
83.
Christophe ORIOL
Ag2r Prévoyance
84.
Fernando ESCARTÍN COTI
Team Coast
85.
José Vicente GARCÍA ACOSTA
iBanesto.com
86.
José Luis RUBIERA VIGIL
US Postal Service
87.
Reto BERGMANN
Phonak
88.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
89.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
90.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
91.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
92.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
93.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
94.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93
95.
Matthias KESSLER
Team Telekom
96.
Santiago BLANCO
iBanesto.com
97.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
98.
Daniel ATIENZA
Cofidis
99.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
100.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
101.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Phonak
102.
Inigo CUESTA LÓPEZ DE CASTRO
Cofidis
103.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
104.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
105.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
106.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
107.
Juan Manuel GÁRATE CEPA
Lampre - Daikin
108.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
109.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
110.
Marco MAGNANI
Index - Alexia Alluminio
111.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
112.
Gonzalo BAYARRI
Phonak
113.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
114.
Raffaele FERRARA
Alessio
115.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
116.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
117.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
118.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 39"
119.
Médéric CLAIN
Cofidis 43"
120.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 53"
121.
Michael BARRY
US Postal Service 56"
122.
Andreas KLIER
Team Telekom 59"
123.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step 01'07"
124.
Melcior MAURI
Milaneza - MSS 01'45"
125.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada 01'53"
126.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS 02'05"
127.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 02'17"
128.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA
Euskaltel - Euskadi
129.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
130.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
131.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
132.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
133.
Rolf ALDAG
Team Telekom
134.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
135.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
136.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
137.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
138.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
139.
Roberto LAISEKA JAIO
Euskaltel - Euskadi
140.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites
141.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
142.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
143.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
144.
Bert GRABSCH
Phonak
145.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r Prévoyance
146.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
147.
Robert SASSONE
Cofidis 05'13"
148.
Bingen FERNÁNDEZ BUSTINZA
Cofidis
149.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93 05'35"
150.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
151.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
152.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
153.
Robert BARTKO
Team Telekom
154.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
155.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
156.
David ZABRISKIE
US Postal Service 05'46"
157.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 05'51"
158.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
159.
Daniel SCHNIDER
Phonak
160.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
161.
Martin GARRIDO
Relax - Fuenlabrada
162.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
163.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo 07'14"
164.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
165.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
166.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi
167.
Sven TEUTENBERG
Phonak
168.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
169.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
170.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria 08'05"
171.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
172.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
173.
Andrea BROGNARA
Alessio 16'27"
174.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
175.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
176.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
177.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
178.
Angelo FURLAN
Alessio
179.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
180.
Nicolas PORTAL
Ag2r Prévoyance
181.
Daniele GALLI
Index - Alexia Alluminio
182.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
183.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
184.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
185.
Gorka GERRIKAGOITIA ARRIEN
Euskaltel - Euskadi
186.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
187.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
188.
Alberto VINALE
Alessio
189.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
190.
Corrado SERINA
Index - Alexia Alluminio
191.
Daniel BECKE
Team Coast
192.
Lauri AUS
Ag2r Prévoyance
193.
Jeroen BLIJLEVENS
Domo - Farm Frites
194.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
195.
Matthew WHITE
US Postal Service
196.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
197.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
198.
Stephane BERGES
Ag2r Prévoyance
199.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93
200.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
201.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
202.
Antonio CRUZ
US Postal Service
203.
Thierry LODER
Ag2r Prévoyance

Stage information

Start, finish: Stage 2. Valencia - Alcoy

Race Type: Sprint stage

Distance: 145 km

Date: 8 September 2002